#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Fotel Barcelona - krótka historia niezwykłego projektu

Istnieją projekty, które pomimo upływu czasu nie tylko nie tracą na aktualności, ale znakomicie wpisują się w koncepcje artystyczne kolejnych epok. To meble absolutnie kultowe, stanowiące swego rodzaju przedmiot pożądania zdecydowanej większości osób. Kuszą one nie tylko swoją nowatorską formą, ale również niezwykłą wręcz oryginalnością i precyzją wykonania. Jednym z tego rodzaju mebli jest fotel Barcelona.

Czym charakteryzuje się fotel Barcelona?

Fotel Barcelona to mebel wyjątkowy w każdym calu, który zachwyca swoją niebywałą formą od ponad… 80 lat! Został on wykonany z czterdziestu kawałków pikowanej skóry opierającej się na lśniących nóżkach w kształcie litery „X”. Pikowane poduszki zawieszone są na skórzanych paskach. Fotele Barcelona, mimo swej wyrafinowanej formy, są niezwykle wygodne i komfortowe w użytkowaniu.

X w Fotelu Barcelona

Fotel Barcelona Czarny - Sprawdź

Fotel Barcelona Biały - Sprawdź

Fotel Barcelona Biały

 

Fotel Barcelona Brązowy - Sprawdź

fotel barcelona brązowy

Warto dodać, iż poza opisywanym fotelem w skład kolekcji Barcelona weszły także krzesła na płozach, podnóżki, sofy i leżanki, a także miniatury foteli dedykowane dla dzieci. Wszystko wykonane z identycznych materiałów.

 
Krzesło BARCELON - inspiracja proj. Bacelona Dining Chair
 
Czarny Podnóżek Skóra Naturalna Insp. Projektem Barcelona

Kto zaprojektował fotel Barcelona?

Sam fotel Barcelona został zaprojektowany przez Ludwiga Miesa van der Rohe oraz Lilly Reich, ówczesną kochankę projektanta, a było to w roku 1929. Stanowił on część projektu pawilonu Republiki Weimerskiej na Wystawie Światowej w Barcelonie (stąd też wzięła się sama nazwa fotela). Wspomnianą wystawę miał natomiast zwiedzać sam król i królowa Hiszpanii - Alfonso VIII i Wiktoria Eugenia. Właśnie z tego powodu projektant wraz ze swoją współpracownicą zdecydowali, że fotel będzie nawiązywał swoją formą do tzw. krzesła kurulnego (łac. sella curulis), które stanowiło symbol siły i władzy w starożytnym Egipcie oraz Grecji. Fotel wywarł ogromne wrażenie na parze królewskiej i szybko zyskał światową sławę, stając się jednocześnie symbolem oryginalności i wzornictwa wyprzedzającego swoją epokę.

 
Biała Sofa dwuosobowa Skóra Naturalna Inspirowana Projektem Barcelona
 
Czarna Ławka 142 cm Skóra Naturalna Inspirowana Projektem Barcelona

Fotel Barcelona w wersji klasycznej i nowatorskiej

Pierwowzór fotela wykonany był z białej skóry. Dzisiaj meble z rodziny Barcelona dostępne są w bardzo szerokiej palecie wybarwień. Niesłabnącą popularnością cieszą się fotele czarne i białe. Osobom poszukujących rozwiązań nietypowych z pewnością spodobają się fotele o żywych, wyrazistych kolorach, jak czerwony, czy indygo. Amatorzy ekstrawagancji zachwycą się na fotelem tapicerowanym naturalną skórą z włosiem w stylu pony.

Barcelona Pony - Sprawdź

barcelona pony

Meble Barcelona są dzisiaj niekwestionowanym symbolem statusu i wyrafinowanego gustu. Fotel Barcelona to prawdziwa ikona modernizmu, która na stałe zajęła zasłużone miejsce wśród klasyków designu.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl