#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Meble inspirowane historią

Czasem wydaje nam się, że wszystko już wymyślono i że wszystko już istniało. Dotyczy to niemal każdej dziedziny kreatywnej. Historia mebli pokazuje, że każdą modę można powiązać z czymś, co już było, a przynajmniej poszukać odpowiedników czy podobieństw w przeszłości. Mimo to designerzy i twórcy mebli i dodatków nie poddają się i ciągle wychodzą do nas z ciekawymi pomysłami. Choć w nowych projektach często obserwujemy nawiązania do przeszłości, to czy jest w tym coś złego? Meble historyczne są na stylistycznej fali od bardzo dawna i nie zanosi się na to, aby kiedyś te wszystkie zaczerpnięcia z dawnych kronik stały się obiektem aranżacyjnej wzgardy. W tym artykule zaprezentujemy Państwu kilka przykładów mebli inspirowanych różnymi epokami w historii, które są świetnym dowodem na to, że jeśli jakiś projekt jest dobry, to pamięć o nim przetrwa, mimo zmieniających się jak w kalejdoskopie mód i trendów.

 

Czy w nowoczesnym mieszkaniu jest miejsce na „stare”meble?

Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na powyższe pytanie jednym słowem, odpowiedzielibyśmy „jest”. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wielu z Państwa oczekiwać będzie wyjaśnień, dlatego już z nimi spieszymy. „Stare meble” to te elementy wyposażenia, w których najczęściej zamieszkuje tzw. „dusza”. Zwykle to meble ze strychu, czy takie stylizowane na jakąś epokę (meble barokowe, meble rokoko) nadają wnętrzu szyku i charakteru. Ten, kto potrafi elegancko wkomponować stare meble do nowoczesnego mieszkania zasługuje na wyjątkowe uznanie. Nie sztuką jest bowiem znieść ze strychu fotel po dziadku czy kupić krzesło bujane w tradycyjnym stylu. Sztuką jest wkomponować te elementy w wystrój konkretnego pomieszczenia w taki sposób, aby stały się nie tylko jego integralną częścią, ale także prawdziwą, jaśniejącą blaskiem dawnej świetności, perłą. Niektóre meble w starym stylu będą pasowały do dużego domu, urządzonego w stylu klasycznym, gdzie zastosowanie znajdzie styl antyczny, a niektóre ozdobią nowoczesne mieszkanie w bloku, w którym króluje styl eklektyczny.

 

Meble i dekoracje inspirowane antykiem

Jeśli chodzi o styl antyczny to z racji większego metrażu i dostępności ogrodu najłatwiej wprowadzić go w salonie dużego domu. Perfekcyjny scenariusz przedstawia wizję salonu, z którego można wyjść bezpośrednio na taras, który jest aranżacyjną kontynuacją antycznego wystroju salonu. Na takim tarasie nie może zabraknąć minifontann, rzeźb w stylu greckiego rzeźbiarza Fidiasza, czy późniejszych rzeźbiarzy, podejmujących tematy antyczne. Jednym z nich był sławny na cały świat Michał Anioł, który stworzył ponadczasową rzeźbę Dawida. Wróćmy jednak do środka. Połączenie antyku z nowoczesnością sprawdzi się u tych z Państwa, którzy pragną przenieść do swojego wnętrza zamiłowania do starożytnych kultur. Meble inspirowane antykiem to najczęściej ławy i szezlongi, proste w formie, ale wykorzystujące takie materiały jak marmur. Ten materiał to podstawa jeśli chodzi również o stolik antyczny. Rozglądając się za meblami antycznymi zwracajmy także uwagę na zastosowane w nich elementy ozdobne. Najbardziej popularne są odniesienia do greckich porządków architektonicznych, jakimi były porządek koryncki, joński i dorycki. Ucieleśnieniem stylu antycznego będą również dodatki i dekoracje w postaci stylizowanych na antyczne waz, dzbanów, czy amfor. Marmurowe wazony zaś to ostatni krzyk mody, jeśli chodzi o dodatki, nawiązujące do komnat rzymskich cesarzy. Świetnie sprawdzą się także gipsowe popiersia, czy rzeźby, choć nie powinniśmy przesadzać z ich rozmiarem. Do klasycznego wnętrza proponujemy także jeden z hitów ostatnich miesięcy – zegar marmurowy, który rewelacyjnie sprawdzi się jako antyczny dodatek do mieszkania w bloku.

 

 
Stolik marmurowy Accent kwadratowy złoty mat
 
Ławka Noir

Meble w stylu barokowym i rokoko

Czas na nieco przepychu i bogactwa! Okres baroku, który potem subtelnie zastąpił styl rokoko przeżywa obecnie swoje odrodzenie na salonach. Barok był epoką, w której królował ostentacyjny przepych. Meble barokowe były masywne, imponujące, a co za tym idzie zajmowały dużo przestrzeni. Często ozdabiano je rzeźbionymi ornamentami roślinnymi, a w niektórych, najzamożniejszych przypadkach meble były inkrustowane, czyli ozdabiane klejnotami! Jednak najważniejsze w barokowych projektach były faliste kształty. Wśród współczesnych propozycji projektantów i designerów znajdziemy sporo śladów tego XVII-wiecznego stylu. Widoczny jest on zwłaszcza w meblach, które służą wypoczynkowi. Wszelkie podnóżki i szezlongi o falistych kształtach, duży fotel o esowatych konturach czy masywna sofa barokowa to meble, w których znajdziemy ślad dawnych barokowych komnat. Jeśli interesuje nas jednak mała sofa we francuskim stylu, to sięgamy już wtedy do innego nurtu, który nastąpił po baroku, czyli rokoko. Główne cechy stylu rokoko to smukłe, łagodne i delikatne kształty. Meble wyglądają jakby malowano je jednym, płynnym pociągnięciem pędzla. O rokoko mówi się, że to styl bardzo kobiecy. Pasują do niego wszelkie subtelne, faliste konsole, toaletki, lustra w ozdobnych ramach. Ważne jest, że oba style nie są przeznaczone jedynie do salonu czy sypialni! Rewelacyjnie sprawdzają się także w jadalni czy kuchni. Wystarczy spojrzeć na te dwie propozycje krzeseł, inspirowanych stylem rokoko i barokiem:

 
Krzesło Barocco
 
Krzesło transparentne Queen Arm

Meble PRL czy to już historia?

Aranżacja mieszkania w bloku w obecnych czasach bardzo często wiąże się z powrotem do PRL-u. I nie dlatego, że tak się od lat przyjęło, że w mieszkaniu w starym bloku obowiązkowo musi stanąć segment „na wysoki połysk”. Otóż, meble PRL przeżywają właśnie swój renesans! Szczególnie cenione są pojedyncze egzemplarze mebli, takie jak komoda, czy regał, wkomponowane ze smakiem w nowoczesny wystrój całego mieszkania. Miłośników starych mebli, którzy symbole PRL traktują jak najcenniejsze skarby, nie brakuje. Trudno się nie zgodzić – meble PRL dodają wnętrzu klasy i stylu. Należy przyznać, że wiele mebli z PRL-u to bardzo dobre projekty. Ich linii i form nie powstydziliby się światowej sławy projektanci. Mamy tu na myśli np. lampkę ze stolikiem, tapczan z szafką, klasyczne siedziska, jak fotel „muszelka” czy fotel „lisek”. Oczywiście, zdobycie oryginalnych mebli i odnowienie ich nie jest takie proste. Przyczyną tego jest stale rosnąca popularność mebli PRL, stąd coraz trudniej dostać oryginały sprzed 50 lat. Dlatego sklepy meblowe coraz częściej oferują meble, inspirowane wyposażeniem mieszkań z czasów PRL-u. W naszym znajdą Państwo komody i regały, które w swoim designie ewidentnie nawiązują do symboli PRL:

 

 
Komoda JUJU wysoka Dutchbone
 
Komoda JUJU niska Dutchbone

 

To oczywiście tylko ułamek historii, która odbija się we współczesnych wnętrzach. Zapewniamy Państwa, że nie raz wrócimy jeszcze do tematu mebli inspirowanych historią! W końcu czyż historia nie dzieje się i teraz?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl