#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Niesamowita historia Womb Chair

Womb Chair to popularny fotel - łono, projektu Eero Saarinena. Model ten zaprojektowany został w 1946 roku, a więc tuż po II wojnie światowej. Historia tego mebla jest niezwykle ciekawa ponieważ krzyżuje ze sobą losy dwóch znanych w branży projektantów - wspomnianego już Saarinena oraz wschodzącą wtedy gwiazdę designu - Florence Knoll.

Historia fotela Womb Chair


Pomysł na ten fotel narodził się w latach 40` XX wieku w głowie Florence Knoll - młodej i ambitnej projektantki, która dołączyła do firmy meblowej Knoll będącej własnością jej męża. Celem nadrzędnym jaki przyświecał powstaniu tego modelu miała być niespotykana wygoda, w połączeniu z ponadczasowym designem.

W projekt Florence Knoll zaangażowała znanego już wtedy fińskiego projektanta Eero Saarinena. Wybór nie był przypadkowy, gdyż ów architekt wraz z Philipem Johnsonem i Henry Russelem Hitchcockiem był jednym z prekursorów stylu międzynarodowego - jednego z nurtów modernistycznych. Saarinen zasłynął z nieszablonowych rozwiązań m.in stosował dotąd niewykorzystywane materiały, dbał o ponadczasową bryłę mebla, zwracając przy tym uwagę na jego elastyczność. Warto przy tym podkreślić, że jego projekty ewoluowały w nowym, ekspresyjnym kierunku. Właśnie kogoś myślącego w tak nieszablonowy sposób potrzebowała Florence Knoll.

 
Fotel z podnóżkiem Wełna Naturalna Inspirowany Projektem Womb Chair

Szklane włókna, żywica, gięta rama i szkutnik z New Jersey


Pomysł na projekt już był - teraz przyszedł czas na realizację. Na początku Eero opracował specjalną, zakrzywioną ramę. Jej specyficzna konstrukcja miała za zadanie dopasować się do kształtu ludzkiego ciała, co w istotny sposób wpłynęłoby na komfort użytkowania. Ten cel szybko udało się osiągnąć.

 
Fotel aksamitny z podnóżkiem Insp. Womb Chair

Cechą charakterystyczną Womb Chair miały być niekonwencjonalne materiały. Tutaj wybór padł na szklane włókna i żywicę. Wtedy nie były to materiały dostępne powszechnie - nawet na bogatym rynku amerykańskim. Saarinen otrzymał jednak kontakt do szkutnika z New Jersey, który z pewnymi oporami, ale ostatecznie pomógł projektantom. Florence Knoll tak wspomina tę przygodę:„Właściwie to go błagaliśmy. Wydaje mi się, że byliśmy tak młodzi i pełni entuzjazmu, że w końcu się poddał i pracował z nami. Mieliśmy wiele problemów i porażek, aż w końcu udało nam się znaleźć krzesło, które będzie działać ”. Tak powstał właśnie Womb Chair.

Ciekawostki dotyczące krzesła-łona


W historii projektowania każdego mebla zawsze znajdziemy jakieś ciekawe informacje. Nie inaczej jest w przypadku Womb Chair. Po pierwsze krzesło to ma kształt kobiecego łona - co w istotny sposób wpływa na jego wygodę. Ponadto jest pierwszym w historii, produkowanym na skalę masową - modelem siedziska w Stanach Zjednoczonych, które wykorzystywało szklane włókna. Przypomnijmy - były to lata 40-te XX wieku! Ten projekt był naprawdę szalony, ponadczasowy i co ważne - udał się w 100% bo popyt na Womb Chair przerósł najśmielsze oczekiwania twórców.

Bibliografia i zdjęcia:

Nest.co.uk
instantroom.wordpress.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl