Wersje językowe
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Jak urządzić kawalerkę?

Jednym z największych wyzwań dla osób przeprowadzających remont jest zagospodarowanie przestrzeni małego mieszkania. Dla wielu ludzi zawodowo lub amatorsko zajmujących się designem meblowanie kawalerki może być próbą ogniową ich umiejętności i zapału. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, by wyjść z niej zwycięsko.

Mieszkanie jednopokojowe to wyjątkowe miejsce, nie tylko ze względu na ograniczony metraż. Kawalerki zajmują zazwyczaj osoby młode, planujące dopiero koleje etapy swojego życia, dla których kawalerka jest tylko fazą przejściową w drodze po więcej. Są to z reguły osoby, które mają spore potrzeby, ambitne plany i pasje, które trzeba zmieścić na ok. 30 m2. Niemożliwe? A jednak! Zaprojektowana z głową kawalerka może bowiem okazać się ciekawą przestrzenią, w której znajdzie się miejsce dla wszystkich i wszystkiego, czego potrzebujesz.

Nie ma oczywiście jednego, uniwersalnego sposobu na urządzenie perfekcyjnej kawalerki. Każde mieszkanie, podobnie jak jego użytkownicy, jest inne, i każde potrzebuje indywidualnego spojrzenia i planu. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy kilka wielofunkcyjnych zasad, do których zastosowanie się sprawi, że Twoje mieszkanie jednopokojowe będzie przyjemne dla oka i funkcjonalne.

Po pierwsze: odrzuć schematy

Urządzanie kawalerki wymaga - jak powiedzieliby to Anglicy - myślenia out of box, czyli porzucenia standardowych rozwiązań i kopiowania pomysłów innych. Katalogi, które zazwyczaj prezentują harmonijne zestawy mebli możemy odłożyć na bok. Meblując takie mieszkanie trzeba wykrzesać z siebie jak najwięcej kreatywności i sprytu, które pozwolą skomponować wnętrze w optymalny sposób. Zapewne będzie Cię to kosztowało więcej czasu i zachodu, ale sprawi, że satysfakcja z dobrze wykonanego zadania będzie tym większa.

Po drugie: postaw na jasne barwy

Pastelowe, blade kolory sprawiają wrażenie optycznego powiększenia, dlatego zaleca się, by to właśnie je stosować do wykańczania małych mieszkań. Oczywiście jasne barwy można złamać bardziej intensywnymi dodatkami, niemniej stosunek pomiędzy kolorami jasnymi a ciemnymi powinien przemawiać zdecydowanie na korzyść tych pierwszych. Z tego samego względu w kawalerce pożądane są także duże okna.

Po trzecie: unikaj ścian

Mała przestrzeń podzielona ścianami sprawia wrażenie skurczonej i ciasnej. Oczywiście, są sytuacje, w których w kawalerce muszą być wydzielone dwa osobne pokoje, ale jeśli to tylko możliwe, to szczerze rekomendujemy zrezygnowanie ze stawiania dodatkowych ścian, z tą między kuchnią a pokojem włącznie. Brak dodatkowych podziałów sprawia wrażenie większej przestrzeni i jednego organizmu, którym jest całe mieszkanie. Jak zatem wyznaczyć w kawalerce różne strefy (spożywania posiłku, snu, pracy itd.)? W tym celu można wykorzystać meble - kanapę, stolik barowy czy regał na książki. Podobną funkcję mogą pełnić różne rodzaje podłogi np. płytki w kuchni i części jadalnej, a panele w części dziennej.

Po czwarte: mobilność

Ograniczony metraż pociąga za sobą konieczność wyposażenia kompaktowym sprzętem, który będzie można wykorzystać w zależności od sytuacji. Urządzając kawalerkę w cenie będą przede wszystkim stoliki kawowe i bocznepufy oraz taborety, które są lekkie i z powodzeniem mogą pełnić różne role. Zamiast tradycyjnego stołu jadalnego można wykorzystać podwieszany blat, który stworzy świetny duet z hookerem barowym. Innym, z tego typu rozwiązań są przesuwne drzwi zamiast tradycyjnych.

Po piąte: funkcjonalność

Pamiętaj, że wszystko - albo przynajmniej prawie wszystko - w kawalerce musi być maksymalnie funkcjonalne. Staraj się wykorzystać każdą dostępną przestrzeń: pod łóżkiem, na szafie, na parapecie (oby był odpowiednio szeroki). Korzystaj z różnego rodzaju pudełek, wieszaków, koszy, które pozwolą Ci schować wszystkie drobiazgi. Możesz również wykorzystać wielofunkcyjne meble - rozkładaną kanapę, składany blat zamiast stołu czy łóżko, które po złożeniu imituje biurko.

Po szóste: zostaw swój ślad

Pamiętaj, że koniec końców to Twoje mieszkanie i to Ty będziesz spędzać w nim najwięcej czasu. Pomimo ograniczeń, Twoje gniazdko powinno być zaaranżowane tak, by podkreślało Twój charakter i oferowało Ci maksimum komfortu. Sposobów na osiągnięcie tego celu jest bardzo wiele, na czele z doborem odpowiednich dodatków, oświetlenia czy mebli. Jednym z nich może być fotel. Ten designerski mebel nie tylko nada wyrazistości Twojemu mieszkaniu, ale również pozwoli Ci wygodnie odpocząć po ciężkim dniu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl