#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Styl eklektyczny - aranżacyjny kompromis

Styl aranżacyjny to zbiór konkretnych cech i formalnych zasad, na których opiera się wystrój pomieszczenia. Jeśli na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie stwierdzić w jakim duchu urządzono mieszkanie to znaczy, że zaaranżowane jest zgodnie z konkretnym nurtem architektonicznym. A co z przestrzeniami, w których rozpoznajemy elementy różnych stylów? Wówczas, drodzy Państwo, w pas kłania nam się styl eklektyczny.

Czym jest styl eklektyczny?

Styl eklektyczny – enigmatyczna nazwa, która sama w sobie niewiele mówi, czyż nie? Zdecydowanie łatwiej wyobrazić sobie wnętrza, o którym powiemy, że urządzone są w stylu rustykalnym czy skandynawskim. Są one oparte na jasnych i precyzyjnie określonych zasadach, ale też od razu budzą odpowiednie skojarzenia. A styl eklektyczny? Definicja tego nurtu zawiera w sobie niewiele ścisłych reguł. Opiera się głównie na łączeniu różnych kierunków w wystroju wnętrz. A zatem obok siebie możemy postawić rustykalny fotel i nowoczesny stolik kawowy, o ile będzie to wyglądało gustownie i z klasą. Ta dowolność i swoboda łączenia elementów z różnych „bajek” jest tylko pozorna. Okazuje się bowiem, że eklektyczne wnętrza wymagają naprawdę dużego zmysłu estetycznego oraz umiejętności dobierania mebli i dekoracji o różnym charakterze. Nie wszystko będzie ze sobą współgrało. Choć może brzmi to niezbyt zachęcająco, śpieszymy dodać, iż wnętrza eklektyczne, a konkretnie ich aranżowanie, to rewelacyjna i niezwykle ekscytująca zabawa, która potrafi naprawdę wciągnąć. Często najciekawsze pomysły powstają od razu i zupełnie przypadkowo, niekiedy pożądany efekt uzyskamy stosując znaną wszystkim metodę „prób i błędów”. Dlatego śmiało łączmy style, odważnie mieszajmy faktury i materiały, dobierajmy nieoczywiste dodatki. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na styl eklektyczny, a nie mamy bogato rozwiniętego zmysłu aranżacyjnego, warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz. Jego wiedza i doświadczenie na pewno pomogą stworzyć eleganckie eklektyczne mieszkanie.

Jakie style można ze sobą łączyć?

To bardzo ciekawe pytanie. Otóż, w granicach dobrego smaku można łączyć ze sobą dowolne style, jednak dobrze byłoby, gdyby nie było ich zbyt wiele. Zależy nam przecież na tym, aby wnętrze było nowoczesne i wyrafinowane. Styl eklektyczny kocha porządek. Rewelacyjnym rozwiązaniem, do którego Państwa zachęcamy, jest wybór stylu nadrzędnego, wiodącego. Do niego możemy dobierać wtedy kontrastowe dodatki (jak ten ciekawy wieszak), które przykują uwagę i uczynią nasze wnętrze ciekawym i oryginalnym. Według nas najlepiej nadaje się do tego klasyczna podstawa: eleganckie, luksusowe, ale też proste meble, które będą stanowiły świetną bazę dla innych, odważnych i nietuzinkowych, elementów wyposażenia. Na pewno styl nowoczesny będzie naszym sprzymierzeńcem. Jeśli w naszym pięknym, luksusowym wnętrzu zawiesimy np. lustro eklektyczne (które w myśl zasad eklektyzmu łączy pozłacaną ramę ze skórzanym paskiem, służącym do zamocowania go na ścianie), to na pewno doda ono przestrzeni wyjątkowego animuszu.

Jaki stopień swobody pozostawia styl eklektyczny?

Wiemy już, że eklektyzm to mariaż nurtów, miszmasz stylów, kreatywność i odwaga. Tylko jak nie przesadzić? Powiedzmy, że eklektyczne mieszkanie pozostawia nam tyle swobody, ile mieści się w elegancji i porządku. Mówi się, że niektórzy z nas mają „eklektyczny gust”. Oznacza to właśnie zamiłowanie do łączenia z pozoru niepasujących do siebie elementów. Taką umiejętność mają najczęściej osoby bardzo kreatywne, oczytane, takie, które mają oryginalne pasje i ciekawe zainteresowania. Właśnie tacy z nas powinni uważać, aby nie przesadzić z ilością ekstrawaganckich i fantazyjnych przedmiotów i bibelotów. Ale jeśli kolekcjonujemy np. stare modele lokomotyw bądź stare lampy naftowe, to warto je odpowiednio wyeksponować. Pomoże nam w tym gustowna komoda eklektyczna. Jej prostota i elegancja wykonania spełni rolę bazy dla naszej kreatywnej, eklektycznej aranżacji. Ważne, żeby wnętrze w stylu eklektycznym miało niebanalny charakter. Taki jest główny zamysł tego stylu – łączenie mebli i dodatków, które podobają się właścicielowi, a jednocześnie tworzą spójny i elegancki look. Spróbujmy zatem znaleźć złoty środek między eksperymentowaniem a ponadczasową klasyką.

Jak urządzić salon w stylu eklektycznym?

Jeśli w głębi duszy marzyliście Państwo o odrobinie szaleństwa w mieszkaniu, to ten styl pozwoli Wam wreszcie rozwinąć skrzydła. Salon będzie najlepszym miejscem, aby styl eklektyczny zachwycił swoim intrygującym blaskiem. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam urządzić eklektyczny salon. Po pierwsze, wybierzmy gwiazdę naszego salonu, np. ponadczasowy fotel Jajo w intensywnym kolorze fuksji. Po drugie, dobierzmy mu godnego towarzysza w postaci ciekawej sofy, ale już stonowanej barwie (np. sofa ze skóry woskowanej według projektu Poula Kjaerholma). Naprawdę warto inwestować w meble inspirowane projektami znanych architektów wnętrz, ponieważ są one ponadczasowe, a w przypadku stylu eklektycznego będą także takim elementem, który z powodzeniem wkomponujemy w wystrój dowolnego pomieszczenia. Kolejną wskazówką, dotyczącą salonu jest odważne zaaranżowanie ścian. Tutaj naprawdę możemy puścić wodze fantazji i obok siebie powiesić elegancką grafikę, szalony obraz abstrakcyjny, zdjęcie z lat 60. XX wieku oraz.... zegar eklektyczny. Właśnie taki pozorny nieład i miszmasz na ścianach jest jednym z charakterystycznych cech stylu eklektycznego.

 
Sofa 3 os. Paul insp. PK-31
 
Fotel EGG SZEROKI VELVET Fuksja

Kuchnia w stylu eklektycznym

Jak w prosty sposób wprowadzić styl eklektyczny do innych pomieszczeń w mieszkaniu? Nasza propozycja do kuchni jest niezwykle prosta, a jednocześnie ekscytująca – krzesła jadalniane z różnych kolekcji! Gwarantujemy, że jeśli do klasycznego w swej formie stołu dobiorą Państwo kilka różnych krzeseł, to efekt końcowy będzie zachwycający. Wybierając krzesła możemy kierować się zasadą cechy wspólnej, jak np. kształt muszli, czy siatkowane oparcia, ale także możemy puścić wodze fantazji całkowicie. W przypadku kuchni, która zwykle jest stonowana, możemy sobie pozwolić na wiele w zakresie dobru tych jedynych, przełamujących monotonię, elementów wyposażenia. Kuchnia eklektyczna najczęściej opiera się na krzesłach, ale nie oznacza to, że nie mogą pojawić się w niej inne dodatki z różnych stylów, jak np. marmurowy wazon czy kinkiet z głową konia.

 
Krzesło Coral białe
 
Krzesło Net Soft Gold, czarna poduszka

Sypialnia w stylu eklektycznym

W sypialni powinniśmy dbać o porządek i umiar z wyjątkową troską. Jest to miejsce, które ma służyć wypoczynkowi, więc zbędne przedmioty i meble powinny być stamtąd usunięte. Nic nie powinno zakłócać naszego relaksu i dobrego, zdrowego snu. To nie oznacza jednak, że styl eklektyczny nie pasuje do sypialni! W tym przypadku możemy skupić się głównie na dodatkach. Przykładowo, możemy zainwestować w lampki, które umieścimy po obu stronach łóżka. Oczywiście w myśl zasad eklektyzmu, będą one pochodziły z różnych kolekcji. Oto nasze propozycje:

 
Lampa biurkowa Loro
 
Lampa stołowa Chicago niebieska
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl