#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Pop Art, a nowoczesny design

Styl pop art każdy widział choć raz w swoim życiu, nawet jeśli nie wiedział, że to dokładnie ten styl. Pop art wbrew pozorom nigdy się nie skończył i wiele z jego elementów można dostrzec dzisiaj. Jaskrawe, kolorowe reklamy atakują ludzi z każdego zakątka, przemysł mody rozrósł się do niebotycznych rozmiarów, muzyka pop znów jest na topie, a plotki o gwiazdach są na porządku dziennym. Jak dokładnie powstał i czym się charakteryzował styl pop art?

Geneza stylu pop art

Geneza stylu pop art jest dość prozaiczna. Styl ten powstał w latach 50. XX wieku, jako bunt przeciwko sztuce wysokiej oraz jednoczesne nawiązanie dialogu sztuki i życia codziennego. Termin „pop-art” pochodzi od Lawrence'a Allowaya, nadzorcy brytyjskiego muzeum. Użył tego terminu, aby opisać nową formę „popularnej” sztuki, która miała nowoczesny charakter. Popularność pop artu rozprzestrzeniła się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w latach 60. 

Styl pop art jest oparty o proste pokazywanie przedmiotów codziennego użytku lub sławnych ludzi. Dlatego większość pewnie widziała słynną zupę Campbella w puszce, kolorową Marilyn Monroe czy Myszkę Miki

Dominującą siłą w świecie sztuki był ekspresjonizm abstrakcyjny, który, choć chwalony przez poważnych miłośników sztuki, miał pewne problemy z kontaktem z publicznością. Najwyższy czas, aby kultura popularna i konsumpcjonizm wkroczyły do sztuki!

Cechy charakterystyczne pop artu

Po zakończeniu II wojny światowej ludzie mieli możliwość zarabiania i wydawania pieniędzy bez większych ograniczeń. Masowa produkcja i konsumpcja napędzały dodatkowo reklamy w radiu i telewizji.  Wydarzenia te miały bezpośredni wpływ na początek ruchu pop art, który rozpoczął się w latach 50. XX wieku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Artyści dążący do innego podejścia do malarstwa i innych form sztuki byli inspirowani celebrytami, gwiazdami filmowymi i produktami kupionymi w sklepach. Styl pop art to także stosowanie ironii i humoru jako sposobu na komentowanie bieżących wydarzeń w modzie, polityce i sprawach społecznych.

Najpopularniejsze cechy pop art to:

  • połączenie klasycznych obrazów z elementami klasycznej reklamy i konsumpcjonistycznego trybu życia,
  • obrazy w stylu pop art mają widoczne loga znanych marek, np. Coca Cola,
  • obsesja na punkcie sławy i kult celebrytów,
  • wywyższanie do rangi sztuki przedmiotów użytku codziennego,
  • bunt przeciwko sztuce wysokiej i zacieranie granic pomiędzy nią a sztuką niską
  • żywe, ekspresyjne kolory - czerwony, żółty i niebieski.

Wnętrza w stylu pop art

Pop art i design były ze sobą powiązane od samego początku. Ponieważ kolorowe grafiki były komercyjne, kwestią czasu było, aby ich estetyka zaczęła wpływać na inne obszary projektowania - w tym projektowanie wnętrza w stylu pop art. Ruch ten traktował sztukę jako biznes - więc zarówno artyści, jak i projektanci pod ich wpływem chcieli stworzyć coś atrakcyjnego i komercyjnego. 

Pojawiające się w latach sześćdziesiątych meble pop artowe opierały się na tym samym zestawie jasnych kolorów, niezwykłych wzorów, solidnych geometrycznych kształtów i… plastiku! Plastik w tamtych latach stał się symbolem konsumpcjonizmu i jednocześnie nazywany był  materiałem przyszłości.

Meble i dodatki pasujące do stylu pop art są same w sobie dziełem sztuki. Wykonane w jasnych kolorach (często sprzecznych ze sobą) tworzą niezwykłą dynamikę we wnętrzu. Meble w stylu pop art są głównie przeznaczone dla osób młodych i żywiołowych.

Podejście, które określa meble pop art, posiada 2 ważne elementy: odnosi się do współczesnych trendów i problemów, a także przedstawia mocny, ale nie ograniczony punkt widzenia.

Dobrym przykładem mebla pop art jest sofa Marilyn. Duże, czerwone usta, które pełnią funkcję sofy, stały się popularne na całym świecie. To, co czyni go tak wyjątkowym i znaczącym, to fakt, że wygląda nierealnie, prawie kreskówkowo. Meble pop art po prostu „wyskakują z wnętrza” dzięki odważnym, mocnym kolorom oraz minimalistycznemu designowi. I nie zapominajmy o funkcjonalności! 

Przedstawiciele pop art

Przedstawiciele pop art to zdecydowanie Andy Warhol, Richard Hamilton, Roy Lichtenstein, David Hockney, Jeff Koons, Robert Rauschenberg i Claes Oldenburg.

Artyści tacy jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein i Richard Hamilton zakwestionowali elitarną sztukę i tradycje artystyczne, wykorzystując obrazy i techniki zaczerpnięte z mass mediów i kultury masowej.

Andy Warhol stał się synonimem amerykańskeigo stylu pop art. Jego prace charakteryzują się głównie obcesją na puncie celebrytów, przetwarzaniem produktów i reklam. Jego najbardziej znane seriale to „Campbell's Soup Cans”, przedstawienia Jacqueline Kennedy Onassis oraz „Death and Disaster”. Warhol współpracował z artystami takimi jak Jean-Michel Basquiat i markami komercyjnymi jak Perrier.

Roy Lichtenstein opracował styl oparty na wizualnym języku komiksu. Głównymi cechami tego stylu były odważne kolory, czarne kontury i odcienie renderowane przez kropki Ben-day. Były to metody drukowania tonów w komiksach w latach 50. i 60. XX wieku. Charakterystyczny styl Lichtensteina odwoływał się do komiksów, z których czerpał większość swoich wczesnych materiałów źródłowych. Nawet w późniejszej serii prac Lichtenstein używał kropek Ben-Daya, aby przywołać komiczny styl na swoich płótnach i rzeźbach. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl