#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Jak urządzić sypialnię?

Źródło zdjęcia: Studiodobrypomysl.com

Sypialnia to szczególna przestrzeń w każdym domu. Jak zaaranżować ten nietuzinkowy pokój, by nie stracił na swojej wyjątkowości? Sprawdź nasze podpowiedzi i spraw, by sypialnia jeszcze lepiej odpowiadała Twoim potrzebom.

Aranżacja sypialni

Relaks, swoboda, intymność - oto słowa, które przychodzą na myśl, kiedy mówimy o sypialni. To nasza oaza spokoju, samotnia, miejsce do ładowania akumulatorów przed codziennymi wyzwaniami. Pomimo swych wyjątkowych funkcji, często traktujemy ją bez należytej atencji przykładając większą uwagę do urządzania salonu, kuchni czy łazienki. Tymczasem gustownie zaaranżowana sypialnia może nam się odwdzięczyć doskonałym wypoczynkiem i zjawiskową atmosferą. Co zrobić, by móc się nimi cieszyć? Przeczytaj poniższe wskazówki i skomponuj swoją idealną sypialnię.

1. Priorytet: dobre łóżko

Łóżko jest oczywiście najważniejszym elementem w sypialni, choć są i tacy, którzy twierdzą, że to najważniejszy mebel w całym domu. Jego wybór powinien być kluczowym punktem w procesie meblowania mieszkania. Czym się kierować wybierając łóżko? Z pewnością powierzchnią sypialni, którą mamy do zagospodarowania oraz stylem, w którym chcemy utrzymać to pomieszczenie. Rynek oferuje szeroki wachlarz łóżek różnego typu, począwszy od dwuosobowych łóżek designerskich o ponadprzeciętnych walorach estetycznych po skromne jedynki. Niezależnie o tego, jakie są Twoje preferencje i możliwości, pamiętaj, że łóżko to mebel, który będzie Ci służył przez długie lata, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Co więcej, to także produkt, od którego może zależeć kondycja Twojego kręgosłupa i możliwość efektywnego wypoczynku, a to następny, nie mniej istotny argument za tym, że wybór łóżka i materaca to ważna inwestycja.

Łóżko dwuosobowe Bella

Na zdjęciu: Łóżko dwuosobowe Bella - świetnie pasuje do dużych, przestronnych sypialni.

Łóżko jednoosobowe Tifany

Na zdjęciu: Łóżko jednoosobowe Tifany o wymiarach 90x200 cm

2. Układ sypialni

Dobór łóżka to pierwszy krok w urządzaniu sypialni. Kolejnym jest jego umiejscowienie w sypialni. Opcji do wyboru jest niemało. Najpopularniejszą z nich jest ustawienie łóżka krótszą krawędzią do ściany, tak, by można było swobodnie dojść do obu jego części. Przy mniejszych metrażach sypialni, łóżko (nawet dwuosobowe) można ustawić w ten sposób, by dłuższa krawędź przylegała do jednej ze ścian. Raczej nie praktykuje się rozwiązania, w którym łóżko stawia się przy ścianie, na której zainstalowano grzejnik lub okno. Fani ergonomii mogą również wybrać łóżko z zabudową nad wezgłowiem, która także determinuje pozostałe elementy sypialni.

Czytaj także: Jakie oświetlenie do sypialni?

Od rozmiaru i ułożenia łóżka będzie zależał układ sypialni i dobór jej pozostałych części, o których opowiemy za chwilę.

3. Łóżko ... i co dalej?

Kiedy już wybraliśmy łóżko i zdecydowaliśmy, gdzie będzie stało, pora na dobór pozostałych mebli. Ich zestaw będzie zależny przede wszystkim od metrażu, którym dysponujemy. W przypadku mniejszych mieszkań, sypialnia pełni zazwyczaj rolę domowej "przechowalni". Tłumaczy to obecność w sypialni zabudowanych szaf i komód, w których zimują różne przedmioty, które nie znalazły sobie miejsca w innych pokojach. Jeśli w sypialni po wstawieniu łóżka pozostaje jeszcze sporo przestrzeni, metraż ten można wykorzystać na kilka sposobów. Jednym z nich jest ukłon w stronę pani domu i wstawienie toaletki. W sypialni może również znaleźć się miejsce na prywatną strefę relaksu z fotelem lub szezlongiem, regałem z ulubionym książkami lub sprzętem audio. Miejsce to mogłoby być oddzielone od części sypialnej np. niską ścianą. Jeśli układ przestrzenny na to pozwala, to w sypialni można wydzielić garderobę.

Leżanka czarno-biała Barcelona

Na zdjęciu: Leżanka czarno-biała wzorowana słynnym projektem Barcelona - może mieć wiele zastosowań ;-)

4. Dodatki, które tworzą atmosferę

Sypialnia to pomieszczenie, w którym dodatki odgrywają rolę ważniejszą niż w innych pokojach. To dzięki nim możemy stworzyć przytulną atmosferę tego specyficznego wnętrza. Na co warto zwrócić uwagę? Z pewnością przydadzą się ciepłe kolory (beż, brąz, kremowy, odcienie szarości, pomarańczowego czy bordowego), które wprowadzą w relaksacyjny klimat wyciszenia. Istotne jest, by wszystkie elementy sypialni współgrały ze sobą kolorystycznie i były spójne. Dobrym towarzystwem dla ciepłych kolorów są miękkie tkaniny. Puszyste i delikatne materiały można wykorzystać jako dywan lub wykładzinę, narzuty na łóżko, zasłony, obicia na poduszki i zagłówki.

Dywan Coney Grey

Na zdjęciu: Designerski dywan Coney Grey belgijskiej marki Louis de Poortere

Do tego dochodzi także kwestia oświetlenia, które powinno umiejętnie korespondować z łóżkiem i pozostałymi meblami. Odpowiednio dobrany żyrandol, lampy stojące i nocne mogą mieć ogromny wpływ na całość sypialnianej kompozycji. Sypialnia to chyba najbardziej prywatne miejsce w całym domu. Tam też jest miejsce dla rodzinnych pamiątek, obrazów, zdjęć, bibelotów, które są dla Ciebie ważne. Postaraj się znaleźć dla nich miejsce w swojej sypialni, bo nic jak one nie buduje przyjaznej atmosfery każdej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, o złotej zasadzie - barwy nie powinny rozpraszać naszej uwagi  - sypialnia to strefa relaksu, a nie wzmożonego wysiłku dla naszych zmysłów. Oznacza to, że np aranżując wnętrze co do zasady lepiej wybrać obrazy czarno-białe niż np. abstrakcje.

Obraz mapa świata czarno-biały

Na zdjęciu: Modne ostatnio obrazy przedstawiające mapę świata w czarno-białej kompozycji barw

Lampa nocna Rabbit

Na zdjęciu: Lampa nocna Rabbit ze słynnym motywem królika


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl