#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Design w polskim wydaniu

Polski design jest wyjątkowo ceniony na rynkach zagranicznych, a my wciąż tak mało o nim wiemy! Meble polskie rewelacyjnie wypadają na światowych targach wnętrzarskich i często wykorzystywane są w aranżacjach mieszkań, domów i przestrzeni publicznych za granicą. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Coś w tym stwierdzeniu jest, dlatego pragniemy szybko to naprawić i prezentujemy dziś Państwu polski design. Meble od rodzimych projektantów na pewno przypadną Wam do gustu!

Jak rozwijał się polski design?

Design w Polsce nie miał łatwo. Na jego rozwój miało wpływ wiele czynników społeczno-ekonomicznych. Jego zalążki pojawiły się jeszcze na przełomie XIX i XX wieku, kiedy Polska była pod zaborami. Wtedy to pojawił się styl zakopiański, a próbę stworzenia narodowej tożsamości rzemiosła i sztuki użytkowej podjął Stanisław Ignacy Witkiewicz. Jednak prawdziwy wpływ na narodziny polskiego dizajnu miały założone w 1913 roku Warsztaty Krakowskie. To tam współistniały pracownie meblarskie, tkackie, hafciarskie, zabawkarskie, ceramiki, rzeźby i wielu innych rodzajów sztuki użytkowej. Wybuch I wojny światowej przerwał tak pięknie rokującą inicjatywę rozwoju rodzimego rzemiosła. Warsztaty Krakowskie po wojnie i odzyskaniu niepodległości przez Polskę wznowiły swoją działalność i istniały do 1925 roku. Ich dzieło kontynuowała powołana w tym samym roku Spółdzielnia Artystów ŁAD w Warszawie. Kryzys gospodarczy w latach 30. XX wieku nakierował polski dizajn na rozwiązania konstrukcyjno-funkcjonalne, a nie jedynie dekoracyjne. Pojawił się też temat umeblowania małych wnętrz. Polskie meble były wówczas swego rodzaju pomysłowymi innowacjami, które reprezentowały wyjątkowo funkcjonalne rozwiązania. Po zakończeniu II wojny światowej, Polska podnosiła się z ruin. W 1950 roku powstał Instytut Wzornictwa Przemysłowego założony przez Wandę Telakowską, który był jednym z pierwszych takich instytucji w Europie. Jednak w meblarstwie cały czas skupiano się na dopasowaniu produkcji do małych metraży mieszkań w blokach. Niestety, do dziś na hasło „polskie meble design”, pierwsze co przychodzi nam na myśl to właśnie meblościanki. A przecież od lat 50. wzwyż pojawiło się naprawdę mnóstwo wspaniałych projektów i powinniśmy być dumni, że to właśnie polskie meble! Design i wykonanie np. rewelacyjnego fotela RM 58, projektu Romana Modzelewskiego, zachwyca do dziś. Podobnie jak popularne fotel 366 Józefa Chierowskiego, czy fotel 300-190 Henryka Lisa (tak, tak, to popularny „lisek”), których współczesne wersje zdobią wiele nowoczesnych wnętrz. Na przestrzeni kolejnych lat projektanci mebli borykali się z kolejnym kryzysem ekonomicznym w latach 70., później w 1981 roku wprowadzono stan wojenny. Jak mówiliśmy, design polski nie miał łatwych ścieżek. Jednak polski design po roku 1989 bardzo powoli, ale rozkwitał na nowo, a to, co dzieje się współcześnie sprawia, że nasze najlepsze meble są towarem eksportowym, z którego możemy być naprawdę dumni.

 
Sofa dwuosobowa Modest Pepitka
 
Hoker Ferro

Najważniejsi polscy projektanci mebli

Polskie projekty, które wykonali przed dziesiątkami lat nasi krajowi projektanci mebli przeżywają dziś prawdziwy renesans. Przypomnijmy zatem kilka najważniejszych osób, których pomysłami cieszymy się do dziś. Pierwszym z projektantów jest Roman Modzelewski. Urodził się w 1912 roku. Lata jego działalności projektowej przypadły na 1945-1980. Wcześniej ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Malarstwa. Jeśli chodzi o polski dizajn to zasłynął ze wspomnianego już wcześniej fotela RM58. Do jego wykonania Modzelewski podszedł wyjątkowo innowacyjnie i wykonał fotel z laminatu poliestrowo-szklanego. Było to ciekawe podejście, ale zbyt awangardowe dla ówczesnego odbiorcy, podobnie jak dla fabryk, które nie były przygotowane na taką produkcję, ani technologicznie, ani finansowo. Fotel trafił do powszechnej produkcji dopiero w 2012 roku. Kolejnym bardzo znanym projektantem był Józef Chierowski. Urodził się w 1927, a zmarł nieco ponad dekadę temu, w 2007 roku. Oprócz mebli, projektował także... pianina dla Wytwórni Instrumentów Muzycznych w Kaliszu i Legnicy. Ukończył studia z architektury wnętrz na uczelni we Wrocławiu. Jego najsłynniejsze projekty to wspomniany fotel 366, który w czasach PRL-u został sprzedany w liczbie zbliżającej się do miliona! Ten fotel to ikona polskiego designu. Charakteryzuje się czystą i ponadczasową formą, która dziś zdecydowanie wzbogaca polski design. Sklep internetowy, który w swym asortymencie posiada takie symbole polskiego designu jak np. projekt Chierowskiego w nowych odsłonach na pewno nie może opędzić się od klientów! Lista projektantów polskich mebli, którzy na stałe zapisali się na kartach naszej designerskiej historii i których projekty we współczesnych wersjach goszczą w naszych salonach jest dużo, dużo dłuższa. Warto choćby wspomnieć takie nazwiska, jak Rajmund Teofil Hałas, autor m.in. regału o zmiennych wysokościach, czy stolika o ciekawej nazwie „Kawa i papierosy”. Nie możemy także nie wspomnieć o krześle siatkowym z 1968 roku, zaprojektowanym przez Henryka Sztabę. Dziś można spotkać naprawdę różne wersje tego krzesła. Polski design wbrew pozorom ma więcej niż kilka kultowych mebli, którymi może się pochwalić!

 
Krzesło Livenna
 
Krzesło Ferro aksamit kolory

Polskie projekty mebli dziś

Obecny rynek meblarski ma się w Polsce nadzwyczaj dobrze. Jednak chyba jesteśmy tego ciągle zbyt mało świadomi, bo gros krajowych mebli wędruje za granicę! Wśród współczesnych projektantów wnętrz, znajdziemy wielu młodych i obiecujących autorów mebli do eleganckich wnętrz. Wspominaliśmy już o symbolach rodzimego designu, którymi były liczne fotele. Dziś ich nowoczesne wariacje proponują takie firmy, jak Vzór ( RM58), Politura, czy Fameg. Na szczególną uwagę zasługują według nas dwie firmy. Pierwsza to Svarog Furniture. Za tym pomysłem na wprowadzenie słowiańskiej kultury na salony, stoi Joanna Sieradzka. Jej arcyciekawe projekty łączą mitologię i legendy z awangardowo-luksusowym wykonaniem. Zastosowanie w projektach naturalnego, drewnianego surowca sprawia, że te meble spokojnie mogą stanąć w najbardziej stylowych przestrzeniach. Druga marka Happy Barok, za którą stoi genialna Katarzyna Jasyk, ma zgoła inne podejście. Produkuje meble w stylu glamour oraz inspirowane barokiem. Naprawdę, trudno oderwać wzrok od tych projektów! Designerska sofa w kształcie ust, krzesło nowoczesne przypominające kwiat w rozkwicie, czy brązowy, skórzany fotel. Polski design może naprawdę zachwycać, nie tylko swoją klasą, ale także oryginalnymi, nieco bardziej wymyślnymi ideami!

 
Fotel Wesley skóra naturalna
 
Fotel VOGUE

W jaką stronę kieruje się polski design

Na pewno zdecydowanym krokiem wkracza za granicę. Młodzi polscy projektanci mebli nie ustępują w swej pomysłowości swoim zagranicznym kolegom. Bardzo dobrze rozwija się u nas rynek mebli, pasujących do stylu minimalistycznego. Proste, konkretne formy zachwycają subtelnymi liniami i doskonałą jakością materiałów. Z jakich materiałów korzystają polscy projektanci mebli? Na pewno wykorzystują potencjał naturalnych surowców. Drewno lite to jeden z ulubionych materiałów, wykorzystywanych do produkcji polskich elementów wyposażenia. Nie gorzej jest z tkaninami obiciowymi – wybór wzorów i barw zachwyca swoją różnorodnością. Polskie marki proponują także rewelacyjne designerskie dodatki do wnętrz. W tej dziedzinie także pokładamy duże nadzieje na przyszłość. Oprócz form stricte minimalistycznych znajdziemy także projekty wręcz futurystyczne, zachwycające niekonwencjonalnymi rozwiązaniami i bogatą kolorystyką. Polscy designerzy są coraz bardziej odważni. Stale eksperymentują z liniami, kształtami, materiałami, co sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowoczesna ławka polskiej marki, czy polski hoker zachwyciły i zainspirowały do działania zagranicznych producentów mebli.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl