#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Eero Aarnio i fiński design

Wkład w nowoczesny design mebli i projektów przedmiotów codziennego użytku miało wiele osób. W grupie tej nie można pominąć Fina Eero Aarnio. Kim był i co właściwie tworzył? W jakim stylu projektowym się realizował?

Kim jest Eero Aarnio?

Eero Aarnio urodził się 21 lipca 1932 roku w Helsinkach. To fiński dekorator wnętrz i jednocześnie projektant przemysłowy. Miał on ogromny wkład w sukces powojennego fińskiego designu. Zaprojektował wiele ciekawych mebli, które stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Studiował on w latach 1954-1957 w Helsińskim Instytucie Sztuki Użytkowej, a w 1962 roku założył swoje własne studio projektowe. Od tego momentu zaczęła się jego kariera zawodowa.

Jak przebiegała kariera Eero Aarnio?

Według słów samego projektanta, w swoim studiu projektowym wymyślał najprzeróżniejsze projekty mebli, ale nie wszystkie doczekały się realizacji. Fiński projektant powiedział, że jego największe dzieło - fotel kula - powstał z potrzeby wynalezienia wygodnego mebla. Jako świeżo upieczony mąż poszukiwał do swojego nowego domu rozwiązania do wypoczynku. Nie podobało mu się nic, co znalazł w sklepach, dlatego zaczął go samodzielnie projektować.

Stworzył fotel bańkę, który miał kształt ściętej nieco z boku kuli. Ten eksperymentalny fotel stał się hitem podczas targów w Kolonii w 1966 roku. Wprowadziła go do masowej produkcji firma Adelta. W ten sposób Eero Aarnio zapoczątkował serię mebli z tworzyw sztucznych.  Ball Chair Eero Aarnio przyznał mu nagrodę American Industrial Design w 1968 roku.

Fiński projektant był pionierem w wykorzystywaniu tworzyw sztucznych przy produkcji mebli domowych. W latach 70. XX wieku jego kariera nieco spowolniła, ale powrócił triumfalnie w latach 90. już jako 60-latek, ale nadal ze świeżymi pomysłami na futurystyczne meble. Tworzył krzesła i fotele dla dorosłych, jak i kolekcje mebli dla dzieci.

Przez pewien czas po ukończeniu studiów wzorniczych w Helsinkach Eero Aarnio praktykował m.in. w pracowni Ilmariego Tapiovaara, który projektował meble dla fińskiej armii.

Cechy charakterystyczne stylu Eero Aarnio

Styl fiński jest nowoczesny, unikalny i nade wszystko wyjątkowy. Eero Aarnio tworzył projekty innowacyjne, które wyrażają ducha przyszłości. Cechą charakterystyczną jego stylu jest wykorzystywanie nietypowych materiałów do tworzenia mebli, a także używanie do nich geometrycznych form. Większość odznacza się futurystycznym designem. Być może właśnie dlatego dzieła Eero Aarnio były wykorzystywane przy produkcji wielu filmów science-fiction. Jego styl stał się wyznacznikiem popkultury.

Jak widać, fiński design to nie tylko minimalizm i wykorzystywanie we wzornictwie naturalnych materiałów. Dom w stylu skandynawskim w wydaniu Eero Aarnio jest niczym miejsce przeniesione o co najmniej kilkadziesiąt lat w przyszłość, gdzie meble z włókna szklanego są na porządku dziennym.

Wykorzystywane materiały

Eero Aarnio stał się jednym z pierwszych projektantów na świecie, który odszedł od wykorzystywania drewna czy metalu w projektach mebli, na rzecz tworzyw sztucznych. Tworzył fotele czy krzesła z plastiku, akrylu i włókna szklanego. Eksperymentował również z pianką poliuretanową.

Geometria inspirowana naturą

Projekty Eero Aarnio są oparte na prostych, geometrycznych kształtach inspirowanych naturą – bańką mydlaną, jajkiem czy kształtem kucyka. Projektantowi zależało na tym, aby jego meble były przede wszystkim praktyczne w użyciu i wygodne. Inspirował się takimi kształtami jak pastylki leków, pomidor czy grzyb.

Najbardziej znane projekty Eero Aarnio

Sławę i pieniądze Eero Aarnio zyskał już w latach 60. XX wieku za sprawą swojego projektu fotela Ball Chair. Powstał on z kształtu kuli, którą ścięto na sporym kawałku. W ten sposób projektant otworzył jej wnętrze, które zostało wyściełane pianką poliuretanową.

Jednak po pewnym czasie Eero Aarnio stwierdził, że siedzenie w takim fotelu nie jest do końca wygodne. Brakowało mu dostępu do światła, dlatego zaprojektował fotel bańkę – Bubble Chair. Był to przeźroczysty mebel, akrylowa bańka mydlana do siedzenia, która była przeznaczona do podwieszania do sufitu.

 
Fotel BAŃKA I - inspirowany proj. Bubble Chair

Na kolejny pomysł unikalnego mebla fiński projektant wpadł, kiedy zobaczył, ile wolnej przestrzeni marnuje się wewnątrz swojego Ball Chair, kiedy ten jest pakowany do wysyłki. Tak powstał mebel Pastil, inspirowany tabletką, który mieścił się wewnątrz fotela Ball Chair. Fotel pastylkowy można było ustawić np. na tarasie.

W 1973 roku Eero Aarnio stworzył zabawny fotel Pony z pianki, którą pokrył tkaniną. Po trzydziestu latach powrócił do projektowania mebli unikalnych, zabawnych i pięknych. Stworzył zwierzęcy dodatek do mieszkania. W myśl Eero Aarnio design był on zainspirowany geometrycznymi, naturalnymi kształtami. Mowa tu o projekcie szczeniaka – Puppy oraz kurczaka – Tipi.

Na bazie słynnego Ball Chair i Bubble Chair Eero Aarnio powstały i inne fotele, jak egg chair (fotel jajko) oraz jego odmiana fotel egg otwarty. Eero Aarnio nadal projektuje, choć skupia się dziś głównie na wyposażeniu domowym i zabawkach dla dzieci.

 
Fotel EGG SZEROKI VELVET czarny
 
Fotel Ovalia insp. Ovalia Egg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl