Biały salon i jego zalety
Białe wnętrza w salonie czy w pokoju dziennym stwarzają szerokie możliwości dla dekoratorów wnętrz. Można je bowiem urządzić zarówno w stylu nowoczesnym, jak i wręcz odwrotnie – w stylu tradycyjnym. Bardzo modne są białe salony w minimalistycznym wydaniu, zaaranżowane na wzór skandynawski czy japandi. Biel ścian czy podłóg powoduje, że salon zawsze prezentuje się wprost doskonale.
Dlaczego biały salon wyglądał dobrze 50 lat temu i prezentuj się tak samo efektownie również dziś? Ponieważ biel jest kolorem uniwersalnym i ponadczasowym, który doskonale odnajduje się w każdej stylistyce. Nigdy nie wychodzi z mody i może stanowić tło dla aranżacji, jaką zaplanuje w danym pomieszczeniu projektant. Biel może być również motywem przewodnim wystroju całej przestrzeni. Pomalowanie ścian na jednolity biały kolor nie wymaga zaawansowanych umiejętności malarskich, dlatego każdy może wykonać takie zadanie.
Aranżacja salonu z białym wnętrzem – ciekawe triki
Biel może doskonale uwydatnić i wyeksponować zabytkowe meble, ale i meble w stylu designerskim, które źle by wyglądały w parze z mocnym, wyrazistym deseniem ścian. Jak jeszcze można zaaranżować w nietuzinkowy sposób salon z białym wnętrzem?
Białe & designerskie – meble w salonie
Istnieją dwa podejścia do urządzania salonów z białym wnętrzem. Można zastosować monochromatyczne zestawienia, czyli zaprojektować salon z białymi meblami lub białą zabudową albo wprowadzić jeden mocny akcent kolorystyczny, który przyciąga uwagę. Trikiem, który jest przy tym przydatny przy monochromatycznych zestawieniach i wprowadzaniu do salonu w kolorze białym, białych mebli designerskich, jest wykorzystanie różnych faktur powierzchni. Matowe ściany w zestawieniu z lakierowanymi frontami prostych w formie mebli będą wyglądały efektownie.
Niezależnie od tego, czy urządzany jest salon biały w bloku czy w domku jednorodzinnym, można stworzyć unikalną kompozycję i to z wykorzystaniem kilku ciekawych detali. Jednym z nich może być sofa dwuosobowa z białej skóry naturalnej. Taki element w pomieszczeniu nadaje mu nowoczesnego charakteru. Warto też dobrze doświetlić przestrzeń. W przypadku aranżacji salonu z białymi meblami już sam ten fakt powoduje, że wydają się one jaśniejsze, ale duże przeszklenia potęgują efekt przestrzenności, tak pożądany chociażby w przypadku urządzania wnętrz w stylu skandynawskim. Designerski żyrandol Capri z Line ze szklanymi kulami nie tylko doda przytulności salonowi - będzie również przyciągał uwagę oryginalnym wzornictwem.
Białe i szare sofy do salonu
Do białych wnętrz salonu bez wątpienia będą pasowały białe lub szare meble tapicerowane. Monochromatyczne zestawienia są uniwersalne, pasują do wnętrz bez względu na ich powierzchnię. Luksusową propozycją może być białą skórzana sofa na metalowych chromowanych nogach.
Dla pewnego kontrastu można wprowadzić do białego wnętrza odcienie szarości, czego przykładem jest szara sofa Florencja inspirowana proj. Florence Knoll. Wielu doceni walory estetyczne i użytkowe wygodnej sofy Ambient w klasycznej formie. Jest ona rozkładana, dlatego przyda się także na wypadek przyjmowania gości, jako dodatkowe miejsce do spania. Połączenie kolorów szarego i białego wygląda doskonale.
Szaro-białe fotele
W salonie nie może zabraknąć mebli wypoczynkowych, które jednocześnie też mogą być designerskie i po prostu wygodne. Do dwuosobowej białej sofy ze skóry można dobrać w podobnym guście biały fotel wzorowany na modelu Barcelona Ludwiga Miesa Van der Rohe. To przykład eleganckiego, klasycznego fotela skórzanego, który zachwyca swoją elegancją, ale i funkcjonalnością. Projekt jest prosty, co komponuje się dobrze z minimalizmem białego salonu. Ma pikowane oparcie i siedzenie, które umiejscowiono na plecionce ze skórzanych pasków tworzących kratkowane pola. Dobrze będzie wyglądał zarówno w nowoczesnych salonach, jak i we wnętrzach industrialnych czy modernistycznych, albo wręcz przeciwnie – klasycznych.
Do szarej kanapy Florencja można postawić mebel z tej samej serii - szary fotel Florencja. Co prawda kolekcja ta liczy sobie już ponad pół wieku, ale nadal pasuje do nowoczesnych wnętrz. To oszczędny w formie, geometryczny fotel, który jest po prostu ponadczasowy i mimo upływu czasu nie stracił nic ze swojego uroku. Prosta linia fotela na metalowej ramie wraz z metalowymi nogami jest perfekcyjnie wykonana.
Wygodny fotel bujany w salonie w białym kolorze będzie zapewniał relaks po pełnym stresów dniu w pracy. Fotel Swing w kolorze szarym ma odczepianą poduchę, która pozwala na całkowitą przemianę tego mebla.
Oświetlenie do jasnego salonu
W jasnym, białym salonie można sobie pozwolić na klimatyczne oświetlenie, które wykreuje dla nas na przykład lampa Ring srebrna. Minimalistyczna lampa wisząca będzie piękną ozdobą nowoczesnego wnętrza. Osłona światła ledowego z mlecznego tworzywa sztucznego tej lampy powoduje, że emituje ona przyjemnie stłumione, jednostajne światło.
W salonach białych w stylu glamour z kolei dobrze będzie komponował się ekskluzywny kinkiet czarny Devil. Elegancki i klasyczny zarazem, choć nieco ekstrawagancki. Przypomina swoim kształtem rogi i doda szyku wnętrzom.
Podłoga w białym salonie
Ostatnim krokiem w aranżacji salonu na biało będzie podłoga. Surowa drewniana posadzka czy choćby panele podłogowe w kolorze drewna bielonego mogą dopełniać wizerunku jasnego wnętrza salonowego. Można urozmaicić posadzkę, wykorzystując do tego celu dywan Alhambra w stylu Vintage, albo nowoczesny dywan Quadrini z bawełny szenilowej. W obu przypadkach to rozwiązania wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie tylko świetnie wyglądają, ale i można je łatwo utrzymać w należytej czystości.