#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Nowoczesny wystrój zgodny z Feng Shui

Kulturze Dalekiego Wschodu zawdzięczamy bardzo wiele: liczne praktyki medytacyjne, sztuki walki, naturalne metody leczenia, akupunkturę, ale także szeroko pojęte koncepcje, filozofie i mądrości. Nie sposób ocenić wpływu krajów azjatyckich (zwłaszcza Chin, Indii, Japonii), jaki mają na współczesny świat i sposób myślenia. Znaleźli oni także sposób na urządzanie wnętrz, zwany feng shui. Sama nazwa jest bardzo popularna i chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o tej chińskiej koncepcji urządzania wnętrz. Ale czy jesteśmy obeznani w zasadach, jakie obowiązują w tej starożytnej praktyce projektowania wnętrza mieszkań? Oto kilka najważniejszych.

Ogólne zasady feng shui

Feng shui w dosłownym tłumaczeniu oznacza wiatr i wodę. Według tej symboliki to nieuchwytna (jak woda) i niewidzialna (jak wiatr) siła życiowa, która jest w nieustannym ruchu. Istnieją ogólne zasady feng shui, które pomagają w harmonijnym urządzaniu nowoczesnych i eleganckich wnętrz. Należą do nich zasada „yin i yang”, zakładająca dualizm, dwie strony wszystkich rzeczy i zjawisk, które zazębiają się, dopełniają się wzajemnie. Kolejna to reguła pięciu żywiołów (metal, drzewo, woda, ogień, ziemia), z których każdy symbolizuje inną część natury rzeczy i w kontekście aranżacji wnętrz odpowiada za inny aspekt życia właściciela. Bardzo ważna jest też koncepcja siatki bagua, która jest swoistym schematem, nakładanym jak przeźrocze na plan naszego mieszkania. Bagua – wzór struktury przestrzeni, stworzony na planie ośmiokąta, dzieli mieszkanie czy też pojedynce pomieszczenie na części, odpowiadające za powodzenie w konkretnych dziedzinach życia. Są nimi bogactwo, sława, związki, dzieci/twórczość, pomocni ludzie/podróże, kariera, mądrość, rodzina. Wnętrza, a w zasadzie ich właściciele, którzy przestrzegają zasad sztuki feng shui w mieszkaniu, cieszą się (jak sami twierdzą) harmonijnym przepływem energii i zrównoważonym życiem. Według starochińskich wierzeń dekorowanie domu zgodnie z feng shui zapewnia także ochronę przed złymi duchami oraz wykorzystanie potencjału energetycznego mieszkania.

 
Stolik Delia II zestaw
 
Stolik Fabia B

Zasady feng shui w domu

To oczywiste, że nie zawsze będziemy w stanie urządzić wszystkie pomieszczenia zgodnie z siatką bagua. Tym bardziej nie będziemy specjalnie z tego względu wyburzać ścian (choć feng shui lubi otwarte, jasne przestrzenie). Jest jednak kilka zasad, do tego bardzo stylowych i na czasie, które pomogą nam wprowadzić feng shui w domu stosunkowo niewielkim kosztem. Jeśli chodzi o najprostsze wskazówki, które proponuje nam chińska strategia aranżacyjna to w pierwszej kolejności porządek. Zadbajmy o to, aby w naszym nowoczesnym mieszkaniu nie znajdowały się przedmioty zepsute (przynosi to pecha!) czy zwyczajnie zbędne. Nadmiar dóbr, rzeczy, nieprzydatnych fantów – to dość częsta przypadłość współczesnych mieszkań. Jeśli należycie Państwo do osób, którym ciężko rozstać się ze zbędnymi przedmiotami, polecamy popularną książkę Marie Kondo „Magia sprzątania” która pomoże zadbać o porządek i ład nie tylko ten widoczny na pierwszy rzut oka. Jeśli chcemy wdrożyć harmonijne feng shui w pokoju (bez znaczenia czy jest to salon, jadalnia, czy sypialnia), musimy pamiętać także o czystych oknach! Okna powinniśmy myć stosunkowo często, ponieważ według chińskich wierzeń to przez dobra energia wpływa do naszego domu. Bardzo istotnym jest także codzienne wietrzenie mieszkania. No i oczywiście zwracajmy uwagę na oświetlenie w naszym domu. Dużo światła, nie tylko naturalnego, to według feng shui szczęście i powodzenie w każdym aspekcie życia. A zatem czym prędzej zaopatrzmy się w modne kinkiety, lampy stojące, czy klimatyczne świecące kule LED, które pomogą zbudować odpowiedni nastrój naszego wnętrza. To główne i najistotniejsze zasady feng shui, ale nie możemy zapominać o meblach i dodatkach! Istnieje szereg dekoracji i elementów wyposażenia pokojów, które wzmacniają kojącą moc i wspierają dobroczynny przepływ energii w mieszkaniu.

 
Lampa podłogowa Toulouse
 
Lampa kinkiet HALM 20 - mosiądz, szkło

Feng shui - lustra

Lustra w feng shui to jedne z najważniejszych elementów wystroju. Są one symbolem wody, która chłodzi i przyjmuje kształt dowolnego naczynia, w którym się znajdzie. Mówi się, że lustra są zaproszeniem dla dobrej energii. Najlepiej jeśli zwierciadło wisi naprzeciwko okna z pięknym widokiem, np. na drzewa. Dodatkowo, lustra wprowadzają więcej światła do mieszkania i optycznie powiększają pomieszczenia. A wspominaliśmy już, że jasne i przestronne przestrzenie są wpisane w reguły feng shui. Lustra można wykorzystać także do wzmocnienia słabych bądź brakujących obszarów mapy bagua. Umieszczając lustro w „osłabionej” części pomieszczenia rozszerzymy i wzmocnimy niepełnowartościowy obszar. Jednym z naszych ulubionych pomysłów jest umieszczenie lustra, tak, aby odbijało płomienie świec, bądź ogień z kominka. Według wierzeń, pomoże to podwoić bogactwo i zwiększyć dobrobyt. Jeśli chodzi o kształt feng shui lustra to zdecydowanie najlepsze są okrągłe. Sprawdzi się także szafka z lustrem, choć pamiętajmy, że feng shui nie lubi kantów. Dlatego okrągłe lustra stylowe z naszego sklepu sprawdzą się doskonale w aranżacjach, podporządkowanych tej chińskiej metodzie aranżacyjnej.

 
Lustro czarne PORTRAIT
 
Lustro miedziane PORTRAIT

Meble w stylu feng shui

W mieszkaniu zgodnym z feng shui nie może zabraknąć miękkich sof o opływowych formach i innych mebli o zaokrąglonych kształtach. Wszystkie meble, które wprowadzamy do mieszkania powinny kojarzyć się z przepływem i łagodnymi falami. Jeśli do naszego nowoczesnego salonu bardziej pasuje nam duży narożnik, to wybierzmy taki o obłych kształtach. Można także zastosować metodę łączenia mebli z różnych kolekcji i zaopatrzyć się w narożnik mały, do którego dobierzemy elegancki fotel. Narożniki to bardzo dobry pomysł w przypadku salonów, bowiem feng shui sugeruje, aby środek tego pomieszczenia był zawsze wolny, a kanapy i inne siedzenia powinny stać wzdłuż linii ściany, co podnosi komfort i wrażenie bezpieczeństwa. Z gatunku mebli „miękkich” rewelacyjnym dopełnieniem aranżacji będą pufy w stonowanych barwach czy zaokrąglone szezlongi.

 
Sofa AMBIENT Trzyosobowa rozkładana
 
Kompaktowy fotel Blue Angel

Designerskie dodatki w zgodzie z feng shui

Mając na uwadze zasady feng shui postarajmy się dobrać takie dodatki, które nie zagracą mieszkania, a wręcz przeciwnie, przyciągną dobrą energię do naszego domu. Taką rolę spełni np. dywan koło, który najlepiej położyć w salonie przed sofą. Według znawców chińskiej metody dekoracji mieszkania, okrągły szary dywan zadba o właściwy przepływ energii. Na dywaniku zaś można postawić czarny stolik kawowy, który wraz z sofą, przy której stanie, stworzy elegancki duet. Ozdoby na ścianę powinny wywoływać w nas pozytywne emocje. W feng shui doskonale sprawdzają się pejzaże, przedstawiające wodospady, rzeki lub spokojne morze. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w zegar ścienny miejmy w pamięci to, że powinien być okrągły.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl