Wersje językowe
Co warto wiedzieć o stylu Mid Century?

Większość ludzi decydując się na określony styl mieszkań dokonuje podobnych wyborów. Sami decydujemy się najczęściej na styl skandynawski, klasyczny czy marynistyczny. W dalszej kolejności rozważamy style boho, marynistyczny i prowansalski. Ludzie kochający nowoczesne, nieszablonowe rozwiązania postawią natomiast na styl loftowy, industrialny. Ciekawą koncepcję mają tutaj także projektanci wnętrz. Oni, opierając się oczywiście na budżecie, który mają do dyspozycji proponują często klientom rozwiązania, które dopiero za kilka lat będą cieszyć się popularnością. Wśród takich rozwiązań przyszłościowych wymienić możemy m.in styl mid century i japandi. Brzmi obco, prawda?


Geneza stylu Mid Century


Historia stylu aranżacji wnętrz Mid Century sięga czasów powojennych. To wtedy ówcześni projektanci wnętrz postanowili wprowadzić powiew świeżości w naszych domach. Mid century to z angielskiego “w połowie wieku” - odnosi się to bezpośrednio do projektów powstałych w latach 1950-1960. Styl Mid Century modern to styl nowoczesny, którego rdzeń stanowił minimalizm połączony z prostotą, a jednocześnie szykiem i elegancją. Wielu ekspertów uważa, że Mid century był prekursorem rozwiązań skandynawskich. Istnieje bowiem wiele wspólnych cech obu typów aranżacji wnętrz, podobnie jak i różnic.

Jakie są cechy stylu Mid Century?


Mid Century to prostota formy i funkcjonalność. Są to cechy tożsame ze stylem skandynawskim, ale warto dodać, że nie uświadczymy tutaj minimalistycznych rozwiązań. Projektowane w stylu lat 50-tych meble i wnętrza wyróżniały się elegancją, zastosowaniem szlachetnych materiałów, ale także obecnością szerokiej palety barw. Kolorowe tkaniny, często kontrastujące ze sobą, wszechobecne przeszklenia, praktyczność i ponadczasowość - to wszystko miało wyróżniać styl mid century modern na tle nudnych, klasycznych rozwiązań.

Mid Century w zgodzie z designem


Mid Century modern & design to hybrydowe rozwiązanie, które doskonale do siebie pasuje. Meble designerskie odgrywały w nowoczesnym stylu lat 50-tych ogromne znaczenie. Były to jednak meble wyrafinowane, inspirowane znanymi projektami. Charakterystyczne dla tego stylu jest to, że rezygnuje z dodatków i zbędnych akcesoriów. Nie uświadczymy tutaj rzeźb, figurek czy wazonów. Zastąpić je możemy np. designerskimi lampami. Kultowe modele to lampa Bubble i Sputnik. 

Lampa Split inspirowana projektem Bubble Chandelier

Na zdjęciu: Lampa Split  w kształcie gałęzi inspirowana projektem Bubble Chandelier

Wśród mebli salonowych dominują ciężkie, fotele i sofy ze skóry naturalnej - w szczególności te zaprojektowane w latach powojennych. Fotel Barcelona, Lounge Chair inspirowany projektem małżeństwa Eames, sofa Kuba III na bazie projektu LC3 La Corbusiera, stolik inspirowany projektem Eileen Gray - to tylko niektóre meble, które świetnie sprawdzą się we wnętrzach aranżowanych w tym stylu. Tak de facto wszystkie meble zaprojektowane przez Arne Jacobsena, Eero Saarinena czy Eileen Gray świetnie sprawdzą się w tego typu wnętrzach. Styl Mid Century jest bowiem rozwiązaniem dla osób poszukujących nowych, nieszablonowych rozwiązań. To kierunek, który nie powiela żadnego schematu, lecz szuka własnej, nietypowej niszy. To kierunek przyszłości.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl