Wersje językowe
Z panteonu architektów: Hans Wegner

Hans Wegner - duńskie dziedzictwo

Hans, a dokładniej Hans Jørgensen Wegner urodził się 2.04.1914 roku w miejscowości Tønder na południu Danii. Jako dziecko odkrył, że drewno jest jego ulubionym materiałem do pracy. Uczył się u mistrza stolarstwa - H. F Stahlberga, który przekazał mu, w jaki sposób uzyskać najlepsze efekty podczas obróbki. W ten oto sposób młody Hans zaczął eksperymentować z drewnem i wzornictwem. Po krótkiej przerwie służenia w armii, rozpoczął studia na politechnice, a po jej ukończeniu wstąpił do Duńskiej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła, a także Akademii Architektury w Kopenhadze (1937).

W dążeniu do własnego stylu Wegner obserwował licznych artystów-stolarzy. Między innymi Johannesa Hansena, L. Pontoppidana, Nielsa Voddera czy Jacoba Kjæra, których prace były wystawiane w galerii Carpenters Guild Furniture Exhibts. To dzięki nim zrozumiał, że istnieje możliwość tworzenia unikalnej sztuki użytkowej z drewna. Rękodzieło i wzornictwo pochłonęło go w całości - pragnął tworzyć meble unikatowe i wyjątkowo piękne. Wegner otworzył własne biuro projektowe w 1943 roku.

Magnetyczną siłą mebli wykonanych przez Wagnera jest jego maksymalne skupienie się na duchowości przedmiotu zamkniętej w prostej i funkcjonalnej budowie. Dzięki doświadczeniu jako stolarz Wagner doskonale wiedział, w jaki sposób obrabiać drewno, aby wydobyć z niego najlepsze cechy i piękno. Rozumiał materiał, na którym pracował, a także obchodził się z nim z należytym szacunkiem. To niespotykane połączenia wrażliwości, ciekawości i naturalności sprawiły, że jest jednym z bardziej szanowanych projektantów minimalistycznych mebli z XX wieku.

Najważniejsze projekty Hansa Wegnera

Styl Wagnera często określany jest mianem “Organic Functionality”, nawiązując do naturalnych materiałów oraz funkcjonalności jego mebli. Projektował on głównie krzesła (ponad 500 modeli!) i fotele. Nie wszystkie modele trafiły do produkcji masowej, lecz każde można spokojnie uznać za dzieło sztuki.

Najpopularniejsze modele krzeseł Wegnera:

  • Chinese Chair (krzesło chińskie, 1944) - wyprodukowane przez Fritza Hansena z litego drewna. Wegner inspirował się klasycznymi, chińskimi krzesłami Ming z XVII i XVIII wieku. Seria China Chair uosabia nowoczesne możliwości techniczne ze starożytną klasyką. Cechą charakterystyczną krzesła jest tylna ikona wyrzeźbiona w poręczny kończąca się ozdobnym zakrzywionym zwieńczeniem.
  • Peacock Chair (krzesło pawie, 1947) - nowoczesne krzesło, w którym oparcie zbudowane jest tak, aby przypominało ogon pawia. Listewki spłaszczone są na wysokości łopatek, aby efekt wizualny przypominał upierzenie ptaka. Wysokie oparcie jest zaokrąglone na samej górze. Całość powoduje, że fotel jest wyjątkowo przewiewny.
  • “Krzesło” (1949) - projekt zgodny z filozofią projektanta, aby meble były w jak najprostszej formie. Konstrukcja zawiera 11 kawałków drewna łączonego w tradycyjny, stolarski sposób. Krzesło jest wynikiem współpracy Wegnera i Johannesa Hansena (producenta mebli). Klasyczne posiadało siedzisko z drewna lub tapicerki z wytrzymałej tkaniny. Krzesło było wykorzystane podczas debaty Nixona i JKF w telewizji.
  • Krzesło Wishbone (krzesło wahadłowe, 1949) - to najlepiej sprzedający się model krzesła zaprojektowanego przez Wegnera. Jego producentem jest Carl Hansen. Cechą charakterystyczną krzesła jest zaokrąglone oparcie, tylne nogi wygięte i rozszerzające się ku dołowi.
  • Ox Chair (krzesło z rogami, fotel wół, 1960) - projekt jest wynikiem fascynacji Wegnera sztuką Picassa. Krzesło określane jest jako wyjątkowo męskie, wykonane ze skóry, przymocowane do lekkich i cienkich nóg w srebrnym kolorze, opadające ku dołowi. Było ulubieńcem projektanta.
  • Shell Chair (1963) - trójnożny fotel z wydłużonym siedziskiem po bokach, które wyginają się ku górze przypominając kształtem muszlę. Wielokrotnie nagradzane krzesło w wielu konkursach designerskich.

Krzesła z projektów Wegnera produkowane były przez PP Møbler i Carl Hansen & Søn.

Meble Hansa Wegnera to ikony dzisiejszego designu

Wegner wykonywał drewniane krzesła w tradycyjny sposób. Stosował tradycyjne techniki stolarskie: wpusty, przeguby palców, rzeźbione elementy takie jak podłokietniki i podpórki. Tradycja wykonywania prac dotyczyła również projektów tapicerowanych i mieszanych (drewno, sklejka, metal, materiał, papier itp.). Wegner za swoje projekty otrzymał wiele nagród, m.in. Lunning, Grand Prix mediolańskiego Triennale, a także medal od księcia Eugena ze Szwecji i Danii. Do dzisiaj projekty Wegnera są uznawane za najlepsze przykłady duńskiego designu. Hans Jørgensen Wegner zmarł 26.01.2007 r

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl