#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Philippe Starck i jego kultowe meble

Czy z wyciskacza do cytryn można stworzyć ponadczasowe dzieło sztuki? Owszem, można. Pod warunkiem, że jest się tak genialnym projektantem, jak Philippe Stark. Francuski designer sam o sobie mówi: “Lubię otwierać drzwi do ludzkich umysłów”. Czy to jego przepis na sukces? Sprawdź, jak kształtowała się ścieżka jednego z najwybitniejszych żywych legend designu.

Philippe Starck - projektant z poczuciem obowiązku

Philippe Starck to niestrudzony artysta, który tworzy niekonwencjonalne przedmioty i miejsca. Urodzony 18 stycznia 1949 r. w Paryżu. Walczy ze stereotypami i banalnymi podejściami do projektowania. Sam o sobie mówi, że jako designer posiada obowiązki na wielu polach, m.in. etycznym, ekologicznym, czy politycznym. Nie wyklucza to również zawierania w swoich dziełach humoru, fantazji i odważnej wizji. Jest również przeciwnikiem wykorzystywania naturalnych materiałów do produkcji przedmiotów. Jak mówi w wywiadzie: “(...) drewno musi pozostać na drzewach. Skóra musi pozostać na krowie. Nie należy używać wszystkiego, co zabija jakiekolwiek warzywo lub zwierzę!”. 

To, co inspirowało Philippe Starck to dzieciństwo przepełnione podpatrywaniem ojca podczas pracy. Ojciec był inżynierem lotnictwa, a młody Starck chętnie spędzał czas nad rysunkami samolotów. Młode lata nauczyły go, że tworzenie wynalazków jest jego obowiązkiem. Do tego oczywiście doszły takie elementy jak pracowitość, staranność i dbałość o szczegóły. Philippe Starck studiował w École Nissim de Camondo w Paryżu, a w 1968 r. (w wieku 19 lat) założył swoją pierwszą firmę.

Francuski designer reprezentuje niezmienną siłę projektowania i niezwykłą zdolność do rozwijania swojej sztuki na wielu polach. Jest uniwersalnym projektantem, który spokojnie zaprojektuje zarówno głośniki, jak i żyrandole, motocykle, jachty, czy sprzęty codziennego użytku.

Świat designu Philippe Starcka

Philippe Starck jest ulubieńcem świata designu, odkąd po raz pierwszy zyskał sławę w latach 70. XX wieku po zaprojektowaniu kilku eleganckich paryskich klubów nocnych takich jak La Main Bleue i Les Bains-Douches. Międzynarodowe uznanie zyskał dzięki wykonaniu remontu dla prywatnych mieszkań w Pałacu Elizejskim dla prezydenta Francji oraz kawiarni Costes w Paryżu. Kolejnymi projektami były restauracje i designerskie hotele na całym świecie. Wśród nich wyróżnić warto Royalton w Nowym Jorku, Delano w Miami, Mondrian w Los Angeles, Sanderson w Londynie, Fasano w Rio de Janeiro czy Hôtel Meurice w Bon. Hotele, które zaprojektował, uzyskały status kultowych. Choć sam Starck bardziej siebie postrzega jako projektanta niż architekta, to ma on w swoim dorobku stworzenie kilku budynków w Japonii.

Design przyszłości w wykonaniu Starcka dosięgnie nawet osoby, które na co dzień nie interesują się nowatorskimi projektami. Przykładem może być wspomniana na samym początku wyciskarka do cytrusów, która stała się ikoną nowoczesnego wzornictwa na całym świecie. Popularność zyskała dzięki prostej formie, niskiej cenie, funkcjonalności i oryginalnemu wykonaniu. Starck zawsze powtarzał, że idealne wzornictwo powinno być dostępne dla każdego - co doskonale wpisuje się w jego zaangażowanie na rzecz ludzkości.

Historia ducha - legendarne krzesła projektu Philippe Starck

Krzesło, które zrewolucjonizowało myślenie o tak prostym przedmiocie codziennego użytku i jednocześnie stało się przedmiotem dyskusji o surowcach wykorzystywanych do produkcji. Starck chce tworzyć produkty, które mają minimalny wpływ na środowisko i jednocześnie są zrównoważone i przyjazne dla ludzi. Chodzi o… plastik. Od wielu lat Starck propaguje używanie plastiku jako taniego, dostępnego materiału o wszechstronnym zastosowaniu.  Jego celem jest tworzenie mniej - mniej projektu, mniej materiału, mniej energii ... aby otrzymać więcej. Krzesło Duch II inspirowane projektem Ghost Philippe Starck jest doskonałym przykładem.

 
Krzesło DUCH II - inspiracja proj. Victoria Ghost

Krzesło Duch został zainspirowany krzesłem z XVIII wieku. Oryginał bym prostym  tapicerowanym fotelem spopularyzowanym podczas niefortunnego panowania Ludwika XVI i jego królowej Marii Antoniny. W 2002 roku Starck stworzył swoją wersję krzesła. Do jego wyprodukowania wykorzystano formowany wtryskowo poliwęglan. Historyczny kształt w połączeniu z nowoczesną produkcją spotkał się z ogromnym entuzjazmem wśród fanów designu. Krzesło Duch doskonale sprawdza się w każdym wnętrzu - nowoczesnym, industrialnym, glamour i minimalistycznym.

Co więcej, nie zatrzymano się wyłącznie na niskiej wersji Ducha. Jak na miłośnika restauracji i hoteli przystało, nie mogło zabraknąć wersji alternatywnej dla XVIII wiecznego krzesła. Hoker transparentny Duch II inspirowany projektem Victoria Ghost to doskonała propozycja dla nowoczesnych barów, salonów hotelowych, czy kawiarni.

 
Hoker DUCH II - inspiracja proj. Victoria Ghost

Inne legendarne krzesła projektu Philippe Starck to między innymi projekt Lou Read, Mademoiselle, Costes chair, Uncle Jim, Madame Pucci, Light Rock, Broom, Anton Ho, Stanley (fotel reżyserski), San Jon, A.I., i Masters.







do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl