#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Eero Saarinen i jego projekty

Kim był Eero Saarinen?

Urodzony 20 sierpnia 1910 roku w Kirkkonummi w Finlandii Eero Saarinen był znanym architektem i projektantem wnętrz, którego projekty meblarskie do dziś mają ważne miejsce w światowym designie.

Dzieciństwo spędził w domu zaprojektowanym przez swojego ojca Eliela. Dom ten pełnił też funkcję studia projektowego. W 1923 roku trzynastoletni Eero wyemigrował wraz ze swoimi rodzicami do Stanów Zjednoczonych, choć stale odwiedzali rodzinną Finlandię.

Od 1936 roku mieszkał w Bloomfield Hills w USA, gdzie wykładał na Cranbrook Academy of Art. Na tej samej uczelni dziekanem wydziału architektury był jego ojciec. Tam też poznał Lily Swann, którą poślubił w 1939 roku. Urodziła mu dwójkę dzieci – Erica i Susan, ale małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Eero Saarinen rozwiódł się, ale w 1954 roku, po dwóch latach znajomości, poślubił Aline Bernstein, krytyczkę sztuki. Miało to miejsce w zaledwie kilka miesięcy po rozwodzie z Lily. Z drugiego małżeństwa miał syna Eeamesa. Na początku lat 60. XX wieku Saarinen zaczął poważnie chorować. Cierpiał na zaniki pamięci. Zmarł po nieudanej próbie operacyjnego usunięcia guza mózgu 1 września 1961 roku w Ann Arbor.

Projektowanie – pasja od najmłodszych lat

Od wczesnego dzieciństwa Eero przejawiał zdolności manualne i plastyczne. Dużo rysował, zajmował się też rzeźbiarstwem. Sam Eero Saarinen zdecydował się na odbycie studiów rzeźbiarskich w Paryżu we Francji. Powrócił do Stanów Zjednoczonych pod koniec 1931 roku i rozpoczął wówczas studia na wydziale architektury Uniwersytetu Yale. W 1934 roku ukończył szkołę i wyruszył w podróż po Europie i Bliskim Wschodzie wraz ze swoim przyjacielem – rzeźbiarzem Carlem Milesem. Poznawał innych artystów i ich twórczość. Przez pewien czas pracował w Helsinkach przy renowacji Teatru Szwedzkiego z XIX wieku.

Był twórcą zindustrializowanego stylu międzynarodowego w projektowaniu wnętrz, choć korzystał w swojej twórczości również z doświadczeń europejskiego modernizmu.

Współpracownicy Eero Saarinena

Bliskim współpracownikiem Eero Saarinena był jego ojciec, z którym współpracował w studiu projektowym w Cranbrook w Michigan. Pracowali nad projektem Kleinhans Music Hall w Buffalo z 1938 roku. Zbudowali tam pierwszą, minimalistyczną amerykańską salę koncertową, o ciepłym wnętrzu, ze znakomitą akustyką. Ich wspólnym dziełem był amerykański kościół w nowoczesnym stylu – First Christian Church w Columbus w 1942 roku. Jako architekt Eero Saarinen nie czuł się jednak całkowicie spełnionym.

Eero Saarinen pracował też z Charlesem Eamsem nad rozwojem technologii wytwarzania mebli z giętej sklejki. W 1949 roku Eero poznał polskiego architekta Macieja Nowickiego, z którym wykonał szkice projektowe kampusu Uniwersytetu Brandeisa. Od 1950 roku, już po śmierci ojca, Eero Saarinen rozpoczął współpracę z Cesarem Pellim.

Cechy projektów Eero Saarinena

Styl Eero Saarinena korzystał z modernizmu i postmodernizmu w dziedzinie projektowania wnętrz. Chętnie eksperymentował ze śmiałymi, organicznymi formami z betonu. Korzystał z materiałów samochodowych, skonstruował również szyby zdolne do odbijania 70 proc. światła słonecznego dobiegającego z zewnątrz, a przyciemniały wnętrza budynków.

Cechą charakterystyczną jego projektów było również wykorzystanie porcelanowej emalii, którą nanosił na ściany metalowe. Korzystał też ze stali z naturalną warstwą patyny, dzięki której metal nie ulegał korozji.

Modernizm

Głównym stylem, w którym realizował swoje projekty Eero Saarinen, był styl modernistyczny. Jednocześnie go kształtował, nadając mu określone cechy. Modernizm oznacza, że projekty mebli były bardzo nowoczesne. Warto wiedzieć, że najsłynniejsze meble modernistyczne powstawały w latach 30. I 40. XX wieku. Saarinen projektował meble z myślą o ich użyteczności, która stawała się punktem wyjścia dla wyboru materiałów oraz konstrukcji.

Zindustrializowany styl międzynarodowy

Eero Saarinen jednocześnie tworzył w myśl stylu międzynarodowego, ale nieco bardziej zindustrializowanego. Chodzi tu przede wszystkim o architekturę tworzonych przez niego budowli. Właściwie styl międzynarodowy należy uznać za styl modernistyczny, minimalistyczny, który wykorzystywał w wersji zindustrializowanej surowy beton, metal czy cegły.

Najbardziej znane projekty Eero Saarinena

W 1940 roku Eero Saarinen, we współpracy z Eamesem, zdobył nagrodę w konkursie Muzeum Sztuki Nowoczesnej za projekt krzesła, który powstał z giętej sklejki. Co prawda nie doczekał się on realizacji, ale za to na tej podstawie Saarinen zaczął zdobywać uznanie w branży.

Symbolem amerykańskiego modernizmu za sprawą tego projektanta stało się krzesło Tulipan. Później w jego pracowni zaczęły powstawać stoły na cienkich cokołach, które można kupować do dziś. Z uwagi na ich kształt, określa się taki projekt jako stół Tulipan. Pasuje on m.in. do nowoczesnej jadalni. Do salonu wybrać można bliźniaczy stolik kawowy tulipan.

 
Stół TULIPAN 90 cm - inspirowany projektem Tulip
 
Krzesło TULIPAN inspiracja proj. Tulip Chair

Wariacją nad projektem krzesła tulipan jest niezwykły fotel Ovalia egg, który zapewnia zaciszne miejsce do relaksu. Jego obudowa wykonana jest z włókna szklanego. Właściwości tego materiału sprawiają, że jest wytrzymały i odporny na wpływ czynników zewnętrznych. Wewnątrz fotel wyściełany jest miękką tapicerką i poduszkami. Na bazie projektów Saarinena powstał fotel Womb (Womb chair). Do pary pasować będzie do niego sofa Womb.

 
Fotel Ovalia insp. Ovalia Egg
 
Fotel aksamitny z podnóżkiem Insp. Womb Chair

Ważnym projektem w twórczości Eero był fotel o nazwie Bubble Chair, czyli wiszący projekt powstały w wyniku zainspirowania się projektanta meblem Ball Chair, który stał się ikoną modernistycznego designu. Fotel Bańka czy też fotel Kula pasuje do wnętrz nowoczesnych, futurystycznych, ale i eklektycznych. Wykonany jest z policarbonu i przypomina swoim kształtem mydlaną bańkę.

 
Fotel KULA - inspirowany proj. Ball Chair
 
Fotel BAŃKA I - inspirowany proj. Bubble Chair
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl