Czerń to symbol klasy i elegancji, szyku i luksusu. W modzie to ponadczasowa mała czarna, którą zakładają kobiety na wytworny wieczór. W kawiarni – mała czarna w eleganckiej filiżance. A w mieszkaniu? Czarne meble to wielka klasa, ale i duża odpowiedzialność, spoczywająca na projektancie oraz właścicielu wnętrza. Mogą one bowiem w prosty sposób wnieść do naszego mieszkania styl z najwyższej półki, ale mogą także przytłoczyć i sprawić, że nasze mieszkanie stanie się ciemną grotą, w której nie będziemy chcieli przebywać. Jak dobrze urządzić mieszkanie, wykorzystując moc czarnych mebli? Postaramy się pomóc!
Plusy i minusy czarnych mebli
Na początku zastanówmy się nad tym, jakie wady i zalety mają czarne meble. Ich ewidentnym plusem jest wyjątkowa elegancja i szyk. Są one ozdobą wnętrz wykwintnych oraz kosztownych. Klasyka jest ponadczasowa, a zatem inwestując w meble czarne możemy być pewni, że nie będzie to wybryk jednego sezonu. Kolejną zaletą jaką posiadają czarne meble jest uniwersalność kolorystyczna. Czarny kolor może nie pasuje idealnie do wszystkich innych barw, ale na pewno z żadną się drastycznie nie gryzie. W przypadku elementów wyposażenia ta uniwersalność przekłada się na popularność czarnych mebli. Otóż, jeśli producent mebli zakłada, iż dany element wyposażenia dostępny będzie w kilku wersjach kolorystycznych, to możemy być niemal pewni, że dostępna będzie także wersja czarna. Minusem czarnych mebli, który każdy wymieniłby bez zastanowienia jest to, że się kurzą. Owszem, kurzą się, ale.... inne meble także! Tyle tylko, że na czarnych blatach czy półkach pył jest nieco bardziej widoczny. Wystarczy jednak dbać o porządek i wyposażyć się w antystatyczny spray do mebli i w zasadzie mamy po kłopocie. Kolejny minus, a w zasadzie „właściwość” czarnych mebli to fakt, że w zbyt dużej ilości w pomieszczeniu mogą je przytłaczać. Dlatego też powinniśmy zastosować umiar, jeśli chodzi o ilość czarnych mebli w mieszkaniu. Ważnym jest także, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie oraz rozjaśnienie wnętrza.
Jaki kolor ścian do czarnych mebli?
Pamiętając, że ciemne barwy w nadmiernej ilości mogą przygnębiać i przytłaczać, starajmy się rozważyć jasną stronę palety, kiedy zastanawiamy się jaki kolor ścian do czarnych mebli wybrać. Nie ukrywamy, że najlepszą i najbezpieczniejszą decyzją będą w tym przypadku białe ściany. Mariaż czerni i bieli to związek kolorystyczny odwieczny i doskonały w swych kontrastach. Nie bez powodu chiński symbol harmonii yin i yang jest oparty na tych dwóch barwach. Także jeśli nie chcemy ryzykować aranżacyjnej wpadki, do czarnych mebli wybierzmy białe ściany. Inne barwy farby, które dobrze korespondować będą z czarnymi meblami to wszelkiego rodzaju beże, jasne szarości, ale także kolor morski, butelkowa zieleń czy inne intensywne odcienie zielonego. Zdecydowanie nie polecamy pasteli, które są cukierkowe i nie wyglądają dobrze z elegancką czernią. Świetnym rozwiązaniem w przypadku ścian i czarnych mebli są fototapety bądź zwykłe tapety w jasnych odcieniach. Polecamy zwłaszcza tapety białe ze wzorami geometrycznymi w czarnym, granatowym czy złotym kolorze. Bardzo modna jest także cegiełka. Na tle ściany, imitującej goły, ceglany mur meble czarne prezentują się wprost rewelacyjnie. I nie ma znaczenia czy będzie to czerwona czy biała cegiełka, przykładowo czarna sofa zaprezentuje się na jej tle wyśmienicie! Czarne meble staną się perłą naszego mieszkania, pod warunkiem, że dobierzemy ich formy, kształty i materiały do stylu, który panuje w naszym mieszkaniu.
Czarne meble do salonu
Pomysł na salon w stylu minimalistycznym, kolonialnym, rustykalnym, loftowym a nawet glamour przyjmie czarne meble z otwartymi ramionami. Czarne meble w salonie pasują do wielu stylów. Wszystko zależy od tego na jaki typ mebli w czerni postawimy i jakimi innymi elementami je otoczymy. Zacznijmy od prostego przykładu: jeśli wybieramy czarny stolik kawowy to zestawmy go z fotelami w eleganckie wzory, aby ożywić kompozycję. Okrągły czarny stolik może stanąć także w środku układu sof i foteli, bądź narożnika wypoczynkowego. Ładnie zaprezentują się przy nim jasne meble tapicerowane. Czarne komplety mebli, zawierające regały, szafy, komody, szafki rtv nowoczesne (meble nie muszą być z jednej kolekcji!) świetnie sprawdzą się w stylu minimalistycznym i loftowym, w pomieszczeniach, gdzie jest sporo przestrzeni. Czarne meble do salonu, który nie jest zbyt duży, mogą go przytłoczyć. Wtedy łatwiej jest postawić na jeden-dwa czarne elementy w postaci czarnej sofy i skórzanego fotela. W dużych salonach możemy nieco zaszaleć i dobrać więcej czarnych elementów. Dużym powodzeniem wśród klientów naszego sklepu cieszą się czarny kredens i szafka RTV:
Czarne meble do kuchni i jadalni
Jeśli chodzi o kuchnię to najczęściej spotykanym rozwiązaniem są kuchnie w białej zabudowie. Niewielu decyduje się na czarne meble w kuchni. Być może dlatego, że takie podejście nie jest jeszcze zbytnio rozpowszechnione. Jednak kuchnia w czarnej zabudowie, w której przynajmniej połowa frontów szafek jest czarna, prezentuje się nowatorsko i spektakularnie. W połączeniu z drewnem bądź złotymi wykończeniami, czarne meble kuchenne będą oznaką luksusu i designu na najwyższym poziomie. Meble czarny połysk są trudniejsze w utrzymaniu nieskazitelnej czystości, jednak gwarantują one prawdziwie królewski look. Nieco mniej glamour są meble kuchenne czarne matowe – te sprawdzą się w stylu nowoczesnym bądź loftowym. Można się spodziewać tego, że za kilka lat kuchnie czarne będą popularne w takim samym stopniu jak kuchnie białe. Jeśli chodzi o jadalnię to oczywiste, że w przypadku tego pomieszczenia, najważniejsze są stół i krzesła. Jeśli zdecydujemy się na czarny stół do jadalni, możemy śmiało dobrać do niego czarne krzesła. Zagranie kontrastowe i wybór białych siedzisk będzie wyglądać równie dobrze. Oto właśnie zalety czarnych mebli!
Czarne dodatki do wnętrz
Dodatki – detale, które czynią wnętrze osobistym, intymnym, okraszonym wyjątkowością właściciela. Są nośnikiem naszych upodobań i smaków. Dekoracje mają za zadanie przykuwać uwagę, wypełniać w elegancki i uporządkowany sposób przestrzeń. Będą to np. wszelakie figurki, jak czarny ptak domowy, spełniające tylko i wyłącznie funkcję estetyczną. Dodatki mogą być także bardziej funkcjonalne jak czarny wazon, czarny zegar ścienny, czy czarny zegar stojący.
O odpowiednie oświetlenie pozwolą zadbać czarna lampa podłogowa lub czarna lampa ścienna. Wszystkie te elementy dekoracyjne mają to do siebie, że nawet jeśli zdecydujemy się zmienić wystrój pomieszczenia, w którym się znajdują, jest ogromne prawdopodobieństwo, że nadal będą do niego pasowały. Wszak czarne dodatki do wnętrz odnajdą się niemal w każdej nowoczesnej aranżacji!