#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Mieszkanie pod wynajem – określ grupę docelowych klientów

Kluczowe przy przygotowywaniu mieszkania pod wynajem jest określenie, kto ma w nim mieszkać? Zupełnie inne prace trzeba będzie podjąć, jeśli najemcą mają być studenci, ludzie młodzi, mobilni, którzy oczekują od życia czegoś innego niż na przykład młode małżeństwo z dzieckiem albo osoby starsze. Studenci szukają lokalu o podstawowym standardzie, a nie apartamentu na wynajem, który z kolei z pewnością zadowoli osoby 30-40-letnie, o stabilnej sytuacji finansowej, dobrej pracy i mających różne hobby. Studenci chcą wynająć mieszkanie urządzone, z wszystkimi niezbędnymi meblami i sprzętami AGD czy RTV.

Zupełnie inaczej jest, jeśli przygotowywane jest mieszkanie na wynajem dla rodziny. Niewykluczone, że tacy najemcy będą mieli już jakiś majątek – meble, sprzęty, rzeczy osobiste, które powinny zmieścić się w wynajmowanym lokalu. Dla nich jedną z opcji może być mieszkanie nieumeblowane, wyposażone np. tylko w meble w zabudowie w kuchni czy w przedpokoju.

Jak urządzić kawalerkę pod wynajem? To mieszkanie przeznaczone np. dla biznesmenów, którzy pomieszkują w danym mieście przez kilka czy kilkanaście dni w miesiącu. Dla nich bardzo ważne jest, by wynajmowana kawalerka była w dobrej lokalizacji, funkcjonalna i elegancka.

Zdefiniowanie rodzaju najemcy pozwoli odpowiedzieć sobie, czy naszykować się na wynajem mieszkania z meblami czy bez? Będzie to również sugestia odnośnie do tego, jak urządzić lokum i jakie sprzęty kupić, by spełniało ono oczekiwania potencjalnego najemcy.

Apartament pod wynajem

Być może dobrym rozwiązaniem będzie kierowanie swojego mieszkania na wynajem do konkretnej grupy najemców, np. młodych, zamożnych ludzi, którzy poszukują apartamentów. Wyposażenie takich mieszkań powinno być nowoczesne, komfortowe, niepozbawione designerskich elementów, których oczekują potencjalni najemcy.

Jak przygotować apartament na wynajem? Lokal powinien mieć określony charakter aranżacyjny. Modne są przy tym minimalistycznie urządzone wnętrza, pełne światła i mebli w jasnym kolorze. Do tego trzeba zaplanować odpowiednie oświetlenie i wygodne kanapy czy łóżka. Duży apartament w dobrej lokalizacji, który ma wysoki standard wykończenia, będzie można wynająć na przykład dla zamożnych przedstawicieli kadry menedżerskiej. Dobrze by było, aby do takiego apartamentu przynależało np. miejsce w garażu podziemnym.

Jak urządzić kawalerkę pod wynajem

Kawalerka jest jednopokojowym mieszkaniem lub lokalem typu studio, z łazienką, ale z aneksem kuchennym zamiast pełnowymiarowej kuchni. Najczęściej takie mieszkania są wynajmowane przez jednego najemcę i to nie długoterminowo.

Kawalerka powinna być pomalowana na jasne, neutralne kolory, ponieważ dzięki nim można optycznie powiększy przestrzeń. Najprościej postawić na minimalizm lub styl skandynawski w takich wnętrzach. Meble w kawalerce powinny być funkcjonalne – szafa, regał na książki czy łóżko oraz biurko do kawalerki to absolutne minimum, jakie powinno się w niej znaleźć. Dobrze sprawdzą się przy tym meble na wymiar, które pozwalają na dobre zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni, jaka jest w kawalerkach do dyspozycji domownika.

 
Biurko Doctor białe

Remont mieszkania pod wynajem

 

Kupując mieszkania pod wynajem, czasem trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia mniej lub bardziej zaawansowanego remontu, aby zwiększyć ich wartość w oczach potencjalnych najemców. Szybciej znajdzie się zainteresowany wynajęciem mieszkania wyposażonego, odnowionego i po prostu czystego, niż lokalu, w który trzeba włożyć wiele pieniędzy na podstawowe prace remontowe, jak pomalowanie ścian i sufitów. Warto wiedzieć, jakie prace remontowe trzeba wykonać, by przygotować mieszkanie do wynajęcia.

Kolorystyka

Nie warto malować ścian i sufitów przy odnawianiu mieszkania przeznaczonego do wynajmowania według własnego gustu. Najlepiej postawić na neutralną, uniwersalną i ponadczasową kolorystykę, czyli biel, szarości i beże, czy skorzystać z pastelowej palety barw. Do takich kolorów właściwie wszystko pasuje – meble tradycyjne, klasyczne, jak i nowoczesne czy glamour. Dlatego, nawet jeśli wynajmowane będzie mieszkanie bez mebli, to wyposażenie będące własnością najemcy na pewno będzie się dobrze komponować z jasnym tłem ścian.

Biel we wnętrzach nie dość, że jest najbardziej uniwersalna, to jeszcze zwiększa wrażenie przestrzenności pomieszczeń, nawet wówczas, gdy jest to dosyć małe mieszkanie. Inspiracje do aranżacji wnętrz lokali na wynajem ułatwią podjęcie decyzji, jak powinien ostatecznie wyglądać taki lokal mieszkalny.

Wyposażenie – jak umeblować mieszkanie pod wynajem?

Kwestia umeblowania mieszkania na wynajem jest bardzo istotna przy przygotowywaniu lokalu dla przyszłych najemców. Zasadniczo rzadko kiedy osoby wynajmujące mieszkania dysponują pełnym wyposażeniem, które wstawiają do pustego lokalu. Częściej jednak mają ze sobą tylko przedmioty osobiste, ubrania czy niekiedy pewne sprzęty RTV i AGD. Natomiast meble powinny znaleźć się na wyposażeniu.

Jakie w mieszkaniu pod wynajem powinny być meble? Funkcjonalne, uniwersalne i podstawowe. W standardzie oferowanego lokum należy umieścić łóżko, szafa, biurko, komoda czy regał na książki. Do tego szafka nocna, stół z krzesłami oraz meble kuchenne. Poza tym w mieszkaniu na wynajem najlepiej, by znalazły się sprzęty jak pralka, kuchenka, piekarnik, podstawowe wyposażenie AGD i RTV. Przy zawieraniu umowy najmu trzeba je wszystkie opisać w jej treści, dla własnego bezpieczeństwa. Dla nadania ciekawego charakteru mieszkaniu można w nim umieścić również np. wygodny szezlong, który będzie designerskim elementem wyposażeniu.

 
Czarny Szezlong Skóra Naturalna Insp. LC4

Porządek

Kiedy przystępuje się do wystawienia ogłoszenia o chęci wynajęcia mieszkania, koniecznością są porządki. Trzeba usunąć z lokalu wszystkie niepotrzebne rzeczy, drobiazgi czy pamiątki, które znalazły się tam po wcześniejszych mieszkańcach. Konieczne jest wykonanie niezbędnych napraw – cieknących kranów, niedziałających elementów oświetleniowych i innych.

Detale i dodatki

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne przy wynajmie mieszkania. Warto zastosować więc w gotowym lokum na wynajem chwyty z zakresu home stagingu. Detale i dodatki w pomieszczeniach mieszkalnych nadają określonego charakteru całemu apartamentowi. Kolorowe poduszki wprowadzą akcent kolorystyczny, a kwiaty na stole sprawią, że w mieszkaniu będzie przytulnie. To pożądane wrażenia, jakie powinny towarzyszyć oglądającym mieszkanie na wynajem.

Dobre zdjęcia to podstawa

Podstawą szybkiego wynajęcia mieszkania jest wykonanie dobrych zdjęć. Po wysprzątaniu lokalu i dodaniu w nim paru ciekawych dodatków, można przystąpić do fotografowania. Czynności te można zlecić profesjonalnym fotografom, choć wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Umowa najmu

Na koniec, kiedy znajdzie się już najemca dla danego mieszkania, jego właściciel powinien z nim podpisać umowę najmu, regulującą wszelkie prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego. To dokument, który powinien uwzględniać m.in. wysokość czynszu i odstępnego czy tzw. kaucji, która pobierana jest na pokrycie ewentualnych szkód w wynajmowanym mieszkaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl