#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Kataloński temperament w niemieckim wydaniu

Źródło zdjęcia: ArchDaily.com

Ludwig Mies Van Der Rohe przyszedł na świat 27 marca 1886 roku w Akwizgranie. Jego ojcem był Michael Mies ceniony kamieniarz, mistrz budowlany. Ojciec był człowiekiem niezwykle pracowitym, dzięki czemu jego pracownia działała pełną parą. Spływające zewsząd zamówienia sprawiły, że jego zakład rozwijał się prężnie. Młody Ludwig szybko dołączył do pracowni, ucząc się już w wieku 13 lat zawodu murarza. Następnie odbył praktykę w biurze architektonicznym wykonując szkice i rysunki lokalnych inwestycji. Kariera Ludwiga miała jednak dopiero nabrać rozpędu

 

Architekt z Akwizgranu i jego dążenia do modernizmu


W 1905 roku na nieprzeciętnie uzdolnionego Ludwiga zwróciło oczy kilka dużych biur architektonicznych. Ostatecznie zdecydował się wybrać pracownię Brunona Paula w Berlinie, jednak po trzech latach otrzymał propozycję z gatunku tych “nie do odrzucenia”. Ofertę pracy złożył mu słynny niemiecki architekt Peter Behrens, specjalizujący się w tworzeniu zaawansowanych form na potrzeby niemieckiego przemysłu. Behrens był jednym ze współzałożycieli Deutscher Werkbundu - organizacji, którą tworzyli najwybitniejsi architekci, artyści i inżynierowie będącej później kolebką stylu modernistycznego. To właśnie Peter Behrens był wzorcem dla Ludwiga, kształtując w dużej mierze jego projektowe poglądy. Ludwig Mies wypracował w ten sposób styl, który łączył wiele kierunków nawiązujących chociażby do rozwiązań rosyjskich czy też holdenderskich. Styl ten zwany był międzynarodowym, ale z czasem ewoluował do modernizmu.

 

Projekt, który wyprzedzał epokę


Zaprojektowanie wieżowca na Friedrichstraße w Berlinie to moment przełomowy w karierze projektanta z Akwizgranu. Ludwig tym modernistycznym projektem zyskał uznanie w oczach decydentów z całego kraju, a jednocześnie wielką sławę. W 1929 roku zaprojektował słynne krzesło Barcelona, które stało się potem prekursorem linii. W 1930 roku trafił do Bauhausu - prestiżowej uczelni artystyczno - rzemieślniczej, która specjalizowała się w nowym trendzie - projektowaniu domów nie tylko od strony brył budynków, ale również ich wyposażenia.


Ludwig Mies Van Der Rohe i krzesło Tubular Steel

 Źródło zdjęcia (miessociety.org): Ludwig Mies Van Der Rohe i słynny projekt Tubular Steel Chair 

 

Ludwig Mies Van Der Rohe i jego wyprawa do USA


Kiedy do władzy doszedł Hitler kariera Ludwiga wyraźnie zahamowała. Jego projekty były niezgodne z linią partii. NSDAP uprzykrzała życie nie tylko jemu, ale także pozostałym niemieckim projektantom. Ludwig widział, że jego pomysły są torpedowane, zaś kraj przestawia się na agresywną gospodarkę wojenną. Architekt podjął decyzję o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, gdzie opatentował wiele wspaniałych projektów meblowych we współpracy z Bauhausem, który został za Oceanem reaktywowany.

Wieżowiec z Nowego Jorku

Źródło zdjęcia (Pinterest.ie): Jeden z nowojorskich wieżowców zaprojektowany w 1958 roku

Pawilon niemiecki i kolekcja mebli Barcelona


Geneza tej kolekcji wywodzi się z pawilonu niemieckiego wystawionego w Barcelonie (1929 r.) na międzynarodowej wystawie. Pawilon barceloński cechował styl modernistyczny, charakteryzujący się zasadami wolnego planu i tzw. kontinuum przestrzeni. W praktyce oznaczało to brak wyraźnego podziału na wewnętrzną i zewnętrzną przestrzeń obiektu. Celem pawilonu było ukazanie światu nowoczesnych trendów w niemieckiej Rzeszy. Krzesło barcelońskie wykonane z chromowanej ramy w kształcie litery X oraz pikowanych poduszek w kolorze czarnym lub białym, tapicerowanych skórą naturalną, przykuło uwagę zwiedzających.

pawilon niemiecki w Barcelonie

Na zdjęciu (wikipedia.com): Słynny pawilon niemiecki w Barcelonie projektu Mies Van Der Rohe

To właśnie ten mebel stał się prekursorem mebli designerskich z dopiską “Barcelona”. W naszym sklepie dostępna jest oferta niezwykłych mebli nawiązujących stylistyką do kultowej kolekcji Barcelona. To produkty najwyższej klasy inspirowane projektami Ludwiga Mies Van Der Rohe. W jej skład wchodzą m.in:

- Fotel Barcelona
- Sofa Barcelona
- Kanapa Barcelona
- Podnóżek Barcelona
- Leżanka Barcelona


 
Biała Sofa trzyosobowa Skóra Naturalna Inspirowana Projektem Barcelona
 
Biały Podnóżek Skóra Naturalna Insp. Projektem Barcelona

Źródło zdjęcia głównego: ArchDaily.com


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl