#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Styl Hampton – nadmorski luksus

Dziś kilka słów na temat stylu aranżacji wnętrz, który zręcznie łączy wyważoną dozę luksusu z nienaganną świeżością i lekkością. Styl Hampton przywędrował do nas zza oceanu, wprost z eleganckich posiadłości i kurortów na Long Island. W Europie nie jest on szczególnie popularny, za to wnętrza w stylu Hampton do szaleństwa pokochali Australijczycy. Zapewniamy, że warto przyjrzeć się temu nurtowi bliżej. Szczególnie, że posiada on wyjątkową zdolność do totalnego odświeżenia wnętrza! Hampton to układanka, która idealnie scala przytulność i komfort oraz klasyczny, rześki i wyrafinowany wygląd. Sprawdźmy, czy skradnie też Wasze serca!

Styl Hampton – skąd się wziął?

Styl Hampton narodził się w Stanach Zjednoczonych. Tam na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork położony jest region Hamptons, do którego należy grupa malowniczych i wyjątkowo atrakcyjnych miejscowości. W XIX wieku miasteczka na Long Island były odizolowanymi osadami rybackimi. Tamtejsze domy budowano z najlepszych i najsolidniejszych materiałów, aby mogły wytrzymać trudne, nadmorskie warunki. Dlatego w stylu Hampton bardzo ceni się naturalne tworzywa o wyjątkowej trwałości i jakości. Dopiero kiedy na Long Island pojawiła się kolej, osady zaczęły zmieniać się w popularne, wakacyjne destynacje, a kurorty stawały się coraz bardziej okazałe i reprezentacyjne. Rybołówstwo zastąpiła turystyka, powstało wiele hoteli, pensjonatów i prywatnych posiadłości, które urządzano w bardzo podobnym, charakterystycznym stylu – wnętrza rezydencji położonych w Hamptons były poniekąd kontynuacją rześkiego, nadmorskiego pejzażu, któremu nie brakowało jednak szyku.

 
Fotel bujany Swing Velvet granatowy
 
Fotel Rattanowy Egg bohemian

Dziś właściciele domków na Long Island należą do elit finansowych, dlatego mimo swojskości stylu Hampton, jest on jednocześnie małą, luksusową rewią – gustownych mebli, drogich materiałów, stylowych dodatków. Mimo tego, iż styl Hampton nie epatuje luksusem przesadnie to widać, że to wnętrza z wyższej półki.

 
Sofa trzyosobowa Willy rozkładana
 
Elegancka sofa dwuosobowa Alexander

Podstawowe założenia nurtu

Wnętrza w stylu Hampton to połączenie lekkości, świeżości i elegancji. To pomieszczenia, które przypominają nadmorskie posiadłości, w których jest zawsze jasno, słonecznie, a w pokojach unosi się delikatny zapach morskiej bryzy. Hampton przypomina nieco styl marynistyczny, jednak jest dużo bardziej wyrafinowany.

Przeglądając zdjęcia przykładowych aranżacji w tym nurcie da się zauważyć dwie tendencje kolorystyczne. Pierwsza to ta, w której przeważa matowa biel, złamana przez delikatne szarości, beże i odcienie piaskowe. Z drugiej strony da się też zaaranżować salon w stylu Hampton opierając wnętrze w dużej mierze na błękicie i jego różnych odcieniach. To dwa kolorystyczne kierunki, w które może zwrócić się ten styl, jednak naszym zdaniem dużo bardziej praktyczne jest rozwiązanie oparte na bazie bieli. Jest ono także częściej stosowane. Inne cechy charakterystyczne dla tego stylu to:

  • jasne i przestronne wnętrza, przestrzennie nawiązujące do rozległych plaż i ciągnących się po horyzont oceanicznych wód;
  • dbałość o dużą dostępność światła naturalnego – okna ozdabiane są najczęściej jedynie bardzo cienkimi, białymi firankami;

  • naturalne drewno – to surowiec, który jest podstawą stylu Hampton; ceni się zarówno jasne, drewniane meble, jak i te wykonane z postarzanych, niedoskonałych kawałków drewna; w cenie jest zwłaszcza tzw. „drift wood”, czyli drewno, wyrzucone na brzeg przez fale;
  • drewniane meble i elementy są równie często bielone, jak pozostawiane w naturalnym wybarwieniu – obie opcje są znamienne dla tego nurtu;
  • drewno wykorzystuje się także na podłogach oraz ścianach – parkiety i boazerie są bardzo charakterystyczne dla wnętrz Hampton;
  • inne naturalne materiały wysokiej jakości – kamień, wiklina, rattan, naturalne tekstylia, jak len, juta, sznurek, wełna, miękka bawełna etc.;
  • w aranżacji dominują meble tapicerowane, ich przewaga związana jest z podstawowym założeniem stylu, czyli stworzeniem przestrzeni do pełnego relaksu;
  • atrakcyjność pomieszczenia budowana jest na różnych fakturach i teksturach; dominujące wzory to szerokie, marynarskie pasy, jednak równie często można spotkać np. koniczynę marokańską;

Meble wypoczynkowe to podstawa

Centrum niemal każdej aranżacji w stylu Hampton, dookoła której kręci się cała kompozycja jest zestaw wypoczynkowy. Jednak jest to zdecydowanie więcej niż jedna kanapa, czy narożnik. Salon w stylu Hampton służy komfortowemu i luksusowemu wypoczynkowi. Dlatego królują w nim sofy, miękkie fotele, głębokie kanapy i podnóżki. Wszystkie tapicerowane elementy można ustawić w podkowę lub stworzyć z nich całkowicie zamkniętą, prostokątną kompozycję, pośrodku której stoi elegancki stolik kawowy. Meble mają zwykle nieskomplikowaną formę. Utrzymane są w typowej dla stylu kolorystyce nadmorskiego landszaftu. A zatem sofa w stylu Hampton jest najczęściej beżowa, écru, w kolorze kości słoniowej, czy subtelnej szarości. Na pojedynczych meblach tapicerowanych, takich jak głęboki fotel czy miękkie krzesło mogą pojawić się wzory czy kolory, sięgające do niebieskiej palety.

 
Sofa 4,5-osobowa Summer latte Zuiver
 
Sofa SO SIMPLE! aksamit jasny beż
 
Głęboki fotel Sol
 
Podnóżek Ambient Wood

Niebieskie dodatki do domu w stylu Hampton

Jak już wspomnieliśmy zdecydowanie częściej spotyka się wnętrza w stylu Hampton, których podstawę stanowi biel i inne jasne kolory. Dlatego, aby ożywić nieco wnętrze bardzo często inwestuje się w kolorowe dodatki. A w przypadku Hampton najlepiej wybierać spośród niebieskich dekoracji do domu. Stawiając na dodatki w podobnym kolorze projektantom udaje się uzyskać harmonijny, kolorystyczny dialog pomiędzy elementami większymi (jasnymi meblami) i mniejszymi (chabrowe, błękitne, kobaltowe etc. dodatki do domu). Do grona tych uzupełniających części należą na pewno klasyczne dywany, utrzymane w niebieskiej tonacji. Podobnie inne tekstylia pomagają w zbudowaniu przytulnej atmosfery. Szczególnie często stawia się na miękkie koce), wełniane pledy i ozdobne poduszki.

Istotą stylu Hampton jest przytulność, odrobina luksusu z wyższej półki i przestrzenność. Dlatego niebieskie dodatki do domu powinny cieszyć oko, być dobrej jakości i nie powinno być ich zbyt wiele. Dodatki z gatunku tych eleganckich to np. klasyczne zegary od projektantów, marmurowe wazony lub designerskie lampy o klasycznym kształcie.

 
Dywan Vintage Alhambra
 
Arne Jacobsen zegar stołowy City Hall Mat Blue

Dlaczego Hampton?

Styl Hampton, choć wciąż nie tak popularny jak styl industrialny czy skandynawski, ma bardzo wiele zalet. To rewelacyjny pomysł na odświeżenie salonu, a także na optyczne powiększenie niewielkich przestrzeni. Jest to styl bardzo lekki i orzeźwiający. Można by rzec, że pachnie prawdziwą, oceaniczną bryzą. Dzięki dominacji jasnych kolorów i maksymalnemu oświetleniu wnętrza, możemy uzyskać efekt zwiewnego, czystego i pełnego energii witalnej salonu, który opuszcza się wyjątkowo niechętnie.

Dodatkowo, styl Hampton daje dość neutralną bazę, co pozwala na wprowadzenie szybkich zmian, przy niewielkim nakładzie finansowym. To duży atut, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się zmienić lekką, letnią aranżację, na tę jesienno-zimową.

Pogoda zaczyna być obiecująca. Wielu z nas chciałoby przenieść tę świeżą aurę do wnętrz, a styl Hampton nadaje się do tego znakomicie. Być może znajdą się tacy, których skusi świeżość i wyjątkowe założenia tego nurtu. Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi będziecie wiedzieć, czego szukać w sklepach :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl