Vernon Panton zaraz obok Arne Jacobsena był uważany za jednego z najbardziej wpływowego projektanta i kreatora “duńskiego stylu” w XX wieku. Jego dzieła są rozpoznawalne na całym świecie. Posiadał niezwykły talent, który zrewolucjonizował design w latach, w których żył. Przedstawiciele stylu futurystycznego nie mają wątpliwości, że był on prekursorem i współtwórcą stylu w latach 60. Nieograniczona wyobraźnia i otwarty umysł pozwoliły mu stworzyć pionierskie produkty. Jego styl futurystyczny był inspiracją dla wielu nowych pokoleń projektantów, a odważne, piękne kolory i kształty określały jego wizję przyszłości.
Kim był Vernon Panton
Vernon Panton urodził się w 1926 roku w Gamtofte w Danii. W wieku 18 lat rozpoczął naukę w szkole technicznej w Odense, gdzie studiował inżynierię architektoniczną. Od 1947 do 1951 roku Panton kontynuował studia w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. W latach 1950-1952 pracował w firmie Arna Jacobsena, co skomentował, że „nigdy nie nauczył się tak wiele od kogoś takiego, jak Arne Jacobsen”. Po zakończeniu pracy wyruszył w trzyletnią podróż po Europie. Od tej podróży zaangażował się w międzynarodową scenę projektową i nawiązał relacje z potencjalnymi współpracownikami oraz producentami.
W 1960 roku stworzył pierwsze nadmuchiwane meble, które ustanowiły pierwszeństwo materiałów i stylów, które stały się charakterystyczne dla Verner Panton. W 1963 r. Panton rozpoczął rozmowę z Vitrą o produkcji Krzesła Panton, które jest wykonane z jednego kawałka plastiku formowanego wtryskowo. Krzesło S inspirowane projektem Vernona Pantona jest produkowane do dzisiaj. W latach 70. i 80. Verner Panton kontynuował swoje innowacje i stworzył wiele mebli, oświetlenia, paneli ściennych i tekstyliów. Panton pracował nad różnymi projektami obejmującymi remonty i zmiany wyglądu wielu budynków. W 1998 roku Panton został uhonorowany przez Królową Danii Krzyżem Honorowym Orderu Dannebroga za dzieło życia. Zmarł w tym samym roku.
Vernon Panton i jego dzieła
Panton był również znany ze swojej inspirującej i barwnej osobowości. Swoje projekty skomentował następująco: “(...) głównym celem mojej pracy jest sprowokowanie ludzi do użycia wyobraźni. Większość ludzi żyje w ponurym, szaro-beżowym stylu, śmiertelnie bojąc się używania kolorów. Eksperymentując z oświetleniem, kolorami, tkaninami i meblami oraz wykorzystując najnowsze technologie, staram się pokazywać nowe sposoby, aby zachęcić ludzi do korzystania z wyobraźni i uczynić otoczenie bardziej ekscytującym”.
Fotel Eska wzorowany na modelu "S" Vernona Pantona już w fazie produkcji wywołał ogromne poruszenie i sensację. Pojawiało się na językach ludzi nie tylko związanych z designem i szybko zyskało status ikony. Pomimo iż mebel jest produkowany już od ponad 50 lat, jego estetyka wciąż jest aktualna i nadal zachwyca lekkością, zmysłowymi liniami i kształtami.
Jego styl futurystyczny nie ograniczał go jedynie do krzeseł. Wśród wielu projektów znajdziemy również lampy wiszące (np. Fun 8DM), lampy podłogowe (np. Fun 1STM), kinkiety i lampy stołowe. Verner Panton zaprojektował elementy dla takich marek jak: Louis Poulsen, & Tradition, Vitra, Verpan.
Co to jest styl futurystyczny?
Futuryzm we wnętrzu jest triumfem postępu naukowego i technicznego. Podziw piękna, fascynującego połysku metalu, pozaziemskich geometrycznych kształtów i ograniczonej gamy kolorów. Ten styl jest popularny na całym świecie: praktyczność i szczególnie surowa elegancja w stylu futuryzmu we wnętrzu nowoczesnego Kijowa lub Londynu, lub tak popularnego apartamentu w Nowym Jorku. Futurystyczny styl we wnętrzach może nadać Twojemu domowi absolutnie nowy wygląd i świeże uczucie. Jest to na tyle uniwersalny styl, że pasuje także do restauracji, hoteli i biur.
Futurystyczne wnętrza wyróżniają się przede wszystkim:
- stonowaną kolorystyką - króluje biel, szarość, srebro, a jako kontrastowe kolory czerń i czerwień,
- meblami z elementami metalu, aluminium, skóry i plastiku,
- asymetrią ścian i gładkimi liniami,
- ergonomią wnętrza, minimalistycznym wystrojem,
- maksymalnym za
- okna i drzwi przeważnie są okrągłe.
Ten styl wybierają dynamiczni, pewni siebie ludzie, którzy odważnie patrzą w przyszłość. Wykwalifikowani profesjonalni projektanci chętnie pomogą stworzyć wnętrze biura, mieszkania, baru lub sklepu w złożonym, odpowiednim i niezapomnianym stylu futuryzmu.
Wnętrza w stylu futurystycznym
Jeśli chcesz stworzyć salon futurystyczny, Twoim pierwszym zadaniem będzie wybranie (lub zaprojektowanie) eleganckich i lśniących powierzchni. Białe, błyszczące fronty mebli
Kiedy patrzymy na futurystyczne filmy, wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne przestrzenie wydają się przepełnione błyszczącymi, odblaskowymi materiałami i strukturami.
Jak powinna wyglądać aranżacja wnętrz w stylu futurystycznym? Projektując futurystyczny salon lub sypialnię, zacznij od wybrania materiałów o wysokim połysku, takich jak kamienne płytki i laminowane fronty mebli. Kolejną rzeczą do rozważenia w futurystycznego wnętrza jest to, że powinien on być utrzymany w duchu minimalizmu. Od kilku lat możemy zaobserwować silny trend minimalistycznych przestrzeni.