Wersje językowe
Styl Boho w aranżacji wnętrz

Są takie style aranżacji wnętrz, które w oczach Polaków na przestrzeni ostatnich lat zyskują mocno na popularności. Jednym z dość “nieszablonowych rozwiązań” jest bez wątpienia styl Boho. Jaka jest jego historia? Co wyróżnia styl Boho? Dlaczego kolorystyka i zgoda z naturą są w jego przypadku tak ważne? I wreszcie - jakie meble designerskie sprawdzą się w stylu Boho? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Historia. Skąd wywodzi się styl Boho?


Co wiemy o stylu boho oprócz tego, że opanował do reszty instagramowe profile wielu blogerek zajmujących się aranżacją wnętrz? Wbrew pozorom całkiem sporo. Przede wszystkim jest to styl, który wywodzi się z kultury ludowej, cygańskiej. Otóż boho jest skrótem od słowa bohema, które pochodzi z XIX wieku. Termin ten oznaczał paryską cyganerię artystyczną, którą najogólniej rzecz biorąc tworzyło środowisko malarzy, poetów czy aktorów. Przedstawicielami tej grupy były tak wybitne postacie jak: Henri de Toulouse - Lautrec, Ferenc Molnar czy Artur Rimbaud. Cechą charakterystyczną tej społeczności był kult wspólnego spędzania czasu, przebywania w swoim gronie. Przedstawiciele tego środowiska nie tylko wspólnie biesiadowali, bawili się, ale także tworzyli sztukę, która odchodziła od norm społecznych, materializmu i jakichkolwiek konwenansów w tamtych czasach. Bohemę wyróżniała przede wszystkim swoboda tworzenia, jak i twórczości aktora.

Dowiedz się więcej o Henri de Toulouse - Lautrec

Cechy charakterystyczne dla stylu Boho w aranżacji wnętrz


Nieskrępowana twórczość, swoboda, wolność w projektowaniu i aranżacji - takie wartości wyznawali prekursorzy pierwotnej bohemy. Oczywiście styl boho zapoczątkowany został jako pewien nurt artystyczny, kulturowy. Potem jednak na drodze ewolucji zahaczył o takie dziedziny życia jak modę czy w końcu aranżację wnętrz.

Styl Boho - jak zresztą każdy inny ma swoje charakterystyczne cechy, które wyróżniają go na tle innych i sprawiają, że jest oryginalny - po prostu unikatowy. W praktyce jednak pamiętać należy, że w projektowaniu wnętrz styl boho często łączony jest z innymi - więc pewne wspólne elementy mogą tutaj jak najbardziej się pojawiać.

Wizualizacja z lampą Cuffie

Na zdjęciu: Lampa Cuffie wykonana z miedzi - materiału wyróżniającego styl Boho.

5 cech wyróżniających styl Boho


1. Inspirowanie się kulturą etniczną, afrykańską

Cyganeria paryska głosiła zainteresowanie wolnością i różnymi kulturami, które były odmienne od europejskich. Boho w aranżacji wnętrz wyróżniają z pewnością motywy afrykańskie, pierwotne - nieskażone materializmem otaczającego nas świata, które doskonale łączy się nowoczesnym designem. Mile widziane w aranżacji wnętrz będą obrazy afrykańskie, perskie dywany czy tkaniny z frędzlami.

Obrazy afrykańskie do stylu Boho

Fot. (Twoja-sztuka.pl): Obrazy afrykańskie to istotny element w aranżacji wnętrz stylu boho

2. Naturalne kolory stylu Boho

Styl Boho serwuje nam prawdziwy koktajl jeśli chodzi o grę kolorów. Dominującą rolę w stylu Boho odgrywają kolory naturalne - barwy ziemi, natury. Popularne będzie tu wykorzystanie bieli, czerni, żółci, brązu, zieleni czy beżowego oraz różnego typu odcieni tych kolorów.

3. Materiały wykorzystywane do aranżacji w stylu Boho

Podobnie jak w przypadku kolorystyki - w aranżacjach w stylu boho powinniśmy czerpać inspiracje z tego co podsuwa nam “matka natura”. Najpopularniejsze materiały wykorzystywane w aranżacjach wnętrz w stylu boho to: drewno naturalne, miedź, wełna, len oraz różnego typu tkaniny.

Zestaw stolików Nutel z drewna
Na zdjęciu: Zestaw stolików Nutel z naturalnego drewna orzechowego do stylu vintage, boho i etno.

4. Ręcznie wykonywane rzeczy

Manufaktura - słowo klucz w przypadku stylu Boho. Zamiłowanie do tego co pierwotne, wykonywane w sposób ręczny przez człowieka. Wszelkie rzeźby i dodatki, rośliny czy sztuka najlepiej ta pierwotna, afrykańska, plecione kosze, gliniane garnki - to wszystko znajdzie swoje miejsce we wnętrzach tego typu.

5. Pozorny chaos w projektowaniu przestrzeni

Ów chaos objawia się w wielu aspektach. Styl boho to luźne połączenia zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i symetrię przestrzeni użytkowej. Tu nie ma miejsca na symetrię, czy zaplanowany co do metra kwadratowego układ przestrzeni. Tu rządzi luz i niekonwencjonalne, niesztampowe rozwiązania.

Jakie meble designerskie sprawdzą się w stylu Boho?

Przede wszystkim połączenie stylu Boho i nowoczesnego designu jest możliwe i nie należy go wykluczać. Charakterystyczną cechą boho, o której celowo nie wspomnieliśmy wyżej jest jego uniwersalność. To sposób takiej aranżacji wnętrz, który dopuszcza łączenie różnych - czasem odrębnych stylów. Dlatego też często widzimy połączenie stylu boho np. ze stylem skandynawskim.

Dobierając meble do stylu boho powinniśmy mieć na uwadze to z jakich materiałów są wykonane. Doskonale sprawdzą się te wykonane z naturalnego drewna. W ofercie sklepu Designtown.pl znajdą Państwo m.in serię Nutel, w skład której wchodzą: stolik kawowy Nutel, Konsola Nutel czy okrągły stół Nutel.

Lampa Ettore z mosiądzu

Na zdjęciu: Lampa Ettore sprawdzi się w stylu loftowym i boho

Kolejnym w/w materiałem charakterystycznym dla stylu Boho jest mosiądz. Wykorzystywany jest on zazwyczaj do tworzenia designerskiego oświetlenia. Lampa Loft Ettore posiada klosz wykonany z mosiądzu przez co świetnie sprawdzi się nie tylko w stylu loftowym, ale także we wnętrzach Boho.

Styl Boho przejawia także zamiłowanie do innego materiału - miedzi. W naszej ofercie znajdą Państwo kilka mebli i dodatków wykorzystujących ten surowiec. Elementy wykonane z miedzi znajdziemy w następujących produktach:

- duży stolik miedziany Gina;
- mały stolik kawowy Brilant.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl