Źródło zdjęcia: Vitra.com
Ray i Charles Eames poznali się w 1940 roku na wydziale projektowania w Cranbrook Academy of Art (Detroit). Ona studiowała na wydziale tkactwa, on był dziekanem. Rok później pobrali się i stanowili nierozłączną parę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ich zaprojektowane meble do dziś cieszą się ogromną popularnością. Dziś omówimy między innymi fotele designerskie projektowane przez Ray i Charlesa Eames, które są dostępne w naszej ofercie.
Małżeństwo z miłości do designu
Amerykańska para architektów i projektantów stworzyła jedne z najbardziej ikonicznych i innowacyjnych mebli: krzesła i fotele (szczególnie słynne fotele z serii Plywood oraz serii Chair: Aluminium, Organic, Plastic Armchair i Plastic Side Chair), stołki, stoły, meble i zabawki dla najmłodszych. Kim byli Ray i Charles Eames i dzięki dlaczego stali się ikonami designu?
Ray Eames (1912-1988) - Bernice Alexandra z domu Kaiser, urodzona w Sacramento. Studiowała malarstwo abstrakcyjne i ekspresjonistyczne w Nowym Jorku. We wrześniu 1940 roku rozpoczęła naukę w Cranbrook Academy of Art, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Mocnymi stronami Ray były projekty graficzne, projektowanie tkanin (najbardziej znany wzór to “Crosspatch” i “Sea Things”) i projekty sklejek różnych materiałów. Jej projekty wyróżniały się nadzwyczajną na tamte czasy estetyką oraz funkcjonalnością przedmiotów codziennego użytku.
Charles Eames (1907-1978) - dokładniej Charles Eames Ormond Jr, urodzony w St. Louis (Missouri). Studiował architekturę na uniwersytecie w St. Louis, lecz podobno został z niego wyrzucony przez zbyt nowoczesne poglądy. To nie zdemotywowało Charlesa i w 1930 roku rozpoczął własną praktykę architektoniczną. W Cranbrook Academy of Art został szefem działu wzornictwa przemysłowego. Tam poznał Ray, która była dla niego drugą i ostatnią żoną. Od ślubu pracowali już zawsze razem. Charles uwielbiał eksperymenty technologiczne z zakresu łączenia materiałów.
Duet projektantów można określić jednym zdaniem: byli innowatorami w swojej dziedzinie. Ich tajemnicą sukcesu była zdolność do interdyscyplinarności. Oprócz mebli, które stały się kultowe, małżeństwo było pasjonatami fotografii i kinematografii. To właśnie Ray i Charles przecierali szlaki obecnym prezentacjom multimedialnym, często spotykanych podczas wystaw, a także w czasie trwania koncertów. Co więcej, małżeństwo tworzyło również projekty tanich domów (głównie z myślą dla żołnierzy wracających z wojny). Para architektów miała własną wizję swojej twórczości. Chcieli “ofiarować jak najwięcej najlepszych rzeczy jak największej liczbie ludzi za jak najmniejsze pieniądze”.
Na zdjęciu: Fotel Eames Executive projekt dla budynku Time-Life w Nowym Jorku z 1960r.
W ten oto sposób powstały unikatowe projekty, np. krzesła z formowanej sklejki lub fotel biurowy zwany Eames Executive. Fotel z projektu Charlesa został wykonany zgodnie z najdrobniejszymi szczegółami, ponieważ projektant doskonale wiedział, że to szczegóły tworzą produkt. Dlatego ten duży fotel posiada elegancką aluminiową ramę oraz drobiazgowo obitą skórę z zaakcentowanymi guzikami, oraz poduszkami na podłokietnikach w celu zwiększenia komfortu użytkowania. Fotel Eames Executive został zaprojektowany przez Charlesa i Ray, który łączy w sobie wygodę dzięki odchylanemu siedzisku oraz regulowanym podłokietnikom. Fotel jest elegancki, dzięki czemu pasuje do sal konferencyjnych, biur czy też eleganckich bibliotek i czytelni.
Dobry design chodzi parami
Nie tylko meble stały się znakami rozpoznawczymi pary architektów. Oprócz fotografii, malarstwa i prezentacji multimedialnych, Ray i Charles uwielbiali eksperymentować z formami, materiałami, kształtami - nie tylko mebli, ale i dodatków. Podróże były dla pary inspiracją i okazją do zebrania pamiątek. Znaną dekoracją jest figurka ptaka jako ozdoba domowa z serii Eames House Bird. Ptak został zaprojektowany (nie przez Ray i Charlesa) w latach 50. XX wieku i zajmował honorowe miejsce w domu państwa Eames. Czarny ptak z Apallachów to ceniony element amerykańskiej sztuki ludowej. Figurka zrobiona jest z drewna olchowego, pomalowanego na czarno, nogi są z czarnej stali, a oczy są szklane.
Na zdjęciu: Ptak domowy Eames Bird
Krzesło, które podbiło serca klientów
Ozdoba w kształcie ptaka doczekała się również drobnego udziału w reklamie telewizyjnej. Odkąd ją wyemitowano, krzesło typu Wire Chair stało się hitem sprzedażowym tamtych czasów. Krzesło jest wykonane w całości z chromowanego drutu lakierowanego. Dla poprawy komfortu siedzenia, do krzesła dołączana jest mini poduszka. Ergonomiczny kształt krzesła zapewnia wygodne siedzenie z przyjaciółkami przy stole, stoliku kawowym lub poczekalni. Styl? Zdecydowanie krzesło będzie pasowało do salonu industrialnego, nowoczesnego i skandynawskiego.
Na zdjęciu: Kultowe krzesło Wire Chair projektu Eamesów