Skąd wzięło się krzesło Motyl?
Fotel Motyl, czy też krzesło Butterfly zostało zaprojektowane w 1938 roku w Argentynie, w Buenos Aires. Było to wspólne dzieło architektów z Grupo Astral, którzy byli asystentami w Le Corbusiera atelier. Pracowali nad nim Antonio Bonet, Jorge Ferrari-Hardoy i Juan Kurchan. Od nazwisk tych trzech projektantów fotel Butterfly nazywany był również BKF lub fotelem Hardoy. Inspiracją do jego powstania był model designerskiego krzesła z końca XIX wieku nazywany „La Tripolina”. Było to składane krzesło wykonane z wykorzystaniem elementów drewnianych i włoskiej skóry.
Argentyńskie krzesło Motyl zostało wyprodukowane jedynie w trzech egzemplarzach, z których jedno znajduje się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, drugie zaś trafiło do wybudowanego nad wodospadem domu, który zaprojektował amerykański architekt Frank Lloyd Wright w południowo-zachodniej Pensylwanii. O trzecim słuch zaginął.
Po dziesięciu latach od stworzenia fotela Butterfly firma Knoll nabyła prawa do projektu i zaczęła projektować krzesło na nowo na terenie USA. Model stał się bardzo sławny i wiele firm zaczęło naśladować jego charakterystyczną konstrukcję.
Jak wygląda krzesło Butterfly?
Designerski fotel Butterfly nie bez powodu zyskał nazwę motyla. Wzięła się ona od lekkiej, nieskomplikowanej konstrukcji oraz formie, która przywodzi na myśl skrzydła motyla. Przypomina nieco leżak. Jego siedzisko jest umieszczone w taki sposób, że można się w nie zapaść. Lekki, składany fotel motyl ma drewnianą lub metalową ramę i metalowe stawy, które stanowią podstawę dla materiału rozpiętego na nich, albo dla skóry, w zależności od tego, z czego wykonany jest mebel. Jest on szeroki i wygodny. Siedzi się w nim niczym w hamaku.
Do jakiego wnętrza pasuje krzesło Butterfly?
Prostota i lekkość konstrukcji, czym cechuje się krzesło motyl, znakomicie wpisuje się w aranżacje zaprojektowane w sposób nowoczesny i minimalistyczny. Jednocześnie takie designerskie krzesła będą mocną stroną aranżacji w przypadku wnętrz eklektycznych w stylu boho. W zależności od tego, z czego taki fotel jest wykonany, będzie miał inny wyraz. Skórzana tapicerka sprawi, że będzie bardziej elegancki i dobrze wpasuje się w pomieszczenia w stylu klasycznym. Natomiast jeśli będzie wykonany z materiału w etniczne wzory, można go dopasować nawet do takich oryginalnych aranżacji. Pasuje do wnętrz i na tarasy.
Ile kosztuje krzesło Butterfly?
Fotel Butterfly jest klasyfikowany wśród mebli designerskich, dlatego jego cena najczęściej nie jest niska. Da się jednak znaleźć oferty, gdzie za taki fotel trzeba zapłacić nieco ponad 200 zł. Jednak w galeriach prezentujących design XX wieku na ten sam mebel trzeba wydać nawet ponad 1000 zł.
Gdzie kupić krzesło Butterfly?
W sklepach meblarskich i dekoratorskich można znaleźć przykłady krzeseł wzorowanych na fotelu motylu. Wykonane są one z różnych materiałów, takich jak skóra naturalna i ekologiczna, materiały tkane, czy nawet plecionki. Materiałowe fotele Butterfly są powszechnie dostępne i niedrogie, dlatego zaopatrzyć się może w nie niemal każdy miłośnik tego typu projektów.
Różne modele krzesła Butterfly
Najbardziej klasyczną wersją krzesła Butterfly jest fotel z brązowym obiciem wykonanym ze skóry. Może mieć ona różną grubość i wzór. Model ten występuje jednak także w licznych wariacjach kolorystycznych i materiałowych. Białe i czarne fotele tego typu mają niezaprzeczalny urok. W wersji płóciennej krzesło kojarzy się z leżakiem ogrodowym i właśnie na zewnątrz najlepiej będzie pasowało.
Czy fotel motyl odniesie sukces w Polsce?
Czy Polacy są gotowi na krzesło Ibis Butterfly? Raczej tak, zwłaszcza że takie oryginalne elementy wyposażenia wnętrz nadają im szczególnego charakteru. Nowoczesne krzesło w salonie czy w sypialni będzie mogło stać się mocnym akcentem projektowym. Do tego przyda się stołek zwierzę, który również ma niecodzienny design. Polacy lubią nowości i dlatego fotel motyl jak najbardziej ma realne szanse na odniesienie sukcesu także i w naszym kraju, tak jak i w Ameryce Północnej i Południowej.