Historia stylu japandi
Z połączenia stylu skandynawskiego w aranżacji ze stylem japońskim powstał nowy styl wnętrz, mianowicie japandi. Właściwie trzeba by powiedzieć, że jest to coś więcej niż trend w projektowaniu domów i mieszkań. Lepiej wskazać, że jest to pewna filozofia życiowa.
Właściwie historia stylu japandi jest bardzo krótka. Pojawił się on zaledwie przed kilkoma laty, jako hybryda stylu skandynawskiego i kultury Japonii. Połączył surową północ z orientalnymi wpływami z Kraju Kwitnącej Wiśni. Co łączy te style we wnętrzach? Tym, co spaja oba trendy w aranżacjach, jest minimalizm i to on stał się właściwie fundamentem nowego stylu.
Japandi wiele czerpie też ze wschodniej filozofii wagi-sabi, dla której ważne jest minimalistyczne podejście do życia, puryzm i szacunek do materii. Nawiązuje do autentyczności natury i naturalności przemijania.
Cechy charakterystyczne stylu japandi
Urządzamy wnętrza w stylu japandi, czyli jak? Takie aranżacje są spektakularne, ale owa wyjątkowość tkwi w minimalizmie. Pomieszczenia są proste i funkcjonalne, ale przytulne, a bardzo ważną rolę w ich aranżacji odgrywa duża ilość dyskretnego oświetlenia.
Minimalistyczne wnętrza japandi
Zarówno w przypadku stylu wnętrz skandynawskich, jak i orientalnych – japońskich, projektanci odwołują się do minimalizmu. Podobnie jest w przypadku wnętrz japandi. Styl ten zawdzięcza minimalizmowi proste bryły, oszczędność form i geometryczne linie. Dodatki w pomieszczeniach w tym stylu będą równie minimalistyczne. Prostota i zamiłowanie do naturalnych surowców, jak kamień, drewno to najbardziej charakterystyczne cechy japandi.
Jako że koresponduje on także ze stylem wabi-sabi, japandi czerpie nawiązania do kultury japońskiej i do krótkiej, często powtarzanej dewizy „Less is more”, czyli „mniej znaczy więcej”. Na półkach i szafkach nie powinno się więc umieszczać bibelotów, pamiątek i szeregu mniej lub bardziej przydatnych przedmiotów. Chowa się je do szafek. Za to meble powinny być niskie i dobrej jakości.
Japandi to obcowanie z naturą
Mieszkania w stylu japandi urządzone są z wykorzystaniem mebli wykonanych z naturalnych surowców – drewnianych, rattanowych i bambusowych. Podobnie jak w kulturze japońskiej, tak w styl japandi wpisane jest zamiłowanie do życia w zgodzie z naturą, z poszanowaniem środowiska, ale i z szacunkiem do starych, tradycyjnych przedmiotów. Dlatego wybiera się tu meble solidne i trwałe, które będą nam służyły przez wiele lat. Nie wystarczy więc kupić do wnętrz urządzanych w stylu japandi mebli, które swoim wyglądem przywodzą na myśl drewno. Muszą być one drewniane i przy tym nie można pójść na żadne kompromisy.
Obcowanie z naturą jest ważne dla stylu i filozofii życiowej japandi. Dlatego dodatkami do wnętrz w tym przypadku mogą być gliniane wazony, ceramiczne dzieła sztuki, gałęzie umieszczone w prostym, minimalistycznym wazonie, jak i wszechobecne rośliny. Jeśli chodzi o tkaniny i tekstylia w takich pomieszczeniach, wybrać trzeba tkaniny pochodzenia naturalnego.
Prostota barw w stylu japandi
Przy urządzaniu mieszkań w stylu japandi minimalizm przejawia się również w oszczędnym wybieraniu kolorystyki wnętrz. Powinno się w nim skupić maksymalnie na trzech kolorach, np. beżach, szarościach, czerni i bieli, także tej złamanej bieli. Dopuszczalne są pokrewne kolory ziemi.
Otwarta i przestronna – taka jest przestrzeń w stylu japandi
Podobnie jak w przypadku wnętrz skandynawskich, także i w mieszkaniach w stylu japandi ważna jest przestrzenność. Pomieszczenia mają nie być zagracone. Wystarczy minimum niezbędnych mebli. Pokoje należy pozbawić ozdobników i dekoracyjnych detali. Dzięki temu zyskają otwartość i wrażenie większej przestrzenności.
Porady – jak urządzić designerskie wnętrze w stylu japandi?
Styl japandi króluje w nowoczesnych wnętrzach. Pojawia się w magazynach wnętrzarskich, a także na targach architektury wnętrz. Jak jednak w swoim własnym domu można go w praktyce zastosować? Wystarczy wykorzystać do tego celu meble i dodatki, które są spójne z filozofią Japandi. Niski stolik kawowy, stolik geometryczny czy podnóżek z kwadratową poduszką do pary do niego będzie krokiem w dobrym kierunku.
Po pierwsze, w stylu japandi ważne są meble - minimalistyczne, nowoczesne, dobrej jakości. Meble japandi są odzwierciedleniem wpływów stylu skandynawskiego minimalizmu i surowych krawędzi właściwych dla stylu japońskiego. Jakie meble zatem wybrać do domu zaaranżowanego w stylu japandi? Powinny być proste, symetryczne, harmonijne i niskie, a przy tym funkcjonalne, zapewniające wygodę ich użytkowania. Przykładem takiego mebla jest sofa z kwadratowymi poduszkami, albo geometryczna pufa. Geometria jest tu słowem kluczowym, które często przewija się przy opisach stylu japandi.
Skoro we wnętrzach japandi wykorzystywać powinno się naturalne materiały, jak rattan czy bambus, to można zastosować przy tym lampę bambusową czy sofę rattanową – lekką, ale elegancką. Przydać się może fotel wiszący, który jako mebel wypoczynkowy do domu, na taras czy nawet do ogrodu jest wygodny, estetyczny i może być pięknym dodatkiem do salonu. Może być on wykonany z naturalnych materiałów, jak sznurki lniane.
Kolorystyka wnętrz japandi najczęściej jest jasna, dlatego biały podnóżek czy białe meble są dobrym wyborem pod tym względem. Można też wybrać klasyczne meble drewniane, w kolorze surowego drewna.
Styl japandi przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu, którzy szanują naturę i lubią z nią obcować, a przy tym stawiają przy urządzaniu wnętrz na prostotę, funkcjonalność i wysoką jakość wyposażenia oraz wszelkich dodatków.