#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Modernistyczny salon i jego zalety

Czym jest styl modernistyczny we wnętrzach? Jakie pozostałości możemy dostrzec w otaczającej nas codzienności? Czy pozostałości modernizmu w historii architektury możemy wykorzystać na co dzień? Czy dom w stylu modernistycznym jest passé? Na wszystkie pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Modernizm i jego architektoniczna prostota

Paul Rand określił modernizm w swoim cytacie następująco: “Design może być sztuką. Design może być estetyczny. Projektowanie jest tak proste, dlatego jest tak skomplikowane”.

W języku francuskim “moderne” oznacza “nowoczesność”. Modernizm miał za zadanie uprościć zasady budowania obiektów i urządzania wnętrz, a także wykorzystywać je wyłącznie pod kątem funkcjonalnym (lub też racjonalnym).

Modernizm rozpoczął się w XIX wieku (dokładny zakres to lata ok. 1928-1975), osiągając swój szczyt w latach trzydziestych XX wieku, po czym stopniowo podupadał wraz z kształtowaniem się ruchów takich jak postmodernizm. Największym przedstawicielem modernizmu jest Charles-Édouard Jeanneret-Gris, czyli szerzej znany jako Le Corbusier. Stworzył on słynny manifest pod nazwą “Pięć punktów nowoczesnej architektury”.

Pomimo upływu lat, strumień modernistycznego stylu trwa do dziś. Zwłaszcza w architekturze, gdzie nowoczesne elementy wystroju stanowią podstawę wielu współczesnych domów. Styl modernistyczny jest szczególnie widoczny w największych miastach w Polsce - Wrocławiu (Hala Stulecia), Warszawie (Centrum Zdrowia Dziecka), Gdyni (Akademia Morska), Katowicach (“Spodek”) i Krakowie (gmach Biblioteki Jagiellońskiej). 

Czy domy modernistyczne są passé? Wręcz przeciwnie! Potrzeba uproszczenia w budowaniu z ubiegłych lat pozytywnie wpłynęła na obecny wygląd domów. Duże okna, płaskie dachy, sześcienne formy, beton i stal - wszystko jest pozostałościami po modernizmie z XIX wieku. Obecne możliwości konstrukcji ewoluowały, tworząc dziś proste i nowoczesne budynki mieszkalne.

Modernistyczne wnętrza - pozostałość czy inspiracja? 

Z pewnością łatwo pomylić modernistyczny design z nowoczesnym wystrojem wnętrza domu. Współczesne wzornictwo odnosi się do tego, co jest obecnie nowe i innowacyjne, a nowoczesne wzornictwo odnosi się do konkretnej epoki w historii wzornictwa. Obecnie architekci i projektanci wnętrz wykorzystują nowoczesne elementy we współczesnym designie. Jest to podobne do przebudzenia modernistycznego, ale nie należy go mylić z nowoczesnym ruchem matki XIX wieku. Współczesne wnętrza to mieszanka stylów przeszłości ze zdrową dawką postępu technologicznego.

 Modernizm w obecnych czasach to styl uniwersalny. Nowoczesna aranżacja wnętrz cechuje się prostotą, która nadaje jej niezmienne znaczenie. Nowoczesne domy mają czyste linie i są bezproblemowe, ale mogą być wygodne i przytulne. Modernistyczna estetyka nie ogranicza się do konkretnego stylu, ponieważ nowoczesne meble z połowy wieku są pożądane w wielu domach o różnych stylach. Można zatem stwierdzić, że modernizm i architektura wnętrz to połączenie doskonałe w obecnych czasach.

Modernistyczne meble do salonu - jakie wybrać?

Wbrew opiniom, modernizm we wnętrzach przyjął się nadzwyczaj dobrze. Można wręcz zauważyć, że z roku na rok coraz bardziej pożądane są meble i przyrządy domowe, które spełniają funkcję użyteczną (choć wygląd jest równie ważny!). Wszystko wynika ze zmęczenia społeczeństwa nadmiarem rzeczy i odwrócenia się od konsumpcjonistycznego trybu życia. Minimalizm i jak najmniej posiadanych rzeczy - te myśli wpisują się w nowoczesny modernizm.

Czy modernizm meble również inspirował? I to bardzo! Meble modernistyczne to połączenie prostych i czystych linii. Doskonałym przykładem jest sofa modernistyczna półokrągła Moon, która wpisuje się w myśl używania gładkich materiałów i unikania odważnych kolorów, wzorów i nadruków. Aby mieć pewność, że pomieszczenie nie będzie wyglądało staromodnie, zadbaj o to, by Twoje meble były wykonane z nowoczesnych materiałów.

Zgodnie z myślą modernizmu - budynek, jak i wszystko w nim musi być racjonalnie wykorzystywane. Meble funkcjonalistyczne to przede wszystkim: czyste formy, piękny wygląd połączony z funkcjonalnością, a także uniwersalność. Minimalistyczne formy we wnętrzu to poczucie czystości i organizacji, bez zbędnej przesady i kierunku ku surowości. 

Najłatwiejszy sposób na upiększenie nowoczesnego salonu lub sypialni? Oświetlenie! Lampa modernistyczna Queen wykonana z połączenia aluminium i abażuru to wszystko, czego potrzebujesz w modernistycznym wnętrzu. Wyróżnia się i przyciąga wzrok, by móc pięknie komponować się z przestrzenią.

 
SOFA PÓŁOKRĄGŁA MOON
 
Lampa wisząca QUEEN chromowana

Chcesz zmienić swoje wnętrze zgodnie z duchem modernizmu? Zacznij od sprzątania - odblokuj blaty, kominki, ściany i wszelkie inne widoczne obszary w domu z niepożądanych bibelotów. Pamiętając o minimalistycznej mantrze “mniej znaczy więcej”.  Koniecznie wyposaż swoje nowoczesne wnętrze w piękne i funkcjonalne przedmioty, takie jak stolik marmurowy Nobel ze srebrną okrągłą podstawą. Przecież nie chcesz zasłaniać pięknych rzeczy zbędnymi ozdobami, prawda? Zimny kolor srebra i surowość marmuru stolika kawowego doskonale będą kontrastować z fotelami z weluru o ciepłym kolorze w Twoim salonie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl