#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Czym konserwować meble skórzane i drewniane?

O wszystkie elementy wyposażenia domu powinniśmy odpowiednio dbać. Każde tworzywo charakteryzuje się specyficznymi właściwościami, które wpływają na sposób jego pielęgnacji. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje, dotyczące utrzymania w czystości i dobrej kondycji mebli ze skóry i drewna. Są tworzywa, które wymagają szczególnego podejścia. Z naszego wpisu dowiecie się m.in. czym konserwować meble skórzane, jak dbać o drewniane komody, a także do czego można wykorzystać olej kokosowy, a do czego wosk pszczeli! Zapraszamy!

Dlaczego zasady pielęgnacji są tak ważne?

Meble, choćby wykonane z najtrwalszego materiału, nie są wieczne. Jednak dzięki odpowiedniej dbałości o elementy wyposażenia mieszkania, możemy zdecydowanie przedłużyć ich żywotność i przez długi czas utrzymywać je w doskonałej kondycji.

Każde tworzywo ma specyficzną strukturę i stopień wytrzymałości. Inaczej na chemikalia reagują meble z marmuru, inaczej te z drewna, a i ze skórą trzeba się obchodzić odpowiedzialnie. Np. zmywacz do paznokci z acetonem może spowodować dramatyczne ubytki w pokryciu mebli. Dlatego ważne jest, abyśmy dbali o meble świadomie i unikali środków (i zachowań!), które mogą trwale je uszkodzić.

 
Kredens Travis czarny Zuiver
 
Kredens Travis orzechowy Zuiver

Oprócz utrzymania czystości mebli równie istotne są sposoby ich konserwacji. Dobrze jest zadbać o właściwe zabezpieczenie ich powierzchni. Za chwilę zaprezentujemy Wam kilka sposobów pielęgnacji, w tym czym natłuścić meble skórzane i czym zabezpieczyć drewniane blaty.

Jak dbać o meble drewniane?

Drewniane meble to bardzo trwałe i szlachetne elementy wyposażenia domu. Wiele z nich przechodzi wręcz z pokolenia na pokolenie. Odpowiednia dbałość o drewno pozwala nam cieszyć się jego klasą przez długie lata.

Jak obchodzić się z meblami drewnianymi? Nie jest to trudne. W codziennej pielęgnacji wystarczy chronić je przed wilgocią, usuwać z nich kurz oraz nie dopuścić do kontaktu z wysoką temperaturą. Należy też uważać, aby ich nie porysować. Choć drobne rysy na naturalnym drewnie można zniwelować za pomocą procesu olejowania, to lepiej zapobiegać ich powstawaniu. Jeśli przypadkowo zdarzy nam się rozlać płyn na blacie drewnianego stołu lub komody należy go jak najszybciej wytrzeć, aby nie dopuścić do powstania zacieków. Wilgoć może naruszyć szlachetną strukturę materiału.

Ogromne znaczenie ma wybór środków do pielęgnacji drewna. Unikamy jak ognia żrących płynów oraz substancji silnie chemicznych. Wszelkie pasty z szorującymi drobinkami także trzymamy z daleka od drewnianych powierzchni. Co więcej, do czyszczenia mebli z drewna nie wolno używać płynu do mycia naczyń czy szyb. Naruszają one naturalną strukturę i zmywają ochronną powłokę mebli. Ważne jest, aby do czyszczenia zawsze używać miękkiej, czystej szmatki. Meble wycieramy suchą bądź lekko wilgotną ściereczką, zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna.

 
Kredens Gravure Dąb
 
Szafka regał Gravure dąb naturalny

Na drewnianym stole bezwzględnie powinny pojawić się ochronne podkładki pod talerze i kubki. Gorące naczynia nie są sprzymierzeńcami blatów z drewna – mogą spowodować odbarwienia. Wszelką elektronikę (w tym laptop) również powinniśmy ustawiać na matach lub przynajmniej serwetach, aby stworzyć ochronę przed źródłem ciepła.

Olejowanie drewnianych mebli

Impregnacja drewnianych powierzchni jest bardzo łatwa do wykonania samodzielnie. Naturalnym sposobem, aby przedłużyć żywotność tego tworzywa jest olejowanie. Jest to bardzo skuteczny sposób, nie tylko na zabezpieczenie powierzchni, ale także na zniwelowanie mikrouszkodzeń. Oleista substancja wnika w strukturę drewna, chroni je od środka, wzmacnia, a do tego poprawia wizualną kondycję. Dzięki zastosowaniu oleju uwypuklają się naturalne rysunki słojów, a barwa nabiera głębi i intensywności.

A jak olejować drewniane meble? Do mebli funkcjonujących we wnętrzach potrzebny będzie olej jadalny, taki, który na pewno macie w kuchni. Może to być olej rzepakowy, lniany czy kokosowy. Na dokładnie oczyszczoną i osuszoną drewnianą powierzchnię przy pomocy miękkiej szmatki nakładamy niewielką ilość oleju. Ważne jest, żeby nie wylewać oleju bezpośrednio na blat drewnianej komody czy stołu, tylko nasączyć nim delikatnie szmatkę. Po wtarciu oleju w meble powinniśmy odczekać przynajmniej godzinę i wytrzeć nadmiar oleistej substancji ręcznikiem papierowym. Voilà!

 
Szafka pod telewizor Gravure dąb naturalny
 
Kredens Barbier Zuiver

Jak dbać o meble skórzane?

Meble skórzane należą do najbardziej ekskluzywnych i kosztownych elementów wyposażenia. Są też niezwykle wygodne – idealne do wypoczynku. Tym bardziej należy o nie dbać, aby inwestycja się opłaciła. Skóra jest materiałem elastycznym i dość plastycznym – ciągle „pracuje”. Oznacza to, że może się delikatnie kurczyć lub rozciągać. Nie ma to jednak wpływu na perfekcyjny wygląd mebli! W tym miejscu czas na pierwszą poradę – fotel czy kanapa ze skóry nie mogą stać zbyt blisko kaloryfera. Wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na wygląd skórzanej powierzchni, wysusza ją, przez co może stać się twarda w dotyku.

 
Biała Sofa trzyosobowa skóra naturalna Insp. Projektem Barcelona
 
Czarna Sofa 3 osobowa skóra naturalna insp. projektem Barcelona

Pielęgnacja skóry naturalnej jest bardzo prosta. Meble należy regularnie odkurzać na sucho, używając do tego miękkiej szmatki, absorbującej kurz. Raz w miesiącu można też przetrzeć skórzaną kanapę wilgotną ściereczką, pamiętając, aby dokładnie odcisnąć ją z wody. Odmiany skóry typu buffalo, zamszowe lub nubuk należy pielęgnować przy użyciu specjalistycznych preparatów. Środki do czyszczenia powinny być przeznaczone stricte do skóry. Innymi chemikaliami i preparatami na bazie alkoholu możemy im bardzo zaszkodzić!

Oprócz tego, aby mebli skórzanych nie narażać na działanie wysokiej temperatury i wilgoci, należy też uważać, aby nie zalać ich silnie barwiącą cieszą (wino, soki z czerwonych owoców i warzyw), a także trzymać z dala od nich wszelkie przybory piśmiennicze. Plamy z tuszu z długopisu są trudne do usunięcia z mebli skórzanych.

 
Fotel z podnóżkiem insp. Lounge chair All black
 
Brązowy Fotel Skóra Naturalna Insp. Projektem Barcelona

Czym natłuścić skórzane meble?

Ze skórą jest podobnie jak z drewnem – im starsza, tym bardziej szlachetna. Ale aby tak się stało należy skórzane meble odpowiednio konserwować. Wszelkie walory tego materiału zachowamy dzięki procesowi natłuszczania. Czego zatem użyć, aby odpowiednio natłuścić meble skórzane i po co w ogóle to robimy? Jak już wspominaliśmy, skóra jest materiałem, który „pracuje”. Temperatura oraz stopień wilgotności powietrza w mieszkaniu ma na nią duży wpływ – skórzane powierzchnie mogą wysychać. Dlatego od czasu do czasu trzeba je natłuszczać, aby zapobiegać twardnieniu i pękaniu. Jakiego środka użyć? Zdecydowanie polecamy wosk pszczeli, który jest naturalnym produktem o wielu wspaniałych właściwościach. Bardzo często używa się go w kosmetyce, dlatego bez obaw możemy zafundować naszej kanapie ze skóry „masaż” z jego wykorzystaniem. Po wtarciu wosku w całą powierzchnię mebla, pozostawiamy go na kilka godzin. Po ich upływie polerujemy całość czystą ściereczką z mikrofibry. Ten zabieg konserwacyjny wystarczy przeprowadzić raz-dwa razy w roku.

 
Fotel Wesley skóra naturalna
 
Narożnik Florencja insp. proj. Florence Knoll

Aby natłuścić meble skórzane możemy użyć także specjalnego kremu stearynowego. Zwłaszcza wiosną i latem, kiedy powietrze jest dość suche, przeprowadzajmy natłuszczanie mebli skórzanych raz w miesiącu. Nie zajmie to wiele czasu, a przynajmniej będziemy spokojni o dobrą kondycję naszych mebli ze skóry.

Podsumowując! Wiecie już czym natłuścić meble skórzane, czym zakonserwować drewnianą komodę, a także jakich działań unikać, aby Wasze ulubione elementy wyposażenia służyły przez długi czas. Mamy nadzieję, że wpis był przydatny. A Waszym meblom życzymy sto lat! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl