Blog

Metal w aranżacji wnętrz

Zimny materiał – tak zwykło mówić się o metalach w aranżacji wnętrz. Współczesna technologia daje nam coraz to nowe możliwości obróbki metalu, a ten z kolei wnosi nową energię i potencjał w nasze wnętrza.

Metale to powiew nowoczesności

Stwierdzenie z nagłówka jest niepodważalne. Niezależnie od rodzaju metalu, który wykorzystamy w aranżacji możemy być pewni, że da on wnętrzu powiew świeżości, a jednocześnie tak porządaną przez wielu elegancję. Metal to luksus, szyk, dobry gust – to materiał, który doskonale podkreśla charakter wnętrza. Oczywiście należy pamiętać, aby jego zastosowanie było optymalne, gdyż zbyt wiele elementów metalowych czy to w lampach dekoracyjnych czy stolikach lub ławach sprawi, że stanie się on pospolity, powszechny. Zastosowanie metalu powinno być wyważone – tylko wtedy otrzymamy efekt "wow".

 
Krzesło DEMON czarne - metal, ekoskóra, podstawa bukowa
 
Hoker NET czarna poduszka - czarny metal

W jakich stylach wnętrz sprawdzi się metal?

Projektanci wnętrz często powtarzają, że metal jest elementem, zimnym, kojarzącym się z nowoczesnością. Zastosowanie metalu może więc być przydatne w stylu skandynawskim i w praktyce jest on tam wykorzystywany. Zdecydowanie najczęściej aranżacje metalowe takie jak blaty, lampy, schody, meble, stoliki czy ławy wykorzystuje się w stylach nowoczesnych. Wszystko co ponadczasowe, nieszablonowe i niepowtarzalne lubi metal. Tak więc materiał ten możemy z powodzeniem wykorzystać w stylu industrialnym, loftowym, glamour czy mid century. Pamiętajmy jednak, że pojedyncze elementy metalowe można śmiało zastosować praktycznie w każdej aranżacji.

 
Ławka Noir
 
Stolik Fabia B

Designerskie meble z domieszką metalu

W meblach designerskich metal występuje najczęściej w ławach, stolikach, lampach, kinkietach, a także jako element wykończenia siedzisk – foteli i krzeseł. Oczywiście metalowe akcesoria i dodatki znajdziemy w dużej ilości produktów. Naszym sklepie znajdziesz designerskie meble z elementami metalowymi. Popularne są obecnie figurki ptaków, rzeźby czy zegarki również zawierające metaliczne elementy.

Mistrzem współczesnego designu z wykorzystaniem elementów metalicznych jest brytyjczyk Tom Dixon. Urodzony w 1959 roku projektant na szeroką skalę wykorzystuje ten materiał w swoich projektach. Brand, który stworzył "Tom Dixon" uważany jest za przyszłościowy i ponadczasowy. Znakiem sztandarowym jego twórczości są designerskie lampy metaliczne. Wymienić tutaj należy kilka ważnych modeli m.in: lampę wiszącą Spring, Fade Chrom, Fade Gold, lampę Etch, czy słynną Bell Table. Dixon w swoich projektach wykorzystuje miedź, złoto, srebro, aluminium czy chrom. Lampy jego marki są często wykorzystywane w stylu Glamour.

Lampa Bell Frandsen

Na zdjęciu: Lampa miedziana Bell Frandsen

Jakie zalety niesie za sobą wykorzystywanie metalu w aranżacji wnętrz?

Wizualnie metal prezentuje się doskonale. Chromowane nóżki, miedziane klosze, srebrne obudowy doskonale współgrają zarówno z naturalnym drewnem, skórą, jak też szkłem z którym często metal jest łączony. Efekt wizualny to jednak nie jedyny argument przemawiający za tym materiałem. Kolejnym, o którym wspomnieliśmy już wyżej jest uniwersalność metalu patrząc przez pryzmat zastosowania go w różnego typu stylach wnętrz.

Zaletą na którą warto wskazać jest także to, że metal zwiększa optycznie przestrzeń. Jego efekt jest zbliżony do tego jaki dają nam lustra. Poprzez efekt odbicia światła uzyskujemy z jednej strony wrażenie, że dysponujemy większą powierzchnią niż ma to miejsce w rzeczywistości. Z drugiej strony metaliczne elementy sprawiają, że potęguje się efekt poczucia czystości w domu. Trzeba jednak pamiętać, że metal wymaga także właściwej pielęgnacji – tak aby złudzenie to nie prysło szybciej niż się pojawiło.

 

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium