Salon to bardzo ważna część każdego mieszkania. To właśnie tutaj się relaksujemy, przyjmujemy gości, spożywamy posiłki, spędzamy czas z rodziną. Dlatego na urządzanie salonu trzeba poświęcić wiele czasu i wszystko starannie przemyśleć. Na co zatem zwrócić uwagę przy aranżacji salonu, aby było to nasze ulubione miejsce w całym mieszkaniu?
Salon - podstawy aranżacji
Na początek należy zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania, co do salonu i jaką ma on pełnić funkcję. Czy chcemy dodatkowo wydzielić część jadalną albo stworzyć specjalne miejsce do pracy. Takie kwestie należy ustalić na samym początku i zostawić na nie miejsce, aby potem według tego urządzić pozostałą część pomieszczenia.
Wybierając meble do salonu powinniśmy skupić się na tym, aby były one spójne w całym pokoju, zarówno jeśli chodzi o styl i wykończenie, jak i gamę kolorystyczną. Podstawą jest zapewnienie sobie wszystkich niezbędnych mebli, odpowiednio do metrażu salonu. Najważniejszym elementem w salonie jest sofa. Musi być wygodna, praktyczna, ale też pełnić funkcję dekoracyjną. W niedużych mieszkaniach warto pokusić się o zakup sofy, która będzie posiadała funkcję rozkładania. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy nie możemy pozwolić sobie na odrębną sypialnię dla gości. Ciekawym trendem w aranżacji wnętrz są sofy modułowe. Dowolność ustawień pozwala dopasować mebel idealnie do wnętrza, a nawet potrzeby chwili. Ciekawym sposobem na urozmaicenie może być zestawienie ze sobą modułów w różnych kolorach. Dzięki swobodzie kształtowania, sofy modułowe to znakomite rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych powierzchni.
Sofa i nowoczesne fotele do salonu mogą być dobrym sposobem oddzielenia od siebie strefy wypoczynkowej i jadalnej. Jeśli w naszym salonie chcemy spożywać posiłki, będziemy musieli wyposażyć go w duży, najlepiej rozkładany stół. W małych pokojach świetnie sprawdzi się stół okrągły lub owalny oraz krzesła z przezroczystych tworzyw. Nadadzą lekkości i sprawią wrażenie większej przestrzeni. Jeśli starczy nam miejsca to warto dodać regał na książki czy szafkę pod telewizor. Przy małych pomieszczeniach powinniśmy szczególnie zadbać o to, aby meble były praktyczne i wielofunkcyjne.
Pufy, stoliki kawowe i oświetlenie
Do łask w aranżacji salonu wracają niedoceniane w ostatnich latach pufy. Dzięki swojej mobilności mogą pełnić one rolę kompaktowego siedziska, podnóżka pod nogi czy dostawki do stołu w czasie wizyty niezapowiedzianych gości. Pufa może być świetnym uzupełnieniem zestawu meblowego, a także ciekawym dodatkiem estetycznym, który urozmaici wnętrze salonu.
Obowiązkowym punktem każdego salonu jest stolik kawowy. Najlepiej ustawić go w bezpośrednim sąsiedztwie sofy. Stolik taki z reguły nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a jest bardzo praktycznym meblem. Dzięki niemu możemy mieć wszystko pod ręką – książkę, kawę, telefon i pilot. Ciekawym rozwiązaniem są stoliki ze szklanym blatem – nie zabierają one światła, dzięki czemu nie zmniejszają optycznie przestrzeni.
Aby wykreować w salonie przytulną atmosferę warto zadbać o dodatki: miękkie poduchy, ciepły koc, dywanik czy zasłony. Niezwykle istotne jest również oświetlenie, które nada wyrazu całemu pomieszczeniu i wpłynie na jego klimat. Jeśli zależy nam, by światło było ciepłe i tworzyło błogi nastrój, powinniśmy wybrać lampę z materiałowym kloszem, najlepiej w kolorze kremowym. W mieszkaniach w stylu loftowym świetnie sprawdzą się lampy industrialne, których stelaż i klosz wykonany jest z metalu.
Kolorystyka salonu w stylu nowoczesnym
Bardzo ważny jest odpowiedni dobór kolorów w salonie. Sufit powinien być najjaśniejszym akcentem, a ściany przynajmniej o ton ciemniejsze. Dzięki temu wnętrze będzie wydawać się większe.
Należy się także zastanowić, w jakim stylu chcemy urządzić salon. Salon w stylu klasycznym to ponadczasowa stylistyka, która nie wychodzi z mody. Klasyczne aranżacje są zwykle przytulne i rodzinne. Kolory dominujące to przede wszystkim naturalne barwy, takie jak beże i brązy. Dominują tutaj meble wykonane z naturalnych materiałów. Wśród mebli tapicerowanych chętnie wykorzystywane są welur i plusz. Klasyczny salon jest ponadczasowy i jednocześnie komfortowy.
Salon urządzony w stylu nowoczesnym będzie bardziej minimalistyczny od wnętrza klasycznego. Charakteryzują go proste i oszczędne formy oraz zamiłowanie do designerskich mebli i dodatków. W nowoczesnych aranżacjach znakomicie sprawdzą się klasyki designu. Wybór takich elementów jest niezwykle istotny, bowiem dodaje charakteru naszemu pomieszczeniu.
Gdy już wybierzesz swój styl i wiesz, jak urządzić pokój, trzymaj się wybranego stylu konsekwentnie. Projektując salon można pokusić się o połączenie np. stylu klasycznego z nowoczesnym, na takie wnętrze trzeba jednak mieć pomysł, a elementy nowoczesne nie powinny przeważać, lecz być dopełnieniem całości.
Warto pamiętać, że wybór stylu, w którym urządzimy salon nie może być przypadkowy, tylko musi być zgodny z naszym gustem i oczekiwaniami. Dlatego trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co najbardziej nam się podoba oraz w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej. Salon musi odpowiadać potrzebom wszystkich domowników. Powinien być przestronny, dobrze uporządkowany i praktycznie rozplanowany. Urządzając salon warto pamiętać, że musi on pełnić funkcję ozdobną i estetyczną, w końcu to prawdziwa wizytówka naszego mieszkania, ale także funkcję praktyczną. Wówczas będzie on świetnym miejscem na odpoczynek i relaks.