Wersje językowe
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Tropikalny owoc inspiracją niezwykłego fotela

Z j. angielskiego Coconut Chair, po polsku fotel kokos lub krzesło kokosowe - to słowa kluczowe najczęściej wyszukiwane przez klientów, którzy kochają ten meble. W czym tkwi fenomen fotela w kształcie kokosu? Jaka jest jego historia i cechy szczególne?

Dlaczego mebel, który przypominał wycinek kokosa podzielonego na 8 części stał się tak pożądanym produktem wśród fanów designerskich mebli? Aby odpowiedzieć na to pytanie powinniśmy cofnąć się do lat powojennych, a konkretnie przedziału między 1945, a 1972 rokiem. Wtedy to dość nieoczekiwanie ujawnił się talent człowieka, który jeszcze do niedawna nie miał większej wiedzy w zakresie projektowania wnętrz - George Nelson.

George Nelson w Herman Miller


Herman Miller to marka, której specjalnie przedstawiać nie trzeba. W czasach powojennych firma zajmowała się branżą, która w tamtych czasach miała szczególne wzięcie - projektowaniem drewnianych mebli. Popyt na usługę był na tyle duży, że brakowało rąk do pracy. Tak właśnie zaczęła się wielka kariera dość płodnego projektanta jakim był niewątpliwie George Nelson.

Warto jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do tego co podają niektóre źródła Amerykanin przychodząc do HM nie był postacią anonimową w branży. W 1928 roku ukończył studia architektoniczne, a rok później zdobył prestiżową nagrodę rzymską, a co za tym idzie stypendium i zakwaterowanie w tym mieście. To tutaj spotkał szereg modernistycznych pionierów, którzy później mieli w mniejszym lub większym stopniu wpływ na jego twórczość. Po rzymskiej przygodzie długo pisał dla amerykańskich gazet, uchodząc za cenioną postać w tym zakresie.

W 1945 roku Hermann Miller była firmą, która specjalizowała się w produkcji mebli tradycyjnych, wykorzystujących głównie naturalne drewno. D.J Depree będący wtedy jej prezesem postanowił zatrudnić na stanowisku dyrektora ds. projektowania młodego i perspektywicznego człowieka. Chciał nieco zmienić optykę i kierunek w jakim miała podążać firma, a osobą, która to wdroży miał być właśnie George Nelson. Jak się potem okazało był to strzał w przysłowiową dziesiątkę. 

Historia Fotela Kokos


Od 1945 do 1954 roku Nelson zdążył już zaprojektować kilka designerskich perełek. Niezależnie od tego czy były to lampy wiszące, ławki czy też zegary - produkty spod jego ręki cieszyły się niesamowitym popytem. Jak się okazało najlepsze było dopiero przed nim. Projekt, który przygotowywał przez lata miał zmienić optykę patrzenia na siedziska.

Cel był jasny - stworzyć fotel, który zapewni nie tylko komfort i wygodę użytkowania, ale także nieskrępowana niczym swobodę ruchów. Produkt ten miał być dedykowany do salonów, rezygnując z charakterystycznych podłokietników. Oprócz tego jego bryła miała być nowoczesna i ponadczasowa - taką, którą możemy wykorzystać w różnego typu wnętrzach, bez względu na styl w jakim są zaaranżowane. Z pozoru więc zadanie wydawało się trudne do wykonania - niektórzy twierdzili, że niewykonalne. Ale nie da Nelsona - ten człowiek był wizjonerem. I taką wizję przyszłości nam zaprezentował.

Jakie cechy wyróżniają Coconut chair?


Fotel kokosowy czy jak kto woli krzesło kokosowe zostało zaprezentowane w 1955 roku, a na rynku sprzedaży pojawiło się rok później. Firma Hermann Miller była kompletnie zaskoczona ilością zamówień na Coconut Chair. Popyt przerósł najśmielsze oczekiwania, a wyniki finansowe ze sprzedaży były imponujące.

Co było tym czynnikiem, który doprowadził do prawdziwego “boom” na fotel kokos? Bezsprzecznie design - nieszablonowy, unikalny, wyjątkowy. Bryła przypominająca wycinek kokosa trafiała niczym strzała Amora w serce klientów. Krzesło kokosowe wyróżniała jakość wykonania i zastosowane materiały. Jego podstawa pokryta była kawałkiem plastikowej gumy o sporej grubości. Górne oparcie rozciągało się wychodząc poza boki, co gwarantowało wysoki komfort użytkowania. Podstawą były solidne nóżki wykonane ze stali. Tapicerka dostępna w fotelu kokos była w różnych wersjach kolorystycznych. Kultowym do czasów współczesnych zestawieniem jest czarna skóra naturalna w połączeniu z białą podstawą skorupy.

Fotek kokos klasyczny

Na zdjęciu: Fotel Kokos w wersji klasycznej z czarną skórą i białą podstawą

Z jakimi meblami i stylami można zestawić fotel kokosowy?


Co do zasady jest to mebel, który możemy wykorzystać we wnętrzach każdego typu. Profil tropikalnego owocu według założenia pasuje zarówno do salonu jak i zaaranżowanej w stylu minimalistycznym sypialni. Z pewnością jednak znajdą się i tacy, którzy wykorzystają fotel kokos w aranżacji lobby, biura i kancelarii i również nie będzie to błędem projektowym. Takie rozwiązania są coraz częściej stosowane w aranżacji wnętrz. Co do zasady jednak fotel z owocem tropikalnym pasuje do stylów nowoczesnych. Sprawdzi się zarówno w rozwiązaniach skandynawskich, stylu boho, marynistycznym, mid century jak i glamour - wszędzie tam, gdzie czuć powiew świeżego spojrzenia na design. nie jest zalecany natomiast do stylu retro i klasycznego.

Fotel, który ewoluuje


Analizując przypadek tego konkretnego projektu George Nelsona wspomnieć należy, że współczesne Coconut Chair nieco odbiegają od pierwotnego modelu. Po pierwsze wynika to z faktu zastosowania nowych materiałów - co do zasady lepszej klasy i bardziej wytrzymałych. Po drugie są to fotele inspirowane Coconut Chair, a więc takie które co do bryły i prostoty formą są jego doskonałymi kopiami. Upodobania ludzi na przestrzeni lat jednak mocno się zmieniły. Przykładem może tu być fotel kokos z zastosowaniem tzw. skóry Pony w brązowych lub czarnych, krowich łatach. Obicie tego typu nazywane jest cowhide i sprawdzi się świetnie w surowych, industrialnych lub loftowych wnętrzach.

Fotel kokos skóra Pony

Na zdjęciu: Fotel Coconut Chair w wersji ze skórą Pony w czarne lub brązowe łaty

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl