Blog

Praca zdalna w salonie – wygodnie i po designersku!

W obecnych czasach praca z domu nie jest zarezerwowana jedynie dla freelancerów. Choć nadal stanowią oni zdecydowaną większość wśród osób pracujących zdalnie, to z takiej możliwości często korzystają także pracownicy na etacie. Obecnie firmy coraz częściej stawiają na efektywność, którą niekoniecznie wiążą z codziennym, ośmiogodzinnym przebywaniem w biurze. Jeśli zatem przyszło nam pracować w systemie home office, czy to z konieczności, czy z wyboru, warto zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni do pracy. Pozwoli nam to na skuteczne wykonywanie swoich obowiązków, a także na postawienie granicy między zadaniami służbowymi a domem, o którą często bardzo trudno przy takiej formie pracy.

 

Miejsce do pracy w domu

Najlepszym scenariuszem byłoby naturalnie przeznaczenie osobnego pokoju na biuro. Gabinet w domu zdecydowanie ułatwia pracę na home office, jednak nie każdy z nas może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Co zrobić, aby praca z domu była wygodna i efektywna, nawet jeśli nie możemy zorganizować sobie osobnego pomieszczenia? Odpowiedź jest prosta – wydzielić specjalny kącik w pokoju dziennym. Jest to zwykle pomieszczenie o największym metrażu w domu, dlatego jest bardzo prawdopodobne, że przy niewielkim wysiłku i kilku aranżacyjnych kompromisach, uda nam się urządzić biuro w salonie.

 
Narożnik Rocky Longue
 
Narożnik FLORENCJA wełna - inspirowany proj. Florence

Dobrym sposobem jest podzielenie pokoju dziennego na strefę pracy i relaksu. Warto postawić na wyraźne granice między tymi przestrzeniami. Podwójny rozkład salonu pomoże zaplanować nam designerska kanapa, nowoczesny narożnik oraz książkowe regały. Te elementy powinny stanąć mniej więcej w 2/3 długości pokoju, dzięki czemu 1/3 powierzchni będziemy mogli zaadaptować na nasze biuro w domu. Wydzielenie osobnego kącika do pracy jest niezbędne dla zachowania równowagi oraz właściwego funkcjonowania i skupienia. Jeśli jednak mamy wyjątkowo małą przestrzeń do wykorzystania, warto zainwestować choćby w designerski parawan, którym będziemy mogli odgrodzić swoje biurko od reszty mieszkania.

 

Meble do biura domowego

Meble do biura domowego powinny być funkcjonalne, trwałe, ale również ładne. Nie ma nic gorszego niż praca w otoczeniu, które nam się nie podoba. Urządzając swoje małe, domowe biuro możemy wreszcie postawić na swój ulubiony kolor fotela czy wybrać design biurka. W firmie zwykle panują te same standardy i nie mamy wpływu na wygląd mebli. W domu możemy urządzić kącik do pracy według własnego gustu i potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, że meble z naszego minigabinetu powinny korespondować swoim designem z pozostałymi elementami wyposażenia salonu. Nie muszą być to meble z jednej kolekcji, jednak wybierzmy dla nich jakiś wspólny mianownik – materiał wykonania, kolor, styl. Dobrze zorganizowane, nowoczesne biuro w domu nie może obejść się bez biurka, wygodnego krzesła oraz kilku dodatków, jak lampka na biurko. To absolutne minimum, które musimy zapewnić sobie, dla wygodnego wykonywania obowiązków w domowym zaciszu.

 

Biurko to podstawa

Modny kącik do pracy zdalnej bez wygodnego biurka? – to się nie może udać. Dostosujmy jego rozmiary do potrzeb i charakteru naszej pracy. Jeśli często korzystamy z papierowych dokumentów, powinniśmy zapewnić im miejsce na blacie. Wybierzmy takie designerskie biurko, na którym będziemy mogli je swobodnie rozłożyć i przeglądać. Być może jednak do pracy wystarczy nam laptop. Wtedy nasze biurko może być mniejsze, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco przestrzeni. Jednak może się okazać, że potrzebny nam też będzie dodatkowy monitor, czy miejsce na myszkę... Dlatego przed zakupem biurka zastanówmy się dobrze, jaka powierzchnia pozwoli nam na wygodną i komfortową pracę. Nowoczesne biurka są przystosowane do standardów higieny pracy, dlatego nie musimy martwić się o odpowiednią wysokość tych mebli. Będą one zdecydowanie wygodniejsze niż zwykły, klasyczny stół.

Ważne! Jak ustawić biurko? Z punktu widzenia psychologicznego, nie powinno się stawiać biurka tyłem do drzwi. Najlepiej jeśli wejście do pokoju widoczne jest kątem oka. Skąd taka zasada? Otóż, siedząc tyłem do drzwi jesteśmy, wprawdzie jedynie podświadomie, w stanie niepewności i napięcia. Nie kontrolujemy sytuacji, a chcąc wiedzieć, kto akurat wszedł do pokoju, musimy się odwrócić. Nie sprzyja to skupieniu i efektywnej pracy. Dlatego ustawmy biurko tak, aby mieć drzwi z boku, ewentualnie, aby za naszymi plecami znajdowała się ściana.

 
Biurko Seaford dąb z szufladą
 
Biurko Cube

Ergonomiczne krzesło

Kilka godzin dziennie przy biurku może dać się we znaki. Dlatego niemniej istotną kwestią jest wybór odpowiedniego siedzenia. Fotel obrotowy lub krzesło na kółkach to niezbędny ekwipunek naszej codziennej przygody, zwanej pracą zdalną. Wybierając krzesło biurowe powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego aspektów. Absolutnie koniecznym jest, aby nasz fotel obrotowy miał możliwość regulowania wysokości. To podstawa jeśli chodzi o ergonomię pracy. Naturalnie, pracując w domu nie spodziewamy się raczej, że w środku dnia do naszego mieszkania wkroczy specjalista od BHP. Jednak naprawdę warto zwrócić uwagę na swoje zdrowie. Krzesło obrotowe powinno mieć także właściwie wyprofilowane oparcie, które również można regulować, oraz podłokietniki. Te atrybuty pozwolą nam zachować właściwą postawę podczas pracy przy komputerze, a za to podziękuje nam na pewno nasz kręgosłup.

 
Fotel biurowy CH insp. proj. EA119 - wysoki - biała skóra
 
Czarny Fotel Biurowy Skóra Naturalna Inspirowany Projektem EA217

Oczywiście, ważny jest także wygląd krzesła. Hitem ostatnich miesięcy są nowoczesne fotele biurowe, których podstawowa konstrukcja wykonany jest z drewna, a miękkie elementy, takie jak siedzisko i oparcie, pokryte są skórą naturalną. To wyjątkowo eleganckie, ale także wygodne meble, które uczynią kilka godzin pracy za biurkiem dużo łatwiejszymi do zniesienia.

 
Fotel biurowy Lounge Business czarny jesion
 
Fotel biurowy Lounge Business biały orzech

Odpowiednie oświetlenie

Urządzając kącik do pracy zdalnej postarajmy się wybrać miejsce dobrze oświetlone, najlepiej w niedalekiej odległości od okna. Biurko nie powinno jednak stać do niego frontem, zwłaszcza, jeśli okno wychodzi na południe. Promienie słońca będą nas razić w oczy, a widoki za szybą mogą rozpraszać. Najlepiej zatem ustawić biurko bokiem do okna. Oczywiście, światło naturalne to nie wszystko, nie każdy bowiem pracuje w dzień. Niektórzy są bardziej efektywni późnym wieczorem lub w nocy. Także w okresie jesienno-zimowym dość wcześnie robi się ciemno. Dlatego naprawdę dużym udogodnieniem będzie dla nas lampka na biurko. Światło kierunkowe, emitowane przez lampkę będzie dokładnie oświetlało biurko, co pozwoli na pracę nawet późną porą. Nie da się ukryć, że za tymi elementami wyposażenia stoi także estetyka. Lampki na biurko są to coraz częściej małe dzieła sztuki, które w subtelny sposób podwyższają walory estetyczne naszego kącika do pracy zdalnej. Poniżej prezentujemy dwa przykłady nowoczesnego oświetlenia biurka. Po więcej propozycji zapraszamy tutaj.

 
Lampa stołowa Simone
 
Lampa stołowa Toulouse

Telekonferencje i rozmowy wideo – dobra rada

Wiele osób, pracujących z domu od czasu do czasu musi wdzwonić się na telekonferencję z szefem bądź innymi pracownikami. Takie wirtualne spotkania są naturalnie nieco luźniejsze od zebrań w biurze, jednak warto zadbać o dobre wrażenie. Co do odpowiedniego ubioru nie musimy chyba nikogo przekonywać. Jednak niemniej ważne jest to, co znajduje się w zasięgu kamery. Zadbana, uporządkowana przestrzeń naszego kącika do pracy zdalnej zrobi na pewno dobre wrażenie na współpracownikach i kontrahentach. Dbając o jego wystrój, dbamy także o profesjonalizm naszej pracy. Dlatego pamiętajmy o tym, co znajduje się za naszymi plecami. Najlepszą opcją są nowoczesne regały, na których ustawimy fachową literaturę lub inne książki, które posiadamy w domu. Na półkach można umieścić także zielone rośliny w doniczkach lub niezbyt krzykliwe, nowoczesne dodatki, które będą po prostu miłe dla oka. Nasze propozycje to np. figurka ptaka, czy designerski zegar. Na takich miłych akcentach aranżacyjnych zyskamy podwójnie. Po pierwsze, zrobimy dobre wrażenie podczas rozmów wideo, a po drugie w takiej przestrzeni będzie nam się na pewno przyjemniej pracowało.

 
Regał June czarny 120 cm
 
Regał Seaford V czarny
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium