Wersje językowe
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Fotel Barcelona - krótka historia niezwykłego projektu

Istnieją projekty, które pomimo upływu czasu nie tylko nie tracą na aktualności, ale znakomicie wpisują się w koncepcje artystyczne kolejnych epok. To meble absolutnie kultowe, stanowiące swego rodzaju przedmiot pożądania zdecydowanej większości osób. Kuszą one nie tylko swoją nowatorską formą, ale również niezwykłą wręcz oryginalnością i precyzją wykonania. Jednym z tego rodzaju mebli jest fotel Barcelona.

Fotel Barcelona to mebel wyjątkowy w każdym calu, który zachwyca swoją niebywałą formą od ponad… 80 lat! Został on wykonany z czterdziestu kawałków pikowanej skóry opierającej się na lśniących nóżkach w kształcie litery „X”. Pikowane poduszki zawieszone są na skórzanych paskach. Fotele Barcelona, mimo swej wyrafinowanej formy, są niezwykle wygodne i komfortowe w użytkowaniu.

Warto dodać, iż poza opisywanym fotelem w skład kolekcji Barcelona weszły także krzesła na płozach, podnóżki, sofy i leżanki, a także miniatury foteli dedykowane dla dzieci. Wszystko wykonane z identycznych materiałów.

Sam fotel Barcelona został zaprojektowany przez Ludwiga Miesa van der Rohe oraz Lilly Reich, ówczesną kochankę projektanta, a było to w roku 1929. Stanowił on część projektu pawilonu Republiki Weimerskiej na Wystawie Światowej w Barcelonie (stąd też wzięła się sama nazwa fotela). Wspomnianą wystawę miał natomiast zwiedzać sam król i królowa Hiszpanii - Alfonso VIII i Wiktoria Eugenia. Właśnie z tego powodu projektant wraz ze swoją współpracownicą zdecydowali, że fotel będzie nawiązywał swoją formą do tzw. krzesła kurulnego (łac. sella curulis), które stanowiło symbol siły i władzy w starożytnym Egipcie oraz Grecji. Fotel wywarł ogromne wrażenie na parze królewskiej i szybko zyskał światową sławę, stając się jednocześnie symbolem oryginalności i wzornictwa wyprzedzającego swoją epokę.

Pierwowzór fotela wykonany był z białej skóry. Dzisiaj meble z rodziny Barcelona dostępne są w bardzo szerokiej palecie wybarwień. Niesłabnącą popularnością cieszą się fotele czarne i białe. Osobom poszukujących rozwiązań nietypowych z pewnością spodobają się fotele o żywych, wyrazistych kolorach, jak czerwony, czy indygo. Amatorzy ekstrawagancji zachwycą się na fotelem tapicerowanym naturalną skórą z włosiem.

Meble Barcelona są dzisiaj niekwestionowanym symbolem statusu i wyrafinowanego gustu. Fotel Barcelona to prawdziwa ikona modernizmu, która na stałe zajęła zasłużone miejsce wśród klasyków designu.

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl