Blog

Historia czasu, czyli słowo o zegarach

Czas – nie da się go zatrzymać, przyspieszyć, ani cofnąć. Na szczęście możemy przynajmniej kontrolować jego upływ. Od zarania dziejów ludzkość starała się zamknąć czas w pewnych jednomyślnych ramach. Znaleźć wspólny punkt odniesienia w stosunku do upływającego czasu. Metod było wiele – zaczynając od zegarów słonecznych, poprzez klepsydry i zegary wodne, na mechanicznych kończąc. Jednak zanim dotarliśmy do elektronicznych zegarków upłynęło sporo.... no właśnie, czasu. Dziś zegary to małe cuda techniki, które możemy nosić na nadgarstku, ale także designerskie tarcze, które zdobią ściany naszych mieszkań.

 

Najstarsze sposoby odmierzania czasu

Pierwszych prób odmierzania czasu podjęto się 2-3 tysiące lat p.n.e. Pojawił się wówczas zegar słoneczny, inaczej gnomon. Na pewno każdy z nas kojarzy tę prostą konstrukcję kamiennego słupa, rzucającego cień, dzięki któremu określano upływ czasu w ciągu dnia. Padający cień pełnił rolę wskazówki. W zależności od krainy geograficznej, gnomony nieco się różniły. Egipcjanie wykorzystywali dwie listwy w kształcie litery T, Babilończycy pręt, który rzucał cień wewnątrz półokrągłej czaszy. W średniowiecznej Europie zegary słoneczne nie miały tak konkretnej postaci, jednak stały się częścią wielu świątyń. W okrągłych kopułach zostawiano otwór od strony południowej, dzięki któremu światło słoneczne odbijało się na ścianie świątyni, wskazując godzinę na zaznaczonej podziałce. Jednak zegary słoneczne miały jedną wadę – nie wskazywały czasu w nocy. Dlatego szukano innych sposobów na jego odmierzanie. Pojawił się zegar wodny – naczynie z dziurą w dnie oraz podziałką na ściankach. W tym przypadku to przepływająca woda wskazywała upływ czasu. W Chinach wykorzystywano również ogień. Zegar ogniowy Chińczyków był niczym innym, jak świecą z podziałką. Innym starożytnym sposobem, dzięki któremu odmierzano czas była klepsydra, czyli zegar piaskowy. Zdarza się, że funkcjonuje ona w naszych domach po dziś dzień, jednak występuje raczej jako designerska dekoracja, niż rzeczywiste narzędzie do określania czasu.

 

Zegary mechaniczne

Powstanie pierwszego zegara mechanicznego w Europie datuje się mniej więcej na przełom XIII i XIV wieku. Był to zegar wieżowy, który pojawiał się na kościelnych basztach i ratuszach. W połowie XIV wieku posiadała je większość liczących się miast europejskich. Pierwszy szczegółowy opis mechanizmu zegarowego pojawił się w 1364 roku, a jego autorem był Giovanni da Dondi. Dalsza ewolucja techniczna przebiegała następująco: w 1450 roku wynaleziono zegar z napędem sprężynowym, w 1510 roku Peter Henlein stworzył zegar kieszonkowy, a 147 lat później powstał zegar wahadłowy. Z czasem zegarki wzbogaciły się o wskazówki minutowe i sekundowe. Kukułka zaś zagościła w zegarowym gnieździe w roku 1730. Czasomierze ulepszano stale, tak, aby jak najdokładniej odmierzały cenne minuty. Pierwsze zegarki elektryczne powstały w 1839 roku. Ich twórcami byli K.A. Steinheil i A.Bain. Wyposażone były w mały silnik elektryczny zasilany sieciowo lub przy użyciu baterii. W 1927 roku pojawił się zegar kwarcowy, a w 1949 roku – zegar atomowy. Tak w dużym skrócie prezentuje się historia urządzenia do odmierzania czasu. Przejdźmy teraz do współczesnych wersji zegarów, które są ozdobą nowoczesnych wnętrz.

 
Zegar Luxury Time marmurowy biały
 
Zegar Luxury Time marmurowy czarny

Zegary inspirowane

Meble inspirowane ikonami światowego designu odgrywają ogromną rolę we współczesnej aranżacji wnętrz. Jednak ikony to nie tylko fotele czy sofy inspirowane modelami znanych projektantów XX wieku. To również dodatki, takie jak zegary. Zastanawiacie się Państwo, jakie ciekawe projekty polecimy Wam tym razem? Otóż, naszym ulubieńcem w kwestii eleganckich czasomierzy jest Arne Jacobsen. Tak, to nikt inny, jak „ojciec” słynnego fotela Egg. Miał on jednak rękę nie tylko do mebli tapicerowanych. Duński projektant wypuścił kilka modeli zegarów, które do dziś są kwintesencją designu z najwyższej półki. 

Zegar Bankers powstał podczas projektowania Narodowego Banku Danii w 1961 roku. Na standardowej, okrągłej tarczy zegara umieszczone są oryginalne oznaczenia poszczególnych godzin. Każda z nich to dwanaście kwadratów, ułożonych w jednej linii, z których jeden, właściwy dla danej godziny, pomalowany jest na czarno. Zegar ścienny Bankers to nieszablonowe myślenie połączone z wysublimowanym minimalizmem. Zapewniamy, że prezentuje się wyjątkowo w nowoczesnych wnętrzach. W kolekcji Bankers znajdziemy nie tylko zegar na ścianę, ale także zegar stołowy, który śmiało możemy postawić na szafce nocnej w sypialni.

Inny projekt Jacobsena, genialny w swojej prostocie, to zegar na ścianę Roman. Duńczyk zaprojektował go przy okazji pracy nad wnętrzem ratusza w Aarhus w 1942 roku. Okrągłą tarczę zdobią rzymskie oznaczenia godzin. W stosunku do płaszczyzny zegara, cyfry są sporych rozmiarów, a ich dolne podstawy ułożone są w taki sposób, że tworzą wewnątrz niewielki okrąg. Zastosowanie cyfr rzymskich nie było przypadkowe. Dodają one elegancji i klasy temu wyjątkowemu przedmiotowi, dzięki czemu po dziś dzień ten model jest bardzo chętnie wybierany jako zegar do salonu. Podobnie jak w przypadku pierwszego projektu, w kolekcji Roman znajdzie się także zegar stołowy.

 
Arne Jacobsen Zegar ścienny Bankers
 
Arne Jacobsen Zegar ścienny Roman

Designerskie zegary do salonu

Zegar, podobnie jak inne dodatki, powinien idealnie współgrać z wystrojem i kolorystyką wnętrza. Wspomniane wyżej projekty są bardzo uniwersalne, bowiem biała tarcza będzie się prezentowała dobrze niemal w każdym wnętrzu. Czasem jednak całość naszej aranżacji utrzymana jest w stonowanych barwach i chcielibyśmy nieco zaszaleć przy dodatkach. Czy zegar może nam w tym pomóc? Naturalnie! Z pomocą przyjdą nam zegary Zuvier. Ta marka dostarcza swoim klientom ciekawe czasomierze, które różnią się kształtem, kolorem oraz materiałem z jakich są wykonane. Nieco koloru i życia wprowadzą do naszego salonu zegary stołowe z kolekcji Cute. To niewielkie, kwadratowe zegarki stojące, które cieszą oko przydymionym różowym i oliwkowym kolorem. Niby drobny przedmiot, a wprowadza do pomieszczenia nutę radości i charakteru. Zuvier w swojej ofercie ma także niejeden zegar marmurowy. Pokochają je osoby, które cenią wyjątkową klasę i ciekawe, unikalne wzornictwo.

 
Zegar Cute różowy
 
Zegar marmurowy Time zielony

Lepszy zegar stojący czy zegar na ścianę?

Kwestia, czy wybrać zegar stojący czy zegar na ścianę zależy od kilku czynników. Należą do nich rodzaj pomieszczenia, kolor ścian, styl aranżacyjny. Choć w zasadzie te zależności są umowne, bo ostatecznie wszystko i tak sprowadzi się do naszego gustu.

Zegar ścienny może występować zarówno solo, jak i tworzyć spójną kompozycję z innymi elementami dekoracyjnymi, np. grafikami w ramkach. Można także zastosować ciekawy zabieg i powiesić na ścianie dwa lub trzy zegary designerskie, które będą wskazywały godzinę w różnych strefach czasowych. Obecnie bardzo często członkowie naszych rodzin lub przyjaciele mieszkają w różnych miejscach globu. Dla niektórych z nas zatem istotna jest informacja, która jest właśnie godzina w Nowej Zelandii i czy to akurat dobra pora na telefon do przyjaciela. Poza tym, podpowiadamy zupełnie szczerze – kilka zegarów na ścianie wygląda naprawdę oryginalnie i niesztampowo.

Zegary stołowe przydadzą się nam w sypialniach, gabinetach czy kąciku do pracy zdalnej. Nie zajmą one dużo miejsca, a kontrolę czasu będziemy mieli stale w zasięgu wzroku. Co więcej, nowoczesne zegary stołowe są po prostu ładnym dodatkiem, dzięki któremu wnętrze nabiera charakteru. Obecnie zegary nie są tylko narzędziem do odmierzania minut, wręcz przeciwnie, stanowią nieodłączny element wystroju każdego wnętrza. Dlatego warto postawić na design i wysoką jakość.  

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium