#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Le Corbusier - papież wśród architektów

Le Corbusier - geniusz samouk

Le Corbusier, a dokładniej Charles-Édouard Jeanneret-Gris, urodzony w 1887. Choć z pochodzenia jest Szwajcarem, całe swoje życie spędził we Francji. W pierwszej połowie XX wieku został uznany za najbardziej wpływową osobę z zakresu urbanistyki, architektury i designu. W latach 80. był czołowym przedstawicielem modernizmu, który miał wpływ na wiele obecnych do dzisiaj budynków w całej Europie. Swój pierwszy projekt domu wykonał w wieku 18 lat, choć nigdy nie ukończył studiów architektonicznych. Wiedzę czerpał z książek o filozofii i architekturze, odwiedzając muzea oraz szkicując i budując budynki.

Charles swoje pierwsze doświadczenia nabywał w zakładzie zegarmistrzowskim swojego wujka. Umiejętności urbanistyczne nabierał dzięki wyprawom po Europie. Obserwując takich twórców jak Auguste Perret czy Peter Behrens uczył się jak można wykorzystać beton i stal by tworzyć unikatowe bryły architektoniczne. W 1922 roku założył swoje pierwsze biuro wraz ze swoim kuzynem. Pięć lat później skoncentrował się wyłącznie na projektach willi. Najsłynniejszą willą stała się Maison La Roche (obecnie siedziba fundacji La Corbusiera).

Architekturę La Corbusiera charakteryzują przede wszystkim: wstęgowe okna (najlepiej największe na jakie budynek pozwala), wolna fasada, płaski dach (umożliwiający założenie ogrodu na dachu), wolny plan wnętrz oraz wzniesienie budynku na słupach. To 5 najważniejszych cech budynków od projektanta.

Czy myślenie i wizja La Corbusiera wyprzedzała swoje czasy? Zdecydowanie tak. Czy miała jednak wielu zwolenników? Na pewno nie. Jego zagorzali przeciwnicy sformułowali 3 największe (według nich) grzechy projektanta:

  • dom traktuje jak maszynę do mieszkania, która więzi człowieka jak w podstępnym mechanizmie, od którego jest się zależnym,
  • plan Voisin, czyli (zrównanie z ziemią zabytkowej części Paryża i stworzenie geometrycznej siatki pełnej sześćdziesięciopiętrowych wieżowców o geometrycznym kształcie z elementami zieleni i terenów rekreacyjnych,
  • tworzenie kanciastej architektury przypominającej pudełka.

Le Corbusier został nazwany również “zabójcą miast” za tworzenie powtarzalnych brył bloków, które powstały w wyniku zapotrzebowania na mieszkania we Francji, po II wojnie światowej.

Le Corbusier - najważniejsze dzieła

Jaki styl reprezentował Le Corbusier? Przede wszystkim minimalizm, otwarte przestrzenie i zieleń wokół budynków, a także proste linie i kształty. Był również uznawany za twórcę nowego gatunku - brutalizmu. Przekraczał on również dotychczasowe założenia architektury - proporcje. Na końcówce lat 40. pozostawiając w tyle beton i stal zainteresował się gładkimi przestrzeniami ze szkłem i metalem. Najważniejsze dzieła Le Corbusier to zdecydowanie

  • Villa Fallet (1905) - studencki projekt architekta, znajdujący się w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii.
  • Willa Maison La Roche (1923-1925) - jednorodzinny budynek zaprojektowany przez Charlesa i Pierre’a Jeannereta na zlecenie szwajcarskiego bankiera. W willi oraz galerii miały mieścić się dzieła sztuki.
  • Willa Savoye (1928-1930) - najbardziej znany budynek projektanta, który spełnia wszystkie 5 punktów jego filozofii architektonicznej. Można go odwiedzić w miejscowości Poissy we Francji
  • Kaplica Notre Dame du Haut (1950-1954) - wyjątkowy projekt, który został uznany za najlepszy przykład XX-wiecznej architektury kościelnej.
  • Zabudowania w mieście Chandigarh w Indiach (1952-1959) - budynki postawione “od zera” charakteryzowały się przedłożeniem funkcji reprezentatywnych nad potrzebami mieszkańców (Pałac Sprawiedliwości, Muzeum i Galeria Sztuki oraz Pałac Gubernatora). Dziś określa się ten eksperyment jako bezduszne i egoistyczne dzieło architekta, a miasto określa się jako “miasto-maszynę”, co również wpisywało się w myśl filozoficzną Le Corbusiera.

Le Corbusier - rewolucjonista

Styl i budynki stworzone przez Charlesa do dziś budzą emocje. Dla jednych jest on ojcem modernizmu, brutalizmu, awangardy i nowatorskich rozwiązań - dla innych jest najgorszym architektem na świecie, który przyczynił się do zamknięcia ludzi w betonowych blokowiskach. Zanim sam ocenisz kim naprawdę był Charles, sprawdź kilka ciekawostek o Le Corbusier:

  1. Współpracował z rządem miasta Vichy podczas II wojny światowej kiedy Niemcy okupowały Francję - chciał wykorzystać okazję do stworzenia idealnej architektury miasta według jego pomysłu.
  2. 17 budynków stworzonych przez Le Corbusiera trafiło na listę UNESCO.
  3. Jako młodzieniec, swoje pierwsze doświadczenia zdobywał w pracowni grawerskiej swojego wujka.
  4. Nie posiadał wykształcenia architektonicznego.
  5. W 1918 roku publikował artykuły w czasopiśmie “L’Esprit Nouveau” pod pseudonimem “Le Corbusier”, który pozwolił mu wyrażać siebie i stał się częścią jego tożsamości.
  6. Zmarł w Roquebrune-Cap-Martin 27.08.1965 r.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl