Blog

Urządzamy mieszkanie w stylu loftowym

Styl loftowy to amerykański styl, który powstał w budynkach fabrycznych, magazynach i warsztatach. Pomysł wykorzystania takich opuszczonych manufaktur, jak pomieszczenia mieszkalne i pracownicze, pojawił się w dzielnicy produkcyjnej Manhattanu. Od tego czasu lofty zawładnęły sercami miłośników designu. A Ty, ile wiesz o loftach i stylu loftowym?

Styl loftowy - geneza

Loftowy styl to określenie nowoczesnego, miejskiego stylu w aranżacji wnętrz, który charakteryzuje się dużą ilością otwartej przestrzeni i elementów przemysłowych w wystroju: bardzo wysokie sufity, surowe ceglane ściany, duże okna, odsłonięte belki i rury, posadzka cementowa, pozostałości po maszynach itp.

Obecnie ten styl jest głównym trendem, który stał się niezwykle popularny zarówno w USA, skąd pochodzi, jak i w Europie. Domy na poddaszu najczęściej wybierają osoby kreatywne, kochające wolność, duże przestrzenie, praktyczny rozkład pomieszczeń, które cenią przy okazji minimalizm. Wbrew pozorom styl loftowy we wnętrzech nie wymaga wysokiego budżetu, choć jest uważany przez wszystkich za jeden z najdroższych stylów w projektowaniu. 

Czym jest loft? 

Co to jest loft? Korzenie loftu wywodzą się z dzielnic fabrycznych Manhattanu w latach 40. Wraz z gwałtownym wzrostem cen gruntów w śródmieściu przedsiębiorstwa przemysłowe zostały zmuszone do przeniesienia produkcji na przedmieścia. Puste budynki sprzedawano za grosze, a przedstawiciele nowojorskiej bohemy od razu z nich skorzystali. Lofty przeszły od warsztatów do stylowych pokoi i stały się bardzo popularne w latach 50. XX wieku. Skupiła się tam cała nowojorska arystokracja. Wielu malarzy otworzyło galerie i zajmowało się takimi loftami. Galerie natomiast nie mogłyby się obejść bez wyraźnych elementów w salonie takich jak czerwony fotel Cubi w loftowym wydaniu lub czerwona sofa loftowa Cubi, które swoim wyglądem kontrastują z metalowymi elementami wnętrza.

W takich pomieszczeniach młodzi artyści i muzycy organizowali wystawy, tworzyli swoje arcydzieła i osiedlali się w ogromnych otwartych przestrzeniach z kreatywnym podejściem. Już w latach 50. apartamenty te stały się bardzo popularne i znacznie wzrosły ze względu na dogodną i doskonałą lokalizację, przestronność i niepowtarzalny urok miasta. Opuszczone tereny fabryczne i magazynowe stały się luksusowymi mieszkaniami w stylu loftu.

Po Stanach Zjednoczonych kryzys światowy wstrząsnął większością miast europejskich. Budynki przemysłowe uwolniły centralne ulice. Puste pomieszczenia zaczęto przebudowywać na mieszkania mieszkalne, kierując się nowym szykownym trendem.

Cechy stylu loftowego to przede wszystkim:

  • otwarty układ pomieszczeń, brak ścian rozdzielających wnętrze na mniejsze pomieszczenia,
  • wysokie sufity i duże okna,
  • ściany z cegieł jako pozostałość po przemysłowej przeszłości,
  • metalowe schody, windy i antresole, które łatwo połączyć z innymi metalowymi dodatkami wnętrza jak, chociażby loftowy Regał Teun prestiżowej marki Woood,
  • pozostałości takie jak rury i belki, które można w łatwy sposób przemalować i zaaranżować.
  • staromodne kominki i piece - również pozostałości po pomieszczeniach fabrycznych,
  • betonowe lub drewniane podłogi,
  • minimalistyczna ilość mebli.

Jak łatwo zauważyć, styl loftowy a industrialny mają ze sobą dużo wspólnego, dlatego często określenia są używane naprzemiennie. Co ważne, oba style mogą się wzajemnie inspirować i uzupełniać kolorystycznie. Stolik marmurowy Accent ze złotymi akcentami może stać się podstawą do innych dodatków we wnętrzu w kolorze złota. Wysoka jakość materiałów (marmurowy blat), minimalizm i funkcjonalny design sprawiają, że stolik kawowy stanowi elegancki element wystroju loftu.

Loftowe meble i dodatki

Meble loftowe to modny trend, więc dlaczego nie zaprezentować go w pokojach, które każdy może zobaczyć? Ten nowoczesny fotel Loft projektu Katarzyny Jasyk sprawia, że w salonie lub jadalni, modna atmosfera loftu z pewnością będzie utrzymana. Fotel również można wykorzystać w sypialni, ale upewnij się, że jest to odpowiedni mebel i czujesz się w nim przytulnie.

Oświetlenie przemysłowe i wystrój domu w stylu loftowym wykonane w eleganckim stylu miejskim, powinny celebrować użyteczność i funkcjonalność, a także piękny design. Lampa Arrigio z abażurem do wnętrz loftowych i industrialnych oparta jest w pełni na klasycznych detalach i wytrwałej architekturze fabryk, magazynów i przemysłu kutego. Łączy w nieoczekiwany sposób mieszane metal w czarnym kolorze w celu stworzenia chłodnego, czystego i stylowego loftu przemysłowego.

Światło w loftowym stylu to również długie sznury, metalowe łańcuchy i odsłonięte żarówki. Lampa Ettore Silver równoważy akcenty dekoracyjne wnętrz w tradycyjnym i klasycznym stylu, dodają kobiecej i delikatnej energii w te wyjątkowo czasem surowe miejsca, jakim są lofty. Dzięki regulacji łańcucha lampa świetnie nadaje się do salonów, jadalni, kuchni, sypialni i domowych gabinetów. Chromowany metal w kolorze srebra w połączeniu z rozproszonym światłem skutecznie rozjaśni każde pomieszczenie, które potrzebuje odrobiny jasnego akcentu. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl