#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Od czego zacząć urządzanie mieszkania? cz.1

Nareszcie! Udało nam się kupić wymarzone mieszkanie. Wszystkie formalności dokonane, pozostaje się wprowadzić. Ale zanim rozsiądziemy się wygodnie na sofie w nowym salonie, czeka nas wielka przygoda pt. „Urządzanie mieszkania”! Jedni na tę myśl popadną w entuzjastyczny proces podejmowania wyzwania, drudzy zabiorą się do tego niekoniecznie chętnie i z lekką dozą przerażenia. Niezależnie od naszego nastawienia, warto pamiętać o kilku podstawowych krokach i wskazówkach, które na pewno okażą się pomocne, jeśli idzie o urządzanie wnętrz. A zatem, do dzieła!

Wybór stylu wnętrza

Pierwszą decyzją, którą należy podjąć, kiedy urządzamy mieszkanie jest wybór stylu. Moda modą, ale kierujmy się przede wszystkim naszym gustem. Naturalnie, chcemy, aby mieszkanie było na topie i robiło wrażenie. Jednak z racji tego, że będziemy spędzać w nim bardzo dużo czasu, powinniśmy zsynchronizować aktualne trendy z naszymi upodobaniami. Na szczęście lista stylów aranżacyjnych jest dość bogata i różnorodna, dlatego każdy po krótszej, bądź dłuższej analizie, wybierze odpowiedni dla siebie.

 

Wśród trendów można wyróżnić dwie główne tendencje: aranżacje ciepłe i przytulne oraz surowe, zasadnicze i chłodne. Do pierwszego grona zaliczymy style takie jak skandynawski, romantyczny, shabby chic, czy prowansalski. Z drugiej strony znajdziemy styl industrialny, modernistyczny oraz minimalizm. Do tego dochodzą jeszcze nurty dość luźne, którymi można odpowiednio pokierować w jedną bądź drugą stronę, czyli styl kolonialny oraz glamour.

 
Fotel EGG SZEROKI VELVET pudrowy róż
 
Szezlong inspirowany PK24 skóra naturalna

Warto zastanowić się także czy chcemy, aby całe mieszkanie było urządzone w jednym stylu, czy zamierzamy bawić się aranżacjami, czyniąc z każdego pomieszczenia autonomiczną kompozycję. Podpowiadamy, że w przypadku małego mieszkania, warto zdecydować się na jeden, główny styl. Zwłaszcza jeśli chodzi o kawalerki lub mieszkania z popularną kuchnią otwartą na salon należy dbać o kompatybilność stylistyczną obu pomieszczeń. W przypadku większych mieszkań możemy pokusić się o różne style we wnętrzach. Jednak, jeśli chcemy łączyć nurty, a nie mamy doświadczenia, to zastosujmy bardzo ważną zasadę – umiar! Wybierzmy dwa, korespondujące ze sobą style, które będą się przenikać i uzupełniać.

 
Sofa SCANDI z funkcją spania
 
Krzesło Jahi Białe

Jakie style można łączyć?

Nie wszystkie nurty stylistyczne można dowolnie zestawiać. Podamy zatem kilka przykładów stylów, które można ze sobą łączyć bez większego ryzyka popełnienia aranżacyjnego faux pas. Oto nasze propozycje:

 

  • Styl skandynawski oraz styl romantyczny – to zestawienie można oprzeć na podobnej kolorystyce i materiałach. Nurt scandi może zagościć w salonie, nutkę romantyzmu pozostawmy dla sypialni. Elementem wspólnym będą miękkie narzuty, subtelne dekoracje, jak aromatyczne świece, czy lustro w pozłacanej ramie.

  • Styl skandynawski plus powiew glamour – do przytulnej, ciepłej bazy, opartej na beżach, szarościach i bieli dodaje się nieco elegancji i rockowego pazura. Zaskakujące? Owszem, ale bardzo efektowne! W tym duecie styl glamour będzie reprezentowany przez połyskliwe tkaniny i dodatki w miedzianym, złotym lub srebrnym kolorze.

Styl skandynawski daje bardzo duże pole do popisu, jeśli chodzi o zestawianie go z innymi nurtami. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że do aranżacji scandi wykorzystuje się naturalne drewno i biały kolor, a to doskonała i neutralna podstawa, która pozostawia dużą dowolność i pole do działania, jeśli chodzi o dobór dodatków i dekoracji. Przejdźmy teraz do innych par:

  • Styl ekologiczny oraz kolonialny – to bardzo ciekawe zestawienie, które również może idealnie się łączyć, pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na jedną kwestię – materiały! Z racji tego, że zarówno w stylu kolonialnym, jak i eco opieramy się bardzo często na drewnie, nie powinno być z tym problemów. Aby jednak zręcznie połączyć oba te nurty, wybierajmy tkaniny w kolorach ziemi. W stylu kolonialnym królują narzuty, poszewki, zasłony, a nawet dywany we wzory etniczne – wybierzmy te w odcieniach brązu i zieleni. I nie zapomnijmy o dużej ilości roślin doniczkowych (mogą być egzotyczne). Rattan też doskonale połączy oba style wnętrz.

  • Styl industrialny plus vintage – surowy, przemysłowy wystrój, oparty na metalowych elementach i designerskich dodatkach można wzbogacić o pokryte patyną czasu meble i dekoracje z duszą. Obecność antyków, pamiątek po dziadkach, czy mebli upolowanych na pchlich targach będzie rewelacyjnie współgrała z loftowym, kategorycznym stylem, nieco go ocieplając.

  • Styl nowoczesny plus minimalizm – te dwa style pasują do siebie idealnie, dlatego, że opierają się na harmonii i porządku. To połączenie przejawi się w prostych, designerskich meblach, utrzymanych w stonowanej kolorystyce. Czerń, biel i szarości odegrają tu największą rolę. Kropką nad „i” będzie niewielka ilość dekoracji, takich jak np. figurka ptaka czy oryginalna lampa. Małżeństwo tych dwóch nurtów można nazwać „nowoczesnym umiarem”.

 
Regał Seaford V czarny
 
Stolik Pillar okrągły czarny

Śledzenie najnowszych trendów

Aranżując przestrzeń domową warto sięgać po różne inspiracje. Gdzie ich szukać? Internet jest świetnym źródłem, jednak warto sięgać także po wydawnictwa książkowe, czasopisma, magazyny i albumy dotyczące wystroju wnętrz. Wiele pomysłów można znaleźć także w katalogach targów wnętrzarskich, czy po prostu u producentów mebli. Przed rozpoczęciem urządzania mieszkania naprawdę polecamy przejrzeć aktualne trendy w aranżacji wnętrz, aby zobaczyć co w danym sezonie jest na topie, które rozwiązania przypadły nam do gustu, a także które z nich da się zaadaptować do naszego wnętrza. Niewyczerpanym źródłem pomysłów są takie aplikacje, jak Pinterest, Instagram, gdzie nie tylko możemy śledzić ulubionych projektantów wnętrz, ale przede wszystkim wyszukujemy zdjęcia po hashtagach. Wystarczy, że wpiszemy takie frazy jak #pomyslnasalon czy #urzadzamymieszkanie, aby pojawiła się cała masa propozycji. Ulubione portale i blogi to prawdziwa skarbnica zdjęć najróżniejszych aranżacji. Warto poświęcić czas na ich przejrzenie, aby znaleźć to, co nam się podoba. Można zapisać na komputerze najciekawsze pomysły, po czym wspólnie z małżonkiem, domownikami, bądź przyjaciółmi przeanalizować idee. Ważna zasada: inspirujmy się, ale nie kopiujmy. Często jest tak, że to co dobrze wygląda na zdjęciu, niekoniecznie sprawdzi się w naszym mieszkaniu, zwłaszcza z punktu widzenia funkcjonalności.

 

Wskazówka! Warto także przeglądać strony sklepów z nowoczesnymi meblami, gdzie bardzo często znajdują się osobne katalogi z nowościami bądź inspiracjami, jak np. tutaj.

 

Podstawowe błędy – czego unikać?

Nie ma ludzi nieomylnych i błędy zdarzają się każdemu, ale w przypadku aranżacji mieszkania, niektóre mogą mieć poważne konsekwencje. Podstawowym błędem, który popełniają zwłaszcza młodzi entuzjaści najnowszych trendów jest niska funkcjonalność pomieszczeń. Jak już wspominaliśmy, niektóre aranżacje świetnie wyglądają na zdjęciach, ale zanim wprowadzimy inspiracje w życie zastanówmy się, czy zamiast małej sofy dwuosobowej, która tak rewelacyjnie wygląda na fotografii, nie powinniśmy zainwestować w kanapę z funkcją spania. Przyda się nam jeśli często wpadają do nas goście, którzy zostają na noc. Wszystko zależy od naszego stylu życia i potrzeb i to do nich należy przede wszystkim dostosować przestrzeń mieszkalną. Urządzajmy z pasją, ale i z rozsądkiem!

Kolejnym, dość często popełnianym błędem, jest brak zaplanowanego miejsca na urządzenia oraz większe sprzęty, takie jak miski do prania, mop, odkurzacz, przenośna suszarka do ubrań. Te przedmioty są niezbędne do codziennego funkcjonowania, jednak nie są wyjątkowo efektowne wizualnie. Dlatego warto z góry zaplanować miejsce, w którym będziemy je przechowywać. Może być to wydzielony schowek, jeśli mamy na niego dość miejsca. W takich przypadkach z pomocą zawsze przychodzi także duża szafa w przedpokoju, w której z powodzeniem pomieścimy te niezbyt reprezentacyjne sprzęty. Do innych błędów należą wspomniany już brak spójności w stylistyce, nieprzemyślane kompozycje oraz brak umiaru w dodatkach, czy ilości dominujących kolorów.


W dzisiejszym wpisie uchyliliśmy zaledwie drzwi naszego nowego mieszkania. Skupiliśmy się na stylach, ponieważ ta decyzja determinuje dalsze działania, kiedy aranżujemy wnętrza mieszkań w bloku. W kolejnej części wpisu (która już w najbliższych dniach) wejdziemy bardziej w głąb i powiemy nieco o aranżacji salonu, o tym jakich mebli nie może zabraknąć w naszym nowym mieszkaniu, a także na co zwrócić uwagę, urządzając przedpokój.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl