Różnorodność dostępnych na rynku kształtów, materiałów i kolorów sprawia, że dobór optymalnego fotela może stanowić niełatwe zadanie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co warto wziąć po uwagę kupując fotel.
Czym charakteryzuje się dobry fotel?
Skompletowanie zestawu meblowego do salonu dla wielu z nas jest poważną decyzją graniczącą z wyzwaniem. Różne gusta i koncepcje ścierają się ze sobą na arenie podejmowania decyzji w - czy to stacjonarnym czy wirtualnym - sklepie meblowym. Szczególnie trudne zadanie czeka tych, którzy noszą się z zamiarem kupna fotela. Niektórzy twierdzą, że to coś więcej niż tylko ozdoba salonu. To mebel-symbol, ostoja relaksu, wizytówka mieszkania, meblowa parafka domowników. Dobry fotel powinien łączyć w sobie dwie funkcje - estetyczną i ergonomiczną. Innymi słowy, musi dobrze wyglądać, jak i być wygodny w użytkowaniu.
Razem czy osobno?
Dobór fotela to przede wszystkim subiektywna kwestia gustu. Przed zakupem warto rozważyć zasadniczą kwestię spójności z resztą wyposażenia salonu. Przez lata dominowała koncepcja, w której wszystkie elementy składowe pokoju powinny pasować do siebie. Takie spojrzenie determinowało wygląd fotela, który był jedną z części wypoczynku. Coraz częściej jednak spotyka się podejście, w którym osoby kupujące fotel stawiają na oryginalny design. Złamanie koncepcji salonu niestandardowym fotelem jest popularnym zabiegiem szczególnie w pokojach, w których nie ma problemu ograniczonej przestrzeni. Dzięki niej fotel zyskuje na wyjątkowości, a jego miejsce w hierarchii sprzętu domowego pnie się w górę.
Siedź tak, jak żyjesz
Estetyka to nie jedyna zmienna, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie fotela. Równie ważne, jak kwestia dopasowania (lub nie) fotela do pozostałych części ekwipunku meblowego, jest kształt determinujący jego przeznaczenie. Wybierając fotel zastanów się, jak najczęściej będziesz w nim spędzać czas. Jeśli będzie on służył do celów wypoczynkowych, to warto zastanowić się nad wyprofilowanym i odchylonym do tyłu siedziskiem lub wersją z podnóżkiem. Kluczowym w tym wypadku jest dopasowanie do preferencji użytkownika i predyspozycji jego kręgosłupa.
Na zdjęciu: Fotel Grant Fatherston z podnóżkiem i odchylonym do tyłu podnóżkiem
Jeśli natomiast fotel, o którym myślisz będzie pełnił funkcje raczej reprezentacyjne niż relaksacyjne, należy wziąć pod lupę fotele z twardszym, bardziej stabilnym siedziskiem, równoległym do podłoża i z wyższymi podłokietnikami. Jeszcze innymi właściwościami powinien charakteryzować się fotel z przeznaczeniem do biura lub firmy. W tym przypadku liczą się przede wszystkim: funkcjonalność, łatwość utrzymania w czystości i mobilność (to, czy fotel się obraca, jak łatwo można go przesuwać i regulować). W obu przypadkach ważny jest materiał, z którego fotel jest wykonany. Skóra dodaje mu dostojeństwa i komfortu, podkreśla prestiż miejsca w którym się znajdujemy. Sztuczne obicie jest bardziej funkcjonalne, tańsze i lepiej sprawdzi się w miejscach, w których rośnie ryzyko uszkodzenia lub zabrudzenia.
Czytaj także: Najsłynniejsze fotele świata cz I
Nie tylko dla domu
Wielu osobom fotel kojarzy się z oazą relaksu ulokowaną w centralnym punkcie salonu. Fotele coraz częściej pojawiają się także w pomieszczeniach użytkowych: biurach, pubach, gabinetach, poczekalniach. Szeroka gama wyboru sprawia, że fotel można z łatwością dopasować do właściwie każdej powierzchni użytkowej. Kompaktowe propozycje inspirują swoją różnorodnością i wielofunkcyjnością, a przy okazji prezentują się bardziej okazale niż tradycyjne krzesła. W porównaniu z tymi ostatnimi są także bardziej wygodne i podnoszą prestiż miejsca w opinii użytkowników. Fotele biurowe są zazwyczaj bardziej minimalistyczne w formie, wyższe i bardziej funkcjonalne od swoich salonowych odpowiedników, czego może być przykładem widoczny na poniższym zdjęciu fotel biurowy z wysokim oparciem.
Na zdjęciu: Fotel biurowy Lounge Chair proj. małżeństwa Eames
Czytaj także: Ray i Charles Eames - para, która stworzyła design na nowo
Ergonomia w cenie
Kwestie wizualne i funkcjonalne to jednak nie wszytko, na co należy zwrócić uwagę dobierając swój idealny fotel. Decydując się na jego zakup, należy również zwrócić uwagę na ergonomię, czyli dopasowanie fotela do specyfiki naszego ciała. Nachylenie i twardość siedziska, wysokość podłokietników, zagłówka i siedziska, możliwość regulacji różnych części fotela, ewentualne dodatki w postaci poduszek, to wszytko ma wpływ na komfort naszego siedzenia. Niektórzy lekarze ostrzegają, że to problem cywilizacyjny współczesnych czasów twierdząc, że "siedzenie to drugie palenie". Dobór odpowiednich parametrów fotela pozwoli na uniknięcie komplikacji z kręgosłupem i wizyt na kozetce fizjoterapeuty. Kończąc, warto dodać, że ergonomia siedzenia jest wysoce zależna od nas samych i sposobu, w jaki dbamy o swoją postawę podczas siedzenia. Nawet najwygodniejszy fotel nie będzie w stanie w pełni skorygować naszych zaniedbań.
Czytaj także: Najsłynniejsze fotele świata cz II