Styl kolonialny przybył do nas z odległych lądów. Już samo to sformułowanie, jak najbardziej trafne, fascynuje i przyprawia o ekscytację. Niektórym nazwa „kolonialny styl” kojarzy się z „Baśniami tysiąca i jednej nocy”, innym zaś przywodzi na myśl kultowy film „Pożegnanie z Afryką”. W obu przypadkach skojarzenia są jak najbardziej słuszne. Bowiem wnętrze w stylu kolonialnym może być inspirowane zarówno krainami afrykańskimi, jak i krajami Dalekiego Wschodu. Ale czy jest możliwe połączenie typowego stylu kolonialnego z nowoczesnym designem, który świadczy o luksusie i czyni nasze wnętrze ekskluzywnym? Zdecydowanie tak! Specjalnie dla tych z Państwa, którzy mają jeszcze jakieś wątpliwości, przygotowaliśmy ten artykuł.
Co to jest styl kolonialny?
Współczesne trendy promują szczególnie kilka stylów aranżacji wnętrz. Obok stylu skandynawskiego, eklektycznego czy retro pojawia się także zawsze modny trend kolonialny. Pewnie czasem zastanawialiście się Państwo nad pytaniem „Styl kolonialny – co to jest?”. Spieszymy zatem z wyjaśnieniem. Ten sposób aranżowania i dekorowania mieszkań miał swój początek w XIX wieku. Związane było to z faktem ekspansywnej działalności Wielkiej Brytanii. Korona brytyjska posiadała ogromną ilość zamorskich kolonii, które zaczęto sukcesywnie zasiedlać. Do urządzania domów w tak odległych miejscach jak Afryka czy Indie wykorzystywano wówczas lokalne meble i dodatki. Były one egzotycznym novum w odniesieniu do tego, co oferowały wówczas wnętrzarskie rynki europejskie. Fala zachwytu nad orientalną nutą wlała się szerokim strumieniem do Europy, krystalizując zupełnie nowy nurt w sposobie urządzania mieszkania.
Główne motywy stylu kolonialnego
Mieszkania w stylu kolonialnym nie da się pomylić z żadnym innym. Kierują nim bardzo wyraźne i jaskrawe cechy. Przede wszystkim nurt ten oparty jest na materiałach, z których wykonane są zarówno meble, jak i elementy dekoracyjne. W stylu kolonialnym króluje drewno, zwłaszcza egzotyczne i w ciemnym kolorze, takie jak heban, mahoń, drzewo sandałowe czy palisander. Ogromną rolę odgrywają tkaniny: wysokiej jakości bawełna, z których wykonane są poszewki na ozdobne poduszki, len, z którego uszyte są obrusy kolonialne oraz obicia mebli wypoczynkowych, jak skóra naturalna. Kolorystyka jaką upodobał sobie styl kolonialny to wszelkie odcienie brązu, beże, zieleń, biel oraz dla przełamania barwnej monotonii – pomarańcz i czerwień. Nie możemy zapomnieć także o egzotycznych dodatkach, które tchną w mieszkanie orientalnego ducha, wypełniając je niczym palące się niespiesznie marokańskie kadzidło.
Połączenie stylu kolonialnego z nowoczesnym
Wychodząc naprzeciw miłośnikom podróży i kolonialnego klimatu we wnętrzach, projektanci tworzą meble i dodatki, które łączą podstawy tego stylu z designerskim szykiem. To wspaniałe, że i w przypadku tego stylu nie musimy obniżać standardów i naszych wymagań, co do designu w mieszkaniu. Ekskluzywne projekty, stworzone na kolonialną modłę, pozwolą nam na połączenie elegancji z nutą egzotyki. Mamy do wyboru nie tylko designerskie elementy dekoracyjne, takie jak choćby dywan orientalny, ale także meble w stylu kolonialnym, które doskonale wkomponują się w aranżację naszego nowoczesnego mieszkania. Pamiętajmy, że nie musimy być w swoich wyborach zachowawczy, zwłaszcza jeśli chcemy wprowadzić do naszego wnętrza tylko delikatną, kolonialną nutę. Postawmy wtedy na jeden, za to bardzo konkretny element. Podpowiem, że nasze serce skradła lampa orientalna żyrafa, dostępna w różnych rozmiarach oraz kolorach.
Styl kolonialny w praktyce
Jak wygląda styl kolonialny w praktyce? Postawmy przede wszystkim na najlepszej jakości meble orientalne (a raczej na te stylizowane na nie), które posłużą nam przez długie lata. Pamiętajmy, że styl kolonialny nie jest modą, która przeminie. Jest on synonimem klasy i bogatej osobowości właściciela, zatem zawsze będzie aktualny. Będą Państwo zdziwieni, jak nawet z pozoru nieistotne elementy wyposażenia, jak np. pufy mogą pomóc nam stworzyć w mieszkaniu kolonialny klimat! Niektóre z nich wyglądają niczym złote klatki słowika z bajki o cesarzu, inne przypominają czapki poganiaczy wielbłądów, brnących przez pustynne piaski.
Dom w stylu kolonialnym
Jeśli pragniemy, aby motywem przewodnim aranżacji całego naszego domu był styl kolonialny, zadbajmy o to, aby dominowały w nim np. indyjskie meble. Szeroka oferta naszego sklepu pozwoli Państwu na zakup mebli z jednej kolekcji, co zdecydowanie pozwoli na zachowanie wrażenia spójności oraz wysokiej klasy. Szczególnej uwadze polecamy kolekcję Class oraz HK Living. Te meble świetnie wyrażą charakter, jakim powinien odznaczać się dom w stylu kolonialnym.
Salon w stylu kolonialnym
Chociaż styl kolonialny nie jest przeznaczony jedynie do konkretnego pomieszczenia w domu, to najbardziej jednak lubi salon. Czemu o tym mówimy? Otóż, w stylu kolonialnym bardzo dużą rolę odgrywają dodatki i orientalne bibeloty. I choć sypialnia kolonialna byłaby dość prostym wyzwaniem dla architekta wnętrz, to jednak jest to pomieszczenie, w którym nie powinno znajdować się zbyt wiele przedmiotów, aby nie skupiały one uwagi i nie zakłócały naszego wypoczynku. A salon w stylu kolonialnym? Tu możemy pozwolić sobie na większą swobodę w ilości dekoracji. Co więcej, w pokoju dziennym możemy także wydzielić małą strefę relaksu. Pomysłów może być wiele. Wśród naszych znajdą Państwo rattanowy orientalny wiszący fotel lub elegancki szezlong, którego zwierzęcy wzór tapicerki wpisuje się idealnie w reguły kolonialnego nurtu.
Kuchnia w stylu kolonialnym
O ile w przypadku salonu i zaaranżowania go na kolonialną modłę nie mamy większych problemów, to kuchnia w stylu kolonialnym może okazać się dla nas kreatywnym wyzwaniem. Określenia „kreatywne” użyliśmy zdecydowanie celowo. Przyznają Państwo, że niezwykle emocjonujące jest wykonanie czegoś, co z pozoru wydawałoby się niemożliwe, prawda? W kuchni najlepiej postawić na oświetlenie i elementy dekoracyjne. Świetnie sprawdzą się w tej roli eleganckie lampy, które swoim kształtem przypominają tykwy. Jeśli nasza kuchnia połączona jest z jadalnią, bądź po prostu stoi w niej stół, przy którym spożywamy posiłki, możemy postawić także na krzesła kolonialne. Pamiętajmy jednak, aby dopasować je do materiału i gabarytów stołu, który posiadamy.
Gabinet w stylu kolonialnym
Styl kolonialny jest wprost stworzony do gabinetów! Biuro w stylu kolonialnym świadczy o klasie jego właściciela. Pięknie urządzone wnętrze, w którym pracujemy bądź przyjmujemy kontrahentów, powinno być urządzone funkcjonalnie, ale także robić profesjonalne wrażenie. Nieodłącznymi elementami wyposażenia w tym przypadku będzie komoda kolonialna, fotel kolonialny, czy wspomniany już wcześniej luksusowy szezlong. Nie zapomnijmy także o odpowiednim miejscu na fachową literaturę! Warto rozejrzeć się za designerską gablotką, czy eleganckim regałem, na którym możemy także postawić niewielką, egzotyczną roślinę.