#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Finn Juhl - życie, kariera, projekty

Kim był Finn Juhl?

Finn Juhl urodził się 30 stycznia 1912 roku w Danii, a zmarł 17 maja 1989 roku. Marzył o tym, by zostać historykiem sztuki, ale jego ojciec, który wychowywał go samotnie, nie pochwalał tego, dlatego zasugerował mu studia architektoniczne. Uczył się na wydziale architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych od 1930 roku. Cztery lata później  rozpoczął pracę dla architekta Wilhelma Lauritzena, kolegi ze studiów i działał dla niego przez ponad 10 lat, realizując wiele ważnych projektów, ale nie ukończył studiów. W 1945 roku zdecydował się otworzyć własną działalność. Stworzył pracownię w piwniczce dużego sklepu winiarskiego, którą zaaranżował w ultranowoczesnym stylu.

Był wybitnym duńskim projektantem mebli, ale nie tylko. Spełniał się również jako projektant przemysłowy i architekt. Finn Juhl był też jedną z czołowych postaci, które tworzyły duńskie wzornictwo w latach 40. I 50. XX stulecia. Sam o sobie mówił, że jest samoukiem w dziedzinie projektowania mebli. Tak naprawdę, jako architekt stworzył znacznie mniej projektów. Za to jego nowatorskie meble nadal zachwycają swoją formą.

Projektowanie mebli i nie tylko

Międzynarodową sławę i uznanie przyniosło Finnowi Juhlowi projektowanie mebli. Wczesne realizacje Juhla powstawały tylko w limitowanych wersjach i były prezentowane na wystawach cechowych. Początkowo wzbudzały kontrowersje i były ostro krytykowane. Uważano, że są zbyt nowoczesne i radykalne. Za estetyczny koszmar środowisko projektantów uznało dziś kultowy i emblematyczny projekt Pelican Chair, czyli fotel Pelican. Nazwano go zmęczonym morsem. Jednak Juhl nie zraził się krytyką i dalej projektował meble, a jego realizacje powoli przenikały za granice Danii, wzbudzając sensację.

Jako architekt Finn Juhl nie spełniał się artystycznie, choć sam wybudował w 1942 roku dla siebie dom. Łącznie wybudował ich pięć, w tym dwa domki letniskowe.

Międzynarodowa sława Finna Juhla rozpoczęła się z chwilą jego uczestnictwa w wystawie w Kopenhadze w 1948 roku, za sprawą Edgara Kaufmanna Juniora, dyrektora MOMA w Nowym Jorku. Zobaczył on projekty designera i zachwycił się nimi. Uznał je za unikalne w skali światowej. Panowie poznali się, polubili i rozpoczęli współpracę. To za sprawą Kaufmanna Jr. Juhl nawiązał kontakt z manufakturą meblarską Hollis M. Baker, dla której zaprojektował jeden z najsłynniejszych swoich mebli, mianowicie sofę Baker i stolik koktajlowy.

Jako 30-latek projektant został wybrany do stworzenia Trusteeship Council w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Jego dziełem były kasetony na suficie, drewniane panele ścienne, krzesła, lampy, oprawy oświetleniowe i wykładziny. Zebrał znakomite recenzje za swoją pracę.

W 1951 roku Finn Juhl był projektantem wystawy Dobry Wzór w Chicago, gdzie wystawiał wiele własnych wzorów z dobrze znanej kolekcji Baker. Projektował showroom złotniczy Georga Jensena na Piątej Alei w Nowym Jorku oraz kolejne na Bond Street w Londynie oraz w Toronto w Kanadzie.

Projektował nie tylko meble, ale i dodatki do wyposażenia wnętrz, takie jak misy, patery czy łyżki.

Cechy stylu Finna Juhla

Jaka jest cecha charakterystyczna, wspólna dla wszystkich projektów stworzonych przez Finna Juhla? Inspiracją były dla niego dzieła abstrakcyjnego rzeźbiarza Jeana Arpa oraz sztuka plemienna. Finn Juhl jednak zasadniczo podążał własną ścieżką. Zawsze był bliżej sztuki niż rzemieślniczego fachu. Jego styl stoi w sprzeczności z tradycją projektowania mebli jego czasów. Co można zauważyć wspólnego w jego realizacjach to z pewnością miękkie linie i krawędzie w drewnianych, modernistycznych krzesłach. Nawiązywał do natury, chętnie tworząc z drewna. Jego ulubionym materiałem był tek i inne ciemne gatunki drewna, co wyróżniało go na tle innych duńskich projektantów.

W Stanach Zjednoczonych styl Juhla nazwano stylem Danish Modern (Design Duński), a jego cechami charakterystycznymi było zerwanie z kanciastymi, zbyt geometrycznymi i sztywnymi liniami, na korzyść form organicznych, opływowych. Jego projekty są minimalistyczne, proste i funkcjonalne.

Najpopularniejsze projekty Finna Juhla

Zdecydowanie do najbardziej popularnych projektów Finna Juhla, jeśli chodzi o meble, zaliczyć należy:

  •       No. 45 Chair,
  •       No. 46 Chair,
  •       krzesło Wodza,
  •       fotel Pelikan,
  •       sofę Baker,
  •       sofę Wall,
  •       sofę Poet.
 
Sofa LIRYK - inspirowana proj. Poet Sofa
 
Sofa LIRYK - inspirowana proj. Poet Sofa - beżowa

Część z nich można podziwiać w Finn Juhl House, czyli w muzeum Finna Juhla w Kopenhadze w Danii. Duński design – meble wzorowane na projektach Finna Juhla są też produkowane do dziś. Stały się one wielką inspiracją dla stylu nowoczesnego.

Inspiracje dla stylu nowoczesnego

 Nowoczesne drewniane krzesła wzorowane na projektach Finna Juhla są wygodne, funkcjonalne i stylowe. Będą pasowały znakomicie do minimalistycznego biurka Finn. Naturalny klimat właściwy dla Juhla zachowano np. w przypadku drewnianych krzeseł barowych, w których nogi wykonano z litego drewna bukowego i połączono z siedziskiem wykonanym z plecionki z naturalnych jasnych włókien. Prostota tkwiąca w projekcie duńskiego zegara ściennego, wzorowanego na realizacjach Finna Juhla, zachwyci nie jednego miłośnika minimalizmu, podobnie jak duński zegar stołowy. Jednym z sztandarowych projektów Juhla była sofa Poet, na którą wzorowano sofę duńską dwuosobową tapicerowaną z nóżkami z ciemnego lub jasnego drewna. 

 
Biurko Finn
 
Arne Jacobsen Zegar ścienny Roman
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl