#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Stołki, taborety, hokery i ich zastosowania

Nieskomplikowane meble w swojej prostej konstrukcji zawierają więcej zalet, niż z pozoru może się w nich zmieścić. Jako potwierdzenie tej tezy zaprezentujemy dziś Państwu elementy wyposażenia tak proste, że niegdyś do ich stworzenia wystarczył kawałek płyty i trzy bądź cztery nogi. W ten sposób bowiem narodziły się pierwsze taborety i stołki. Ich historia sięga czasów starożytnych. Dopiero ich dużo młodszy kuzyn, hoker, pozwolił sobie na nieco bardziej nieszablonową formę. Stołki, taborety i hokery mają wiele wspólnych cech. Ich prostota, funkcjonalność i nowoczesny design czynią z nich elementy wyposażenia niezastąpione w każdym domu. Opowiedzmy zatem o sposobach ich zastosowania oraz metodach na to, aby sprytnie i elegancko zaistniały w naszym wnętrzu.

Czy stołek, taboret i hoker to to samo?

W zasadzie nowoczesne taborety i stołki mają tak wiele wspólnych cech, że często używamy tych słów zamiennie. Jeśli chodzi o parę „stołek – taboret” możemy stosować te nazwy alternatywnie, bez ryzyka zmiany ich podstawowego znaczenia. Taboret, stołek to niski mebel, złożony z siedziska i nóżek, służący siedzeniu, choć nie należy kojarzyć go z wypoczynkiem. Hoker, choć pełni podobne funkcje, wyróżnia się tym, że jest dużo wyższy niż nowoczesny taboret. To inaczej mówiąc barowy stołek. Hoker w wersji klasycznej nie posiada oparcia (lub jest ono raczej „symboliczne) i to właśnie ten element odróżnia grupę stołków od krzeseł. Brak oparcia jest zaletą, zwłaszcza w przypadku małych przestrzeni. Dzięki temu możemy bez trudu wsunąć meble pod stół bądź kuchenny blat. Owszem, brak oparcia powoduje, że meble z tej kategorii nie nadają się do wypoczywania czy dłuższego przesiadywania. Jednak nie taka jest ich rola, a do dłuższego siedzenia stworzono fotele oraz krzesła. Powiedzenie „nikt nie jest alfą i omegą” nie oszczędzi choćby najwspanialszych stołków! Jednak taki np. drewniany taboret może pełnić tak wiele różnych funkcji, że można mu wybaczyć ten mały aspekt niewygody. Jak to bywa z regułami potwierdzanymi przez wyjątki, nowoczesne hokery czarne coraz częściej posiadają oparcia a nawet podłokietniki. Nadal jednak nie są to typowe krzesła do salonu. Sprawdźmy zatem, gdzie najbardziej przydadzą nam się hokery.

 
Hoker Margo
 
Hoker LOTUS biały - podstawa bukowa

Hokery do kuchni

Trudno jednoznacznie określić kiedy pojawiły się pierwsze hokery. Na pewno miało to związek z powstawaniem barów szybkiej obsługi, których boom można było zauważyć w latach 50. XX wieku. Choć prawdopodobnie protoplasty hokera można byłoby poszukać jeszcze w starożytnych komnatach. Nie spekulując jednak zbytnio, trzymajmy się faktu, że hokery początkowo przeznaczone były do barów i pubów. Stamtąd z czasem przywędrowały na salony. A właściwie nie tyle na salony, co pojawiły się w naszych kuchniach. Hokery kuchenne zyskały na popularności dzięki pojawieniu się w kuchniach wysp. Z racji tego, że najczęściej są one zabudowane i niemożliwym jest wsunięcie pod nie krzesła, stały się dużo bardziej funkcjonalną alternatywą dla zwykłych krzeseł. Poza tym, wyspy kuchenne skonstruowane są tak, aby przy nich stać i przyrządzać posiłki. Dlatego też nowoczesne taborety kuchenne będą zbyt niskie, by na nich przysiąść. Za to na hokerze będziemy mogli niezobowiązująco spocząć bądź przynajmniej się podeprzeć. Zwłaszcza, że te wysokie stołki kuchenne często posiadają wsparcie na stopy, w postaci poprzecznego pręta, bądź nawet szerszego podnóżka. Oczywiście, hokery dostępne są w przeróżnych wersjach. Mogą być wykonane z metalu (np. stołek barowy z mosiądzu), plastiku, rattanu, czy naturalnego drewna. Ich dobór zależy od stylu w jakim urządzona jest nasza kuchnia. Miłośnicy hipernowoczesnego wystroju kuchni nie muszą martwić się, że nie znajdą odpowiedniego hokera do swojego lokum. Wśród designerskich stołków barowych znajdziemy także projekty z najwyższej półki, wykonane według projektów znanych architektów wnętrz. Szalenie modne są także wysokie krzesła do wyspy kuchennej w wersji tapicerowanej. Gwarantujemy, że innowacyjne i nowoczesne propozycje zadowolą nawet najbardziej wysublimowane gusta.

 
Hoker Barowy MU - inspirowany proj. Miura
 
Hoker Barowy PARIS II - inspirowany proj. Tolix

Nowoczesne taborety

To, że taborety znalazły szerokie zastosowanie w kuchni sprawiło, że przez długi czas nie były należycie doceniane. Kojarzą nam się też z reliktami PRL-u, niezbyt eleganckimi i wystawnymi. Na tę wieść w grobach przewróciliby się cesarze i dawni królowie. Bowiem na ich dworach taborety były symbolem bogactwa i luksusu! Mogły na nich siadać jedynie wysoko urodzone damy i członkowie nobliwych rodów. Dziś nowoczesne taborety do kuchni czy salonu to naprawdę stylowe i przede wszystkim bardzo funkcjonalne meble. Są wprost nieocenione jeśli potrzebujemy sięgnąć coś z najwyższej półki w kuchni. Pełnią one często rolę małej, nienachalnej drabiny. Taboret ze schodkiem przyda się także w salonie, w którym królują wysokie do sufitu regały. Pomogą nie tylko dosięgnąć przedmioty z ostatnich półek, ale będą także pomocne w zadbaniu o czystość. Kolejny hit, czyli składany taboret to fantastyczne zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych gości. Zwłaszcza jeśli będzie to niemała grupa. Nie zawsze posiadamy odpowiednią liczbę krzeseł, tak, aby każdy z przybyłych miał swoje miejsce. W takim przypadku każdy taboret tapicerowany czy drewniany będzie na wagę złota. Ten składany zaś, który można nawet wsunąć za szafę, będzie naszym ostatecznym asem w rękawie! Nowoczesne taborety do przedpokoju będą przydatne do zdejmowania czy zakładania obuwia. To rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nasz korytarz nie należy do największych. Co więcej, tapicerowane taborety same w sobie pełnią funkcję dekoracyjną i często są ostatnim, brakującym, barwnym ogniwem aranżacji, podobnie jak designerskie stołki. Zanim jednak przejdziemy do stołków, podpowiemy jeszcze, jak dobrać do istniejącej już aranżacji taborety kuchenne. Drewniane, białe bądź czarne meble to wyjście bezpieczne i pasujące do wielu stylów. Świetnie zaprezentują się zarówno w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, jak i loftowym. Taboret szary pomoże subtelnie przełamać biel kuchni urządzonej na modłę skandynawską. Taboret drewniany to z kolei element pasujący do kuchni rustykalnej lub eko. A taboret nowoczesny, o innowacyjnej formie to absolutny must have kuchni industrialnej.

Uniwersalne stołki

Jak już wspomnieliśmy na początku wpisu, nazwy „stołek” i „taboret” można traktować jako synonimy. I w zasadzie o ich funkcjach powiedzieliśmy już sporo. Jednak chcielibyśmy wyróżnić grupę typowo uniwersalnych mebli tej kategorii i opowiedzieć o ich zastosowaniach. Otóż, uniwersalne stołki kojarzą nam się najczęściej ze sztywną bazą. Drewniane bądź wykonane z innego twardego materiału stołki mogą mieć szereg zastosowań, z których nie wszystkie związane będą z siedzeniem. Wspominaliśmy już o taborecie ze schodkiem, na którym możemy stanąć. Zyskując kilkanaście centymetrów na pewno uda nam się dosięgnąć ulubioną książkę z najwyższej półki czy powiesić firanki w salonie. W takich czynnościach również pomoże nam drewniany stołek. Idźmy dalej! Nowoczesne stołki kuchenne mogą także pełnić funkcję małego stolika. Możemy np. ulokować na nim książkę kucharską, do której zaglądamy w trakcie gotowania, bez ryzyka, że ją poplamimy, co mogłoby się zdarzyć, gdyby leżała na blacie, czyli w centrum kucharskiej bitwy. Elegancko wykonany stołek sprawdzi się także jako stolik w kąciku kawowym lub też jako kwietnik. Taboret obrotowy zaś będzie meblem wielce pożądanym w pracowni malarza, rzeźbiarza czy fryzjera. A Ci z Państwa, którzy posiadają dzieci, na pewno docenią przenośny taboret, na którym będziecie mogli przysiąść przy biurku dziecka, odrabiając z nim wyjątkowo żmudną pracę domową z matematyki. Niskie stołki mają tę zaletę, że są lekkie i z łatwością przeniesiemy je w miejsce, w którym akurat najbardziej ich potrzebujemy. A jak widać, korzystamy z nich częściej, niż nam się wydaje!

 
Stołek JERRY
 
Stołek Duch szary transparentny
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl