#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Skóra - tradycyjny materiał w nowoczesnym stylu

Skórzane meble to towar z najwyższej półki. Od dawna są synonimem elegancji i luksusu, na który decydują się właściciele ponadprzeciętnie wysublimowanych gustów. W nowoczesnych mieszkaniach spotkamy je najczęściej w salonach, pod postacią zestawów wypoczynkowych. Jednak meble ze skóry naturalnej to nie tylko sofy i kanapy. Ten tradycyjny materiał wykorzystuje się także jako obicia krzeseł czy foteli obrotowych.

Meble skórzane - krótka charakterystyka

Oczywistym jest, że meble skórzane posiadają zarówno plusy, jak i minusy. Jednak ich zwolennicy bez względu na bilans wad i zalet, stawiają wypoczynki skórzane ponad wszystkie inne. Nowoczesne meble ze skóry nie przypominają jednak tych sprzed kilkunastu lat. Obecnie nie są to już toporne, masywne, skórzane kanapy, zajmujące połowę miejsca w salonie, a zgrabne i stylowe perełki nowoczesnego wzornictwa i designu.

Meble skórzane wypoczynkowe charakteryzują się wyjątkową trwałością, wytrzymałością i niezawodnością. Ich naturalny materiał tapicerki nie pochłania roztoczy ani kurzu, nie wchłania wilgoci, dlatego codzienne czyszczenie jest wyjątkowo łatwe i przyjemne. Tym na pewno skóra góruje nad innymi tkaninami obiciowymi. Niestety, na kondycję mebli skórzanych mają wpływ takie czynniki jak światło słoneczne, ogrzewanie, czy nawet ludzki pot. Bardzo zły wpływ na skórę ma także alkohol, dlatego zwróćmy na to szczególną uwagę, zwłaszcza w trakcie różnych uroczystości. Pamiętajmy także, że np. narożnik ze skóry nie powinien stać zbyt blisko grzejnika, ponieważ z czasem może to uszkodzić jego powierzchnię. Wszystkie wspomniane czynniki mogą doprowadzić do pękania skóry, jeśli odpowiednio o nią nie zadbamy. O tym, jak to zrobić opowiemy na końcu tego wpisu.

 
Sofa ŁABĘDŹ - inspirowana proj. Swan Sofa - skóra
 
Czarna Leżanka Skóra Naturalna Inspirowana Projektem Barcelona

Najważniejszą cechą jaką charakteryzują się meble wypoczynkowe skórzane jest wyjątkowa estetyka i elegancki wygląd. Z racji swojej dość wysokiej ceny te meble to synonim dobrego gustu i dbałości o wnętrze. Są one jednocześnie meblami z gatunku „profesjonalnych”. Fotele skórzane bardzo często spotyka się w profesjonalnych biurach i kancelariach. Dlaczego? Cóż, to po prostu meble z klasą, które wzbudzają szacunek!

 
Mona Lisa Chair skóra naturalna/chrom
 
Czarny Fotel Skóra Naturalna Inspirowany Projektem LC2

Różnica między obiciem materiałowym a skórzanym

Znamy już podstawowe cechy skóry. Czas na konfrontację ze zwykłym materiałowym obiciem. Po pierwsze, zwyczajne meble tapicerowane nie będą tak trwałe, jak te ze skóry. Oczywiście, nie istnieją meble niezniszczalne, jednak przy codziennej eksploatacji i intensywnym użytkowaniu meble skórzane wypadają zdecydowanie lepiej, niż te pokryte tkaniną tapicerską. Przy klasycznym, materiałowym obiciu nie musimy jednak przeprowadzać zabiegów konserwujących, których co jakiś czas wymaga skóra. Chociaż meble ze skóry to niewątpliwie wizualna klasyka, to musimy się pogodzić z tym, że wybór kolorów jest w ich przypadku zdecydowanie mniejszy, niż gdy mamy do czynienia z tkaninami. Materiały tapicerskie obecnie występują w niemal nieograniczonej ilości kolorów i wzorów, a producenci mebli bardzo często dają możliwość wyboru tkaniny z wzornika. Dzięki temu upatrzony model fotela czy sofy można zamówić w pasującym do całości aranżacji kolorze. Na plus dla skóry naturalnej zaliczymy na pewno fakt, że wyczyścić ją jest dużo łatwiej niż obicie tapicerowane. Oczywiście, to tylko generalna reguła, od której znajdą się także wyjątki. Są bowiem tkaniny posiadające właściwości hydrofobowe, które nie pozwalają na wsiąkanie płynów w materiał. Takie obicia czyści się łatwo i szybko. A w przypadku skóry wyjątkiem może być połączenie „jasna skóra” + „długopis” – tu będziemy musieli się trochę pogimnastykować, aby doprowadzić tapicerkę do porządku. Generalnie jednak skórę najprościej wyczyścić wodą z mydłem, więc jest to naprawdę proste. Wiadomo, że zarówno tkaniny, jak i skóra mają swoje konkretne właściwości i w obu przypadkach będziemy zwracać uwagę na coś innego i inaczej o nie dbać. My uważamy, że najistotniejszy w przypadku wyboru jest jednak zamysł stylistyczny. Jeśli zależy nam na elegancji z najwyższej półki, to na pewno postawimy na skórzane meble.

 
Fotel Wesley skóra naturalna
 
Krzesło inspirowane proj. Shell Chair - skóra naturalna

Meble ze skóry naturalnej a ekologicznej

Dość niedawno na popularności zyskały meble z ekoskóry. Jest to alternatywa dla skóry naturalnej, choć poza podobnym wyglądem, cechy obu materiałów trochę się od siebie różnią. Ekoskóra, inaczej skaj, czy skóra sztuczna jest materiałem całkowicie syntetycznym, choć swoim wyglądem imituje prawdziwą skórę. W rzeczywistości jest to tkanina poliestrowa, którą pokrywa warstwa plastyfikowanego polichlorku winylu. Cóż, brzmi nieco „chemicznie”, ale na pewno ekoskóra jest alternatywą dla osób, które cenią elegancki wygląd, ale ze względów etycznych nie zdecydowaliby się na meble ze skóry naturalnej. I choć wizualnie skóra naturalna wygrywa z wersją eko, ponieważ wygląda bardziej ekskluzywnie, a wytrawne oko od razu odróżni sztuczny materiał od naturalnego, to mimo wszystko wersja ekologiczna będzie bardziej trwała i ekskluzywna niż tkaniny tapicerskie. Warto jednak pamiętać, że ekoskóra nie jest tak trwała i wytrzymała, jak opcja naturalna. Co więcej, skóra naturalna, w przeciwieństwie do sztucznej, „oddycha” i jest neutralna dla alergików. Poza względami natury moralnej, na korzyść ekoskóry przemawia także jej cena, która jest zdecydowanie niższa niż wersji naturalnej.

 

Skórzane meble do salonu i nie tylko

Oczywistym jest, że przestrzenią, w której najlepiej zaprezentują się skórzane elementy wyposażenia jest salon. Jest to pomieszczenie, w którym nie tylko odpoczywamy i spędzamy czas w ciągu dnia, ale także przyjmujemy gości. Fotele czy sofy ze skóry pomogą nam urządzić tę przestrzeń funkcjonalnie i jednocześnie nadać wnętrzu charakteru i klasy.

Zestawy wypoczynkowe skórzane są bardzo prostym sposobem na urządzenie klasycznego salonu. Producenci bardzo często oferują różne elementy wyposażenia, tworzące skórzaną kolekcję, dlatego bez problemu dobierzemy takie komponenty, które pomogą nam stworzyć wymarzony kącik relaksacyjny. Propozycją, obok której nie można według nas przejść obojętnie jest kolekcja Barcelona, inspirowana projektem z początków XX wieku. Te meble skórzane swój ekskluzywny wygląd zawdzięczają nie tylko pierwowzorom, które należą do pereł światowego designu, ale także właśnie skórzanemu obiciu, które ma zdecydowany wpływ na wyjątkowy, luksusowy wygląd mebli.

 
Czarny Fotel Skóra Naturalna Insp. Projektem Barcelona
 
Czarna Sofa dwuosobowa Skóra Naturalna Inspirowana Projektem Barcelona

Do wnętrza dużego salonu możemy wybrać także narożnik skórzany, który pomoże zagospodarować przestrzeń. Postawiony w połowie bądź 2/3 pomieszczenia będzie pomocny w wydzieleniu stref w pokoju dziennym. Naszą propozycją jest narożnik z kolekcji Florencja. Klasa sama w sobie, czyż nie?

 
Sofa 3 FLORENCJA - inspiracja proj. Florence Knoll
 
Narożnik FLORENCJA - inspirowany proj. Florence Knoll

Skórzane meble są również bardzo często komponentem gabinetów i kancelarii, gdzie stawia się na profesjonalny wystrój, który budzi zaufanie i szacunek. Podobnie, jeśli urządzamy swoje biuro bądź kącik do pracy zdalnej, warto przemyśleć zakup obrotowego fotela, pokrytego skórą naturalną. To inwestycja, której na pewno nie pożałujemy.

 

Jak dbać o skórzane meble?

Na początek warto podkreślić, że skóra, wykorzystywana do produkcji mebli jest odpowiednio przygotowywana. Używa się w tym celu preparatów nawilżających, które sprawiają, że jest elastyczna i miękka. Jednak ten materiał, kiedy już zostanie poddany obróbce, traci naturalne właściwości samoregeneracji. Renowacja mebli skórzanych, wykonywana przez specjalistyczne firmy, nie należy do tanich, dlatego warto zwrócić uwagę na systematyczną pielęgnację, która pomoże uniknąć drogich zabiegów odnawiania. W przypadku zwykłych plam, które mogą pojawić się na meblach przy codziennym użytkowaniu, jak już wcześniej wspomnieliśmy, wystarczy użyć zwykłej wody i mydła. Jednak raz na jakiś czas szczerze polecamy zastosować specjalne preparaty do czyszczenia skóry. Posiadają one właściwości nabłyszczające, zmiękczające, a także impregnujące. Pozwolą na zasklepienie się mikrouszkodzeń i niewielkich rys. Dzięki nim nasze sofy skórzane pokrywają się cienką warstwą ochronną. Takie specjalne preparaty to m.in. pianki, spray'e, czy balsamy do pielęgnacji mebli skórzanych. Ich cena waha się w granicach od 10 zł do nawet 90 zł (np. za zestaw do czyszczenia skóry). Środki te są też łatwo dostępne a ich użycie jest bardzo intuicyjne i nieskomplikowane. Warto co jakiś czas przeprowadzić zabieg pt. konserwacja mebli skórzanych, aby jak najdłużej cieszyć się ich wyjątkowo eleganckim wyglądem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl