Wersje językowe
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Lampy czyli szczypta designu w kuchni

Oświetlenie w kuchni to priorytet


O tym czy wygodnie gotuje się nam w kuchni czy nie decyduje w dużej mierze jej wyposażenie i oświetlenie. Kuchnia to miejsce w którym powinno być czysto, jasno i przejrzyście. Każdy element wyposażenia powinien posiadać swoje miejsce niezależnie od tego czy mówimy o lodówce, mikrofalówce, stołach i krzesłach czy też zestawie noży. Idąc dalej tym tropem, każda strefa kuchenna wymaga odpowiedniego zagospodarowania, a co się z tym wiąże odpowiedniego, a przy tym zróżnicowanego oświetlenia. Oświetlenie w kuchni możemy więc podzielić na centralne - zazwyczaj w postaci jednej dużej lampy, która rzuca światło na całą przestrzeń kuchenną jak i punktowe - to zazwyczaj kilka mniejszych lamp ulokowanych w określonych strefach.

Jakie strefy robocze w kuchni wymagają oświetlenia?


Jak już wyżej wspomnieliśmy każdy projektant analizując kuchnię pod kątem jej aranżacji powinien zaprojektować dla niej takie oświetlenie, którego potencjał będziemy w stanie maksymalnie wykorzystać. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o najważniejsze strefy robocze. Są to m.in blat roboczy na którym kroimy, szatkujemy i wykonujemy inne czynności, które mogą narazić nas na zagrożenie związane ze złym doświetleniem tego sektora. Inną strefą jest jest stół z krzesłami, gdzie spożywamy posiłki, a jeszcze inną zlewozmywak czy kuchenka gazowa.

O czym należy pamiętać przed zakupem lampy do kuchni?


Ogólnie zasad jest kilka. Nie będziemy tutaj omawiać je szczegółowo, ale pamiętajmy, aby przed zakupem lampy kuchennej mieć je na uwadze. Przede wszystkim oświetlenie w kuchni nie powinno nas razić w oczy - to podstawa. Z drugiej strony powinno być tak zaprojektowane, aby w kuchni nie było ciemnych przestrzeni, a więc miejsc gdzie światło nie dochodzi lub jest jego zbyt mało. Jest to bardzo problematyczne zwłaszcza podczas sprzątania. W przypadku stref takich jak blat, zlewozmywak doskonale sprawdzi się oświetlenie punktowe. Mogą to być klasyczne świetlówki czy żarówki halogenowe. Ważne by ich światło miało ciepłą barwę.

Lampa centralna w kuchni - główne źródło oświetlenia, ale nie jedyne


Oświetlenie centralne jest najważniejsze w kuchni. Jest ono jakby tempomatem światła dla całego pomieszczenia. Z jednej strony oświetla strefy robocze, z drugiej zaś stoły i krzesła gdzie spożywamy posiłki. Coraz częściej projektanci wnętrz decydują się na umieszczenie w kuchni kilku lamp mniejszych zamiast jednej głównej. To rozwiązanie bardzo praktyczne, zwłaszcza jeżeli mają one ruchomy klosz pozwalający na rozdzielanie światła po całym wnętrzu. Często też wykorzystanie takiego rozwiązania ma miejsce kiedy dysponujemy dużą kuchnią z wyspą kuchenną. Lampy takie umieszczone centralnie nad wyspą z jednej strony świetnie ją doświetlają, z drugiej zaś wyglądają bardzo nowocześnie.

W opinii wielu ekspertów i projektantów wnętrz wykorzystanie samego oświetlenia centralnego jest niewystarczające i nieefektywne. Po pierwsze dlatego, że wykorzystanie tylko centralnego oświetlenia może niekorzystnie wpłynąć na nasz wzrok. Po drugie - może być przyczyną wypadków. Tak więc najlepszą opcją będzie hybrydowe połączenie oświetlenia centralnego i punktowego.

Jakie lampy designerskie sprawdzą się w kuchni lub jadalni?


W niezwykle szerokiej ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wiele ciekawych modeli lamp designerskich, które z powodzeniem możemy wykorzystać zarówno w kuchni jak i większym pomieszczeniu - jadalni. Część z nich można również wykorzystać do aranżacji salonu. W tym wpisie blogowym postanowiliśmy przedstawić kilka modeli pasujących także do różnych stylów aranżacji wnętrz. Oto kilka najciekawszych - więcej informacji znajdą Państwo na stronie produktu.

Lampa Ragnatela

Na zdjęciu: Lampa wisząca Ragnatela typu pajęczyna z kompozytu

Lampy Beltone w kuchni

Na zdjęciu: Lampy Beltone sprawdzą się jako oświetlenie stołu lub wyspy

Czarna lampa EleganteNa zdjęciu: Nowoczesna lampa Elegante wykonana jest z włókna szklanego i metalu

Lampy Bet Shade Wide

Nas zdjęciu: Lampy Bet Shade Wide aluminiowe w różnych opcjach


Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl