Design Town
#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Blog

O dywanach słów kilka

Droga dywanów na salony nie była usłana różami. Początkowo ochraniały przed trudnymi warunkami atmosferycznymi nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Smagane wiatrem, tumanami kurzu i piasku, z czasem znalazły swoje miejsce we wnętrzach. Stały się wręcz symbolem bogactwa. Nawet niepozorny, mały, szary dywan ręcznie tkany na krośnie był towarem luksusowym. Dziś nowoczesne dywany to nieodłączne elementy wystroju wnętrz. Są detalem, który dopełnia całość kompozycji, bez względu na styl panujący w naszym lokum. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wpis o najmodniejszych w tym sezonie modelach dywanów, dedykowanych do różnych aranżacji. Zapraszamy!

Krótka historia dywanów

Na początku swojego istnienia dywany wcale nie były wykorzystywane jako ozdoba podłogi. Niegdyś chroniły plemiona koczownicze przed burzami, wichurami i piaskiem. Później stały się płótnem dla uwieczniania znaczących wydarzeń, głównie historycznych. Wieszano je wówczas na ścianach, niczym najcenniejsze dzieła sztuki. Dopiero potem dywany wylądowały na podłogach.

Dawniej kobierce tkano ręcznie. Oczywiście, dziś także możemy spotkać się z taką praktyką, jednak większą część dywanów produkuje się w sposób zmechanizowany. Ma to swoje plusy, zwłaszcza przy bardzo wzorzystych wariantach. I choć termin „produkcja maszynowa” może nie brzmi zbyt luksusowo, to techniki produkcji są na takim poziomie zaawansowania, że nowoczesne dywany obecnie dostępne na designerskim rynku są synonimem najwyższej jakości i klasy.

 
Dywan Estella Submarine
 
Elegancki Dywan Arris

Jak dobrać dywan do salonu?

Szary, pasiasty, puchaty, beżowy i miękki, czy może ozdobiony intrygującym kwiatowym motywem? Wygląd to na pewno pierwsza kwestia na jaką powinniśmy zwrócić uwagę wybierając dywan do pokoju dziennego. Naturalnie, strona wizualna powinna pozostawać w zgodności z pozostałymi dodatkami i meblami we wnętrzu. Krótko mówiąc, wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany przez założenia stylu, który panuje w naszym salonie. Jasnoszary dywan bez wzorów wpasuje się idealnie w aranżację w stylu skandynawskim lub romantycznym. Ciemny dywan popielaty dobrze zaprezentuje się na podłodze kolonialnego gabinetu. A beżowy wariant z motywem roślinnym pokochają właściciele salonu, urządzonego w stylu japandi czy eko.

 
Granatowy dywan w kwiaty Dahlia Rosehip
 
Elegancki dywan w jodełkę

 

Niemniej istotny jest rozmiar dywanu. Pamiętajmy, że pełni on nie tylko funkcję ozdobną, ale stanowi także warstwę ochraniającą stopy przed chłodem oraz zabezpiecza podłogę przed zniszczeniami. Nawet jeśli mamy w mieszkaniu parkiet z wysokiej jakości drewna, który chętnie eksponujemy, to i tak warto położyć na nim choćby niewielki dywanik, np. pod stolikiem kawowym. Takie działanie wzbogaci aranżację, a także pomoże chronić podłogę w najbardziej newralgicznych punktach.

Dywan nie musi pokrywać całej przestrzeni salonu, jednak jego wielkość powinna współgrać z rozmiarami pomieszczenia. Zasada jest prosta – w mniejszych wnętrzach wystarczy np. niewielki, okrągły, jasnoszary dywan, a w większych pokojach dziennych można śmiało postawić na prostokątne dywany sporych rozmiarów.

 
Dywan Tranquility okrągły beżowy
 
Dywan Tranquility beżowy

 

Szary dywan to nie szara myszka!

Dywany pełnią wyjątkową funkcję estetyczno-dekoracyjną. Dzięki nim w mieszkaniu jest po prostu przytulnie. Co więcej, pozwalają na akustyczne okiełznanie wnętrza – kładąc dywan na podłodze pozbywamy się pogłosu, zwłaszcza w wysokich mieszkaniach. Dobór odpowiedniego wzoru jest bardzo ważny. Potraktujmy ten prosty element jako projekcję naszych indywidualnych gustów i upodobań. Nie bójmy się oryginalnych rozwiązań, artystycznych motywów. Sięgajmy po dywany z naturalnych materiałów, które wykończone są z wielką dbałością i precyzją. I oczywiście, ufajmy własnym gustom! Jeśli myśląc o wystroju salonu czy sypialni oczom naszej wyobraźni ukazuje się dywan szary, to warto posłuchać podszeptu intuicji. Pamiętajmy, że kolor nie jest jedynym wyznacznikiem kompatybilności dywanu z konkretnym stylem!

A teraz przejdźmy do prezentacji wybranych przez nas nowoczesnych dywanów do salonu.

Dywany w stylu eko

Na pierwszy ogień idą dywany w stylu ekologicznym. Wbrew pozorom to nie tylko dywany z motywami roślinnymi, czy te w zielonych odcieniach. Patrzymy na styl eko dużo szerzej i proponujemy dywany, wykonane z materiałów pochodzących z recyclingu. Ich produkcji przyświeca niezwykle ważna idea ochrony środowiska i przetwarzania materiałów. Jednym z takich modeli jest dywan skórzany, wykonany z kawałków skóry niewykorzystanej w procesie produkcji ubrań. Poszczególne fragmenty materiału są uważnie układane i zszywane, dzięki czemu powstają całkowicie unikalne, niepowtarzalne egzemplarze. Jeśli chodzi o dostępne odcienie, to są one stonowane, a przez to uniwersalne. Dywan w kolorze szarym z kawałków skóry pasuje do wielu wnętrz, nie tylko tych w stylu eko, podobnie dywan biało-czarny!

 
Beżowy dywan skórzany z recyklingu
 
Szary dywan skórzany z recyklingu

 

Dywany w stylu boho

Styl boho jest bardzo kolorowy i różnorodny! Roztacza w pomieszczeniu atmosferę artystycznej bohemy. Dywany do takich wnętrz powinny być utrzymane w podobnym tonie. Propozycją, która rewelacyjnie odnajdzie się w salonie boho jest dywan patchworkowy, który przypomina tradycyjne narzuty wyszywane przez nasze babcie. Ich formuła oparta jest na połączeniu prostokątnych elementów o różnych wzorach. Wspólnym mianownikiem jest zaś kolorystyka, utrzymana w bliskich sobie tonacjach. Wybór dominujących barw jest całkiem szeroki – znajdzie się tu zarówno dywan szary, jak i w odcieniach turkusu.

 
Granatowo szary dywan Patchwork
 
Turkusowy dywan Patchwork

 

Motywy orientalne

Miłośnicy egzotyki we wnętrzach również znajdą dywany, które zadowolą ich gusta. W kwestii dywanów z motywami orientalnymi można powiedzieć, że w zależności od użytych kolorów mogą wpasować się w zupełnie odległe sobie wystroje. Może być to bowiem nieco surowy, ale bardzo przejrzysty styl japandi oraz styl kolonialny, oparty na wyjątkowej intensywności barw. Porównajcie dwie poniższe propozycje, a w lot zrozumiecie, co mamy na myśli, mówiąc, że dywany w stylu orientalnym, mimo że bardzo konkretne, mogą być uniwersalne!

 
Dywan w stylu japońskich kwiatów
 
Stylowy niebieski dywan w kwiaty tropikalne

 

Abstrakcja

Co autor miał na myśli? To pytanie zadajemy sobie najczęściej, kiedy patrzymy na obrazy abstrakcjonistyczne. Wiele takich, cóż, irracjonalnych motywów i wzorów zmieniło medium i zamiast na płótnie, postanowiło zagościć na dywanach. Takie dywany to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli mieszkań urządzonych w klasycznym, prostym stylu. Dzięki interesującym i nieoczywistym wzorom wnętrze nabierze charakteru, ale jednocześnie pozostanie szykowne i eleganckie.

 
Kolorowy dywan nowoczesny Estella Moonlight
 
Kolorowy dywan nowoczesny Estella Comic

 

Dywany w kwiaty

Dywany z motywami kwiatowymi to idealne rozwiązanie do salonów, w których w powietrzu unosi się aura romantyzmu. Delikatne, pastelowe kolory ścian i mebli będą pięknie współgrały z subtelną łąką stonowanych kwiatów umieszczonych na szarym tle dywanu. Nowoczesne dywany w kwiaty to nie nudna, ustrukturyzowana łączka. To pięknie przemyślane kompozycje wzorów i układów, które wynoszą na wyższy poziom tradycyjne ujęcia kwiatów we wzornictwie!

 
Fioletowy dywan z motywem roślinnym Yasuni Cerise
 
Nowoczesny dywan drukowany w kwiaty Estival Caliente

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl