#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Loftowy styl na tarasie

Chociaż pogoda ciągle jeszcze płata nam figle, to z nadzieją przyzwyczajamy się do cieplejszych dni. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na spacer po lesie czy wyjazd za miasto, ale wciąż możemy korzystać z pięknej pogody. Odpowiednio urządzony taras lub balkon może stać się ulubionym miejscem, gwarantującym relaks na świeżym powietrzu. Zewnętrzne aranżacje tarasowo-balkonowe powinny być kontynuacją koncepcji stylistycznej zastosowanej w salonie. Co za tym idzie, powinny być urządzone w konkretnym stylu. Dziś przyjrzymy się tarasom w stylu industrialnym. Przypomnimy, czym charakteryzuje się styl loftowy we wnętrzach oraz poszukamy sposobów, jak wprowadzić go na balkonie czy tarasie oraz podpowiemy jak skomponować własny zestaw tarasowy.

Styl loftowy – co to jest?

Choć wystrój industrialny (inaczej loftowy) jest od kilku lat bardzo popularny, to wciąż nie wszyscy wiedzą, co to znaczy. Styl loftowy powstał z potrzeby zaadaptowania pustych przestrzeni po zakładach przemysłowych, fabrykach, starych magazynach itp. Pomieszczenia te dostosowywano do zamieszkania. To podejście okazało się absolutnym hitem wnętrzarskim i od wielu lat loftowy styl plasuje się w czołówce ulubionych nurtów aranżacyjnych. Styl loftowy we wnętrzach charakteryzują konkretne, bardzo wyraźnie zarysowane zasady. Oto najważniejsze z nich:

  • otwarte przestrzenie, łączone pomieszczenia
  • duże okna, wysokie sufity
  • widoczne instalacje – rury i kable jako typowe komponenty loftu
  • odejście od tradycyjnych elementów dekoracyjnych
  • metal, drewno i szkło jako podstawowe tworzywa mebli
  • ściany w stanie surowym – beton, cegła
  • stonowana paleta kolorystyczna – szarość, biel, beż, czerń, ceglana czerwień
  • unikanie bibelotów, zbędnych dekoracji oraz przesytu
  • wykorzystywanie mebli z odzysku oraz wyprodukowanych przy użyciu materiałów, pochodzących z recyclingu
  • używanie elementów, dotkniętych patyną czasu lub sztucznie postarzanych

 
Lampa wisząca LOFT fuko biała
 
Lampa wisząca industrialna LOFT czarno mosiężna ETTORE

Loftowy wystrój wnętrz – jak przenieść go na zewnątrz?

Loftowy styl ma to do siebie, że pod swoje skrzydła bierze zwykle całe mieszkanie. Jest on na tyle czytelny i konkretny, że trudno wyobrazić sobie, aby w lofcie zaaranżować np. łazienkę w stylu skandynawskim. W przypadku tego nurtu liczy się spójność i pewnego rodzaju kategoryczność. Dlatego też podstawowe reguły stosowane wewnątrz loftu, powinny przyświecać nam także w urządzaniu przestrzeni na zewnątrz. Na szczęście wszystkie reguły aranżacyjne, które opisują loftowy wystrój wnętrz da się zastosować także na zewnątrz. Balkon czy taras w stylu industrialnym powinien być zatem mieszanką surowego i oszczędnego podejścia do gospodarowania przestrzenią, a także uwzględniać w swoich planach materiały takie jak drewno, metal i szkło.

 
Ławka z listwami z drewna tekowego HKLiving
 
Krzesło Nox Wood czarne

Podłoga tarasu w stylu industrialnym

Podłoga balkonu czy tarasu w stylu loftowym może pozostać w surowym, nieobrobionym stanie. Tzw. „goły beton” także wpisuje się w założenia nurtu industrialnego. Aby jednak chodziło się po jego powierzchni komfortowo, warto pomyśleć o niewielkich dywanach. Tak, dokładnie, o dywanach! Obecnie na rynku wnętrzarskim można dostać dywany, które przeznaczone są także do użytku na zewnątrz. To totalny hit łączący designerskie zacięcie z myślą eko. Powstanie takich dywanów jest wynikiem współczesnych metod wykorzystania różnego rodzaju odpadów. Te, które prezentujemy poniżej są wykonane z przędzy powstałej z plastikowych butelek! Dzięki temu kontakt z wodą zupełnie im nie szkodzi. Można je także czyścić na mokro, a nawet prać! To wyjątkowo ważne, ponieważ na balkonie czy loftowym tarasie mogą być narażone na zabrudzenia.

 
Dywan na taras Solitaire Navy
 
Dywan na taras i do wnętrz Highway Black Light Cream Pet

Krzesła i stolik

Miejsce do siedzenia jest w zasadzie podstawą urządzenia balkonu czy tarasu. Nawet jeśli nie mamy zbyt dużej przestrzeni do zagospodarowania, warto pomyśleć choćby o niewielkim stoliku i krzesełkach. Loftowy styl bywa surowy i oszczędny, dlatego pasuje także do małych balkonów.

 
Szklany okrągły stół Cage na czarnej nodze
 
Stolik kawowy Nutel S drewniany

Jeśli chodzi o krzesła to najlepiej rozejrzeć się za lekkimi, metalowymi egzemplarzami. Za stolik może posłużyć stara maszyna do szycia Singer, w której połączenie metalowych nóg i drewnianego blatu jest zestawieniem idealnym dla loftu. Nie bójmy się też tzw. mebli z odzysku – w tandemie balkon-loft są one nad wyraz pożądane. Jeśli chodzi o drewno to loftowy wystrój wnętrz najbardziej ceni stare i nieregularnie wybarwione drewno. Tę samą zasadę stosujemy na zewnątrz, pamiętając jedynie o odpowiednim zaimpregnowaniu powierzchni mebli.

 
Krzesło Harry Black
 
Krzesło Net Double

Siedziska

Na tarasie czy balkonie mogą znaleźć się także siedziska innego rodzaju. Można wykorzystać drewniane palety i własnoręcznie wykonać konstrukcję do siedzenia, na której ułożymy materac i poduchy. Niezłym pomysłem są także fotele podwieszane lub bujane kopuły na metalowych stelażach. W poszukiwaniu ciekawych propozycji znaleźliśmy także mebel do siedzenia, który nie tylko jest interesujący, nie tylko nadaje się do użytku na zewnątrz, ale także jest koresponduje z założeniami stylu. Fotel Pupa – kopuła siedziska o bardzo „pojemnej” formie wykonana z polietylenu wsparta na metalowej konstrukcji jest idealna na duży loftowy taras.

 
Fotel ogrodowy kokon szary z poduszką ecru
 
Fotel Pupa

Dodatki i dekoracje

Wspomnieliśmy już, że w kwestii dodatków loftowy styl jest dość oszczędny. Dlatego też na balkonie czy tarasie w stylu industrialnym powinniśmy unikać nadmiaru ozdób, bibelotów, czy światełek typowych dla romantycznych balkonów z Instagrama. Loftowy taras oczekuje zgodnego połączenia surowości, charakteru i klasy. Wybierajmy zatem dodatki z designerskiej półki, o konkretnym, rzeczowym przeznaczeniu.

Po pierwsze, warto zaopatrzyć się w pledy i poduszki. I chodzi tu nie tyle o kwestie dekoracyjne, a o nasz komfort podczas chłodniejszych wieczorów. Koc – najlepiej, żeby był gruby, mięsisty, o gęstym splocie i w ciemnym kolorze. Ma być prosto i surowo, ale jednak wciąż ciepło i wygodnie!

 
Poduszka wełna i skóra antracytowa
 
Narzuta dziergana antracytowa

Po drugie, trudno wyobrazić sobie balkon czy taras bez zieleni. Nawet taras w stylu industrialnym potrzebuje kilku roślin doniczkowych. Najprostszym sposobem, żeby je ładnie zaprezentować są kwietniki, zarówno te stojące, jak i te mocowane do ściany. Naturalnie, najlepszą opcją są kwietniki metalowe. Jeśli chodzi o doniczki to absolutny must have to postarzane donice, wykonane z terakoty lub kamionki. Mogą mieć pęknięcia czy ubytki – jeszcze lepiej wpiszą się w surowy klimat loftu.

 
Kwietnik Fanstadmagoria
 
Kwietnik Jeno

Do oświetlania najlepiej wykorzystać lampki, które nie posiadają kloszy. Ciąg odsłoniętych, niewielkich żarówek jest totalnie loftowy! Klimat pomogą zbudować także lampy z gatunku... „oryginalnych”. Mamy na myśli np. lampę Kong, która notabene również wykonana jest z materiałów recyklingowych. Dzięki temu może być wykorzystywana na zewnątrz, w tym również na dużym, loftowym tarasie. Taki charakterny element zaskoczenia będzie kropką nad „i” zewnętrznej aranżacji w stylu industrialnym.

 
Lampa Kong
 
Lampa 3w1 Synergy

Taras w stylu industrialnym rządzi się konkretnymi prawami, jednak pamiętajmy o tym, aby wszystko, co się na nim znajdzie było zgodne z naszymi upodobaniami. Unikajmy nieporządku i zbędnych przedmiotów. Ma to być przecież miejsce, które będzie dla nas oazą relaksu i harmonii, nawet w środku ciężkiego tygodnia pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl