Działamy bez zmian! Dbamy o bezpieczeństwo Wasze i Nasze. #zostanwdomu #kupujonline #darmowadostawa
Blog

George Nelson - życie, kariera, projekty

Kim był George Nelson?

W 1908 roku na świat w Hartford w stanie Connecticut w USA przyszedł George Nelson. W 1924 roku w rodzinnym mieście ukończył Hardford Public High School. Następnie uczęszczał na Uniwersytet Yale. W 1928 roku ostatecznie ukończył studia architektoniczne. Będąc na ostatnim roku studiów, George Nelson rozpoczął pracę w firmie architektonicznej Adams i Prentice jako kreślarz.

Pracował jako asystent nauczyciela, a później również jako prowadzący zajęcia na Uniwersytecie Yale. Przede wszystkim jednak należał on do najważniejszych projektantów amerykańskiego wzornictwa przemysłowego XX wieku. Był architektem, urbanistą, wykładowcą i dziennikarzem, a prywatnie miłośnikiem fotografii i melomanem, zakochanym w muzyce The Beatles.

Obecnie jest najbardziej rozpoznawalną postacią modernizmu zeszłego stulecia. Zrobił międzynarodową karierę, głównie dzięki prestiżowemu stypendium – nagrodzie Roma Prize. To ona zapewniła mu 2-letnie stypendium na Amerykańskiej Akademii w Rzymie. George Nelson wyjechał do Europy, nauczył się języka włoskiego i odbywał liczne podróże po Starym Kontynencie, spotykając się z najwybitniejszymi architektami tamtych czasów, m.in. z pionierami modernizmu - Le Corbusierem, Gio Pontim, Miesem van der Rohe i Walterem Gropiusem.

Nieprzypadkowy architekt z przypadku

Co ciekawe, początkowo George Nelson wcale nie miał w planach zostania architektem czy projektantem wzornictwa przemysłowego. Pewnego razu George`a na ulicy spotkała wielka ulewa. W poszukiwaniu schronienia wszedł on zupełnie przypadkowo do budynku Yale University i krążył po uniwersyteckich korytarzach. Tam zobaczył wystawę prac studentów zatytułowaną „The Cemetery Gateway”. Mocno zapadła ona w jego pamięć i wywarła na nim na tyle duże wrażenie, że zapragnął studiować architekturę. Tak też się stało – na tymże uniwersytecie studiował, a rok po ukończeniu studiów został wykładowcą Yale School of Fine Arts, gdzie pracował przez 3 lata.

Spełniał się jako dziennikarz, ale i pracował jako asystent redaktora branżowych magazynów: „Architectual Forum” i „Fortune”. W 1936 roku rozpoczął pracę jako architekt w Nowym Jorku. Tam też wraz z Williamem Hamby zrealizował projekt „Sherman Fairchild House” w 1941 roku. Był on pierwszym nowoczesnym tzw. townhouse w Nowym Jorku, z dziedzińcem pośrodku oraz oknami, które były ku niemu skierowane.

W 1959 roku spotkał go zaszczyt, ponieważ powierzono mu funkcję głównego projektanta podczas Narodowej Wystawy Amerykańskiej, która odbyła się w Moskwie.

Cechy stylu Georgea Nelsona

Wszystkie projekty sygnowane nazwiskiem George`a Nelsona charakteryzują się harmonią pomiędzy stylistyką, designem, a użytecznością. Do twórczości i projektowania podchodził on z praktycyzmem, ale nie pozbawiał swoich projektów oryginalnego designu. Preferował z jednej strony wzornictwo nowoczesne, ale i ponadczasowe, uniwersalne. Podkreślał, że design nie ma szans kiedykolwiek stać się integralną częścią nauki.

Nelson hołdował zasadzie, że w minimalizmie tkwi cały urok. Dlatego z upodobaniem projektował skrajnie minimalistyczne meble. Korzystał w swoich projektach z silnie zgeometryzowanych form, bawił się konwencją i koncepcją użytkowego designu.

Styl naturalny we wnętrzach był mu szczególnie bliski. Inspirował się między innymi papierowymi lampionami przy projektowaniu elementów oświetleniowych. Korzystał z metalu i szkła, jako materiałów na swoje meble i elementy wyposażenia.

 
Fotel Rattanowy

Najpopularniejsze projekty Nelsona

Oprócz townhouse`a w Nowym Jorku „Sherman Fairchild House” George Nelson ma wiele innych, słynnych projektów. Między innymi są to domy jednorodzinne „Spaeth House” z 1956 roku, domy letniskowe „The Holiday House” z 1950 roku, czy dom prefabrykowany „Experimental House” z lat 1952-1957.

George Nelson z czasem zaczął specjalizować się w projektowaniu mebli. Jego projekty były przełomowe dla światowego wzornictwa meblowego. Do najbardziej znanych jego projektów wyposażenia wnętrz zaliczyć należy: „Ball Clock” z 1947 roku, czyli designerski zegar, w którym zamiast cyfr pojawiły się kule, „Bubble Lamps” z 1952 roku, które znalazły się w kolekcji Museum of Modern Art. W Nowym Jorku, „Coconut Chair” z 1956 roku, czyli fotel Nelsona o charakterystycznej formie przywodzącej na myśl rozłupaną skorupę orzecha kokosowego. W poczet najważniejszych dzieł Nelsona zaliczyć też trzeba „Marshmallow Sofa” z 1956 roku, czy też kanapę z 18 okrągłych, barwnych  poduszek „Action Office” z 1964 roku, Nelson Workspaces z 1977 roku oraz model „Miniature Chest” z 1952 roku, który był wyjątkowy, bo projektant zainspirował się w jego przypadku wyraźnie kulturą Japonii. To prosty, geometryczny w swojej formie mebel z licznymi szufladkami. Ma wysoką, czteroramienną podstawę, która akcentuje horyzontalną linię szafki, wykonanej z drewna teakowego.

 
Fotel Nelson złota podstawa - niebieski
 
Fotel Kokos Skóra PONY Insp. Projektem Coconut Chair

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów George`a Nelsona - lampa Bubble Lamps -  stał się wzorcem dla kolejnych pokoleń projektantów oświetlenia, którzy tworzyli na bazie pomysłu Nelsona kolejne, podobne lampy.

W dorobku George`a Nelsona znajdują się ponadto i inne propozycje, jak meble kuchenne, systemy meblowe i designerskie lampy oraz inne elementy oświetlenia.

 
Arne Jacobsen Zegar ścienny Bankers Black
 
Lampa wisząca 50 inspirowana Caboche

Kontrowersje wokół postaci Georgea Nelsona

George Nelson był znanym projektantem, który tworzył wyprzedzające swoją epokę projekty. Doceniły go dopiero kolejne pokolenia, czego przejawem są inspiracje jego głównymi dziełami wśród współczesnych projektantów mebli, oświetlenia czy dodatków. Przykładem takich mebli jest modernistyczny hoker barowy zainspirowany Magis One Chair. Minimalistyczne krzesło hoker znakomicie wpisuje się w trendy zapoczątkowane przez George`a Nelsona.

 
Hoker barowy Duch - inspirowany proj. Ghost
 
Hoker Barowy Diament - INSPIRACJA MAGIS ONE CHAIR

Meble zresztą są jedynie wycinkiem jego twórczości. Nelson stworzył swój niepowtarzalny styl w projektowaniu mebli i w architekturze. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium