Dzisiejszy wpis zaczniemy od śmiałego stwierdzenia. Mianowicie, każde, ale to każde wnętrze można odmienić jednym pstryknięciem. W jaki sposób? Zapalić w nim światło! Reguła ta jednak zadziała na korzyść pomieszczenia pod warunkiem, że wcześniej zadbamy o pasujące do wystroju elementy oświetlenia. Wiszące żyrandole, lampy stojące, designerskie kinkiety – rodzajów i modeli jest niezliczona ilość, jednak kilka modnych trendów zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Należą do nich m.in. lampy złote. I choć może się wydawać, że pasują one tylko do stylów opartych na bogactwie i przepychu, to nic bardziej mylnego! Dziś pokażemy do jakich aranżacji pasują złote lampy, a także zaprezentujemy kilka topowych projektów nowoczesnych żyrandoli i lamp.
Złote lampy – uniwersalny blask
Mimo tego, iż złoto we wnętrzach kojarzy nam się często z przesadnym luksusem to tak naprawdę jest to kolor, który doskonale wpisuje się w kanony wielu stylów aranżacyjnych. Złote lampy pasują nie tylko do wnętrz glamour, ultranowoczesnych kuchni czy poprzemysłowych przestrzeni loftowych. Rewelacyjnie komponują się z wystrojem minimalistycznym, skandynawskim, a nawet stylem rustykalnym. Wprowadzenie takich lamp do wielu pomieszczeń jest możliwe przede wszystkim dlatego, że złoty kolor bardzo dobrze współgra w zasadzie z każdym innym odcieniem. Tak samo dobrze wygląda w towarzystwie delikatnych pasteli, jak i głębokiego granatu, butelkowej zieleni, czy intensywnej czerwieni. Nie wspominając już o czerni i bieli, bo lampa czarno-złota, czy biało-złoty kinkiet to po prostu elegancka klasyka.
Złoto złotu nierówne
Producenci oświetlenia zadbali o to, żeby miłośnicy złotych kloszy mieli z czego wybierać. Szeroki wachlarz ofert obejmuje designerskie lampy wiszące, lampy stojące do salonu, ozdobne kinkiety, lampki na biurko ze złotymi elementami i wiele, wiele innych typów. Obok czerni i bieli, to właśnie złoto jest najpopularniejszym kolorem używanym przy produkcji lamp. Oczywiście złoto ma wiele odcieni – jest złoto żółte, różowe, miedziane...Co więcej, złota lampa może mieć wykończenie matowe bądź błyszczące. Naprawdę, jest z czego wybierać, ale dzięki temu bez trudu dopasujemy odcień złotego klosza do stylu wnętrza.
Rada Design Town: Złota lampa w małym pomieszczeniu powinna być wykonana z błyszczącego tworzywa. Klosz będzie odbijał światło, dzięki czemu uzyskamy efekt optycznego powiększenia wnętrza. Matowe wykończenia lamp złotych pozostawmy dla dużych i przestronnych pokojów.
Chociaż odcień i wykończenie złotej lampy jest bardzo istotny z punktu widzenia estetyki wnętrza, to nie jest jedynym aspektem, na który należy zwrócić uwagę. Równie istotny jest kształt, forma, rozmiar i przeznaczenie lampy. Złote kule na stelażu będą się doskonale prezentować na suficie w salonie, za to w ledowe ringi idealnie wpasują się w wystrój nowoczesnej kuchni. A skoro już o tym wspomnieliśmy, to przejdźmy do krótkiego przewodnika po stylach i modelach złotych lamp, które odnajdą się w każdym z nich.
Na bogato, czyli styl glamour
Podstawowym nurtem, który powinien kojarzyć się nam z blaskiem i blichtrem, a co za tym idzie, ze złotem, jest styl glamour. W aranżacjach tego typu królują przepych, barokowe sofy, luksusowe materiały, ekskluzywne dekoracje. W uzyskaniu efektu wysublimowanego dostatku pomogą na pewno lampy glamour. Szczerze mówiąc, to chyba nie ma lepszego pomysłu na oświetlenie do salonu, urządzonego w tym stylu, niż złota lampa wisząca. Powinna być okazała, reprezentacyjna, przykuwająca uwagę. Można śmiało postawić na ozdobny żyrandol o dużych rozmiarach. Polecamy szczególnie lampy z kryształkami. Taki efektowny, designerki model stanie się prawdziwą gwiazdą salonu w stylu glamour.
Przedstawione opcje są bardzo odważne, mogą się kojarzyć bardziej z salą teatralną czy pałacowym holem, jednak pamiętajmy, że taki jest właśnie styl glamour. Odważny i bogaty. W zupełnej opozycji do niego stoi za to inny nurt...
Prostota złota – lampy do minimalistycznych przestrzeni
Styl minimalistyczny charakteryzuje się porządkiem, harmonią, oszczędnością dodatków, ostrożnością w doborze kolorów. Nie ma w nim miejsca na przesadę, czy zbędne bibeloty. Wszystkie elementy współpracują ze sobą, tworząc nieskomplikowaną, przejrzystą aranżację. Czy zatem złota lampa spełni wymogi tego stylu? Oczywiście, że tak! Złoto jest szlachetnym kolorem i nie stanowi zagrożenia dla minimalistycznej harmonii. Wręcz przeciwnie, lampa złota subtelnie ożywi wnętrze. Należy jedynie zadbać o to, aby jej kształt był możliwie prosty. Można pójść w stronę ledowych ringów – złotych okręgów podwieszanych pod sufitem. I choć te złote lampy pierścieniowe to ostatni krzyk mody, to wróżymy im długą przyszłość na salonach właśnie ze względu na ich prostotę i nowoczesny wygląd. Idealnie rozświetlą stonowany, minimalistyczny pokój, korytarz, a nawet kuchnię czy łazienkę.
Naturalnie w złocie – styl rustykalny i boho
Lampa wisząca złota równie dobrze jak w stylach stricte nowoczesnych, zaprezentuje się w aranżacjach, w których stawia się na przyjemną, ciepłą i swojską atmosferę. Mamy na myśli wnętrza w stylu boho, czy rustykalnym. Pierwszy z nich opiera się na artystycznym zacięciu, naturalnych materiałach, eklektycznych połączeniach. Panujące w nim zasady nie są sztywne, łączą pamiątki z odległych, orientalnych podróży z akcentami hipisowskimi. Cenią go zwłaszcza młode osoby, kolorowe ptaki, stali bywalcy letnich festiwali. Złote lampy, które pasują idealnie do wnętrz boho mogą przypominać kwiat lotosu lub słomkowy kapelusz. Oryginalne i miłe dla oka, czyż nie?
Za to w stylu rustykalnym, w którym panuje sielski klimat sprawdzi się złoto w miedzianym odcieniu lub sztucznie postarzane:
Postarzane złoto w stylu industrialnym
Jak wiadomo lofty, czyli przestrzenie poprzemysłowe zaadaptowane na przestronne mieszkania, charakteryzują się surowym wystrojem. Przywodzą na myśl magazyny i stare warsztaty. Charakterystyczne dla stylu industrialnego jest łączenie drewna i metalu. Nie oznacza to jednak, że złote lampy nie pasują do takiego stylu. Wystarczy wybrać te oparte na geometrycznych, przejrzystych konstrukcjach. W cenie będą także złote lampy designerskie, wiszące na długich kablach. Jeśli chodzi o odcień to najlepiej sprawdzi się złoto postarzane lub miedziane. Takie lampy podłogowe bardzo dobrze zaprezentują się na tle surowej, betonowej ściany lub tej z widoczną cegłą. Ponieważ lofty są bardzo często wykorzystywane w charakterze biur i przestrzeni do pracy, podpowiadamy, że złote lampy biurkowe na pewno wpłyną pozytywnie zarówno na wizualny, jak i funkcjonalny aspekt przestrzeni. Absolutny hit w postaci złotej lampki do loftu znajdziecie tutaj.
Różowe złoto, czyli lampy do pokoju młodzieżowego
Na koniec szybki rzut oka na pokój młodzieżowy. Złoto sprawdza się idealnie w pokojach nastolatek! Zwłaszcza różowa wersja lampy. Różowe złoto będzie bardzo dobrze pasować do delikatnego, pastelowego stylu romantycznego. Co więcej, w nowoczesnych pokojach nastolatek bardzo często króluje biel, zarówno jeśli mówimy o ścianach, jak i meblach. Ten trend obserwujemy od kliku ładnych lat. Tym bardziej dobrze jest wprowadzać dodatki w innych, ciekawych kolorach, aby pokój nie był mdły. Złota lampa wisząca nie będzie nachalna, jednak na pewno sprawi, że pokój nabierze charakteru. Do kompletu można także zakupić designerski kinkiet lub złotą lampkę na biurko w różowym odcieniu – będzie atrakcyjnie i praktycznie!