#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Meble w stylu japandi

Zgodnie z zapowiedzią przed nami przegląd designerskich mebli w stylu japandi! Będą krzesła, sofy, komody, stoliki i dodatki! Przedstawimy modele, z których można stworzyć stylową kompozycję, utrzymaną w ryzach tej japońsko-skandynawskiej fuzji. Podkreślimy, czym kierować się przy wyborze mebli, aby zachować jej ideę i założenia. Zaprezentujemy także ciekawe, aranżacyjne triki, które na pewno okażą się pomocne przy urządzaniu wnętrza pokoju dziennego w stylu japandi.

O co chodzi z tym japandi?

Jeśli nie czytaliście naszego ostatniego wpisu, w którym nakreśliliśmy zasady, jakimi rządzi się wnętrze w stylu japandi, to szczerze zachęcamy, żeby się z nim zapoznać (możecie to zrobić tutaj). W dużym skrócie japandi można opisać tak: wyobraźcie sobie wnętrze japońskiego mieszkania – tradycyjnego, oszczędnego, zdyscyplinowanego. Takiego, w którym obecność każdego elementu jest uzasadniona. Do tego wnętrza wpada delikatny powiew skandynawskiej bryzy, niosący ze sobą wszystko to, co w stylu scandi najważniejsze – spokój, komfort, jasne kolory i przytulną atmosferę. A teraz, jak na pstryknięcie, wszystko to łączy się w jedno, tworząc styl, który na pewno stanie się hitem tego sezonu – styl japandi.

W dzisiejszym wpisie będziemy szukać mebli, które pomogą nam stworzyć klimat skandynawskiego zen. Szybko zorientujecie się, że zadanie jest dość proste, wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami. Pamiętajmy jednak, że aranżacja wnętrz jest dziedziną bardzo elastyczną i granice sztywnych założeń są często przesuwane, jeśli wybór jest uzasadniony. A upodobania właściciela danego lokum są zwykle najlepszym usprawiedliwieniem. Ale nie będziemy się już mądrzyć – dziś szukamy prostoty, wygody, naturalnych materiałów, neutralnych i stonowanych barw ziemi. Te cechy pomogą nam obrać kierunek i z marszu odrzucić te meble, które mogłyby naszemu salonowi japandi zaszkodzić.

Prosto i wygodnie – meble wypoczynkowe

Zacznijmy od mebli wypoczynkowych. Są one bazą aranżacji pokoju dziennego. Wystrój każdego salonu opiera się na kanapach, sofach, szerokich fotelach czy tapicerowanym narożniku. W japandi również nie może ich zabraknąć. W trakcie poszukiwań z automatu odrzucamy meble pikowane. Wszelkie ozdobne nóżki, czy aksamitna tapicerka w intensywnym kolorze również nie będą mile widziane. Prostota, wygoda oraz naturalne barwy – to zdecydowanie zawężą krąg poszukiwań, prawda?

W salonie japandi sprawdzi się na pewno szara lub beżowa sofa. Powinna być ona możliwie niska, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądało na bardziej przestrzenne i klarowne. Zwróćmy także uwagę na konstrukcję kanapy – wysokie, zabudowane podłokietniki, które „zamykają” jej formę to na pewno nie jest ten kierunek. Szukamy mebli o „otwartym” kształcie. Dwa poniższe modele prezentują te założenia idealnie:

 
Le Mar daybed filigranowa sofa rozkładana ciemnobeżowa
 
Narożnik Aragona 3 osobowy Prawy

Jeśli chodzi o kolor tapicerki to japandi jest wyjątkowo zrównoważony i neutralny, ale podpowiemy, co oprócz szarości i beżów jest do zaakceptowania. W oko wpadło nam siedzisko w przygaszonym, buraczkowym odcieniu. Ta sofka może stanąć w naszym salonie, pod warunkiem, że będzie to jedyny tak odważny kolor w tym wnętrzu. Znaleźliśmy też coś w delikatnym odcieniu seledynowej zieleni. Można to podciągnąć pod kolory ziemi, więc to także propozycja do salonu japandi, zwłaszcza dla tych, którzy lubią się czasem nieznacznie wyłamać z ram. Oba kolory powinny być otoczone jasnymi, naturalnymi tonami, aby utrzymać atmosferę spokoju i harmonii. Najlepiej będą wyglądać przy nich beżowe odcienie dodatków (takich jak dywan czy rolety) oraz jasne drewno.

 
Sofa dwuosobowa vintage Reden
 
Sofa Arlington jasny zielony

Wystrój pokoju dziennego – drewniane wsparcie!

Mamy już bazę wypoczynkową. W następnym kroku należałoby obstawić pokój dzienny meblami do przechowywania różnych przedmiotów. Pod lupę idą zatem komody, szafki i regały. Ponownie najlepiej postawić na niezbyt wysokie meble, chyba, że jesteśmy właścicielami mieszkania w kamienicy z wysokimi sufitami. Jeśli chodzi o materiał to zdecydowanie króluje drewno, które reprezentuje tu skandynawską stronę japandi. Japonia zaś wniesie do salonów szafki z rattanu, bambusa oraz meble z elementami naturalnych plecionek. W tej kategorii zdecydowanie polecamy kolekcję mebli dębowych Gravure. Delikatny odcień drewna odpowiada wymogom stylu i na pewno przyczyni się do uzyskania efektu jasnego pomieszczenia, do którego styl japandi dąży.

 
Kredens Gravure dąb
 
Szafka pod telewizor Gravure dąb naturalny

Z ciemnymi kolorami drewna jest tak, że w salonie japandi nie są zakazane. W zasadzie ciemnybrąz i czerń to jedyne barwy, które japandi oficjalnie dopuszcza dla złamania monochromatyczności neutralnych, jasnych tonów. Ale... pamiętajmy o tym, że ciemne komody mogą się pojawić tylko w dużych wnętrzach. Małe pomieszczenia mogą być nimi zbyt mocno przytłoczone, przez co stracą wysoce pożądaną lekkość.

 
Kredens Travis orzechowy Zuiver
 
Kredens Travis czarny Zuiver

Wskazówka: meble w stylu japandi powinny być jak najbardziej funkcjonalne. Bardzo często stosuje się meble modułowe oraz takie, umożliwiające przechowywanie rzeczy w sposób niewidoczny dla oka.

Krzesła, stoły i ławy w salonie japandi

Skoro jesteśmy już przy drewnie to pokażemy teraz modne krzesła i stoły, które pomogą zorganizować przestrzeń do spożywania posiłków. Modele krzeseł, które bardzo często zobaczymy w przykładowych aranżacjach w Internecie są zwykle drewniane. Co zaś tyczy się konstrukcji to zarówno siedzisko, jak i oparcie jest dość szerokie i głębokie, zgodnie z ideą zapewnienia maksimum komfortu. Co się zaś tyczy stołu, to niech będzie drewniany i najprostszy. Sięgnijmy jednak po stoły designerskie, które charakteryzują się wysoką klasą i eleganckim wykonaniem.

 
Krzesło Wishbone ciemny brąz, siedzisko naturalne
 
Stół Malaya Dutchbone

Niskie stoliki kawowe oraz ławy to coś, co japandi lubi najbardziej. Naturalnie, ma to związek z japońską wiekową tradycją siadania na podłodze, podczas ceremonii picia herbaty czy spożywania posiłków. Oczywiście, wysokość ławy należy dopasować do wysokości sofy, jednak miejmy w pamięci fakt, że tendencja „równania do dołu” dotyczy całości aranżacji. Z naszych propozycji na uwagę zasługują na pewno stolik kawowy Class z blatem z drewna akacjowego oraz niska ława z nogami z rattanowej plecionki.

 
Stolik kawowy Class
 
Stolik kawowy naturalny z nogami z rattanowej plecionki L HK Living

Jednocześnie chcielibyśmy przypomnieć, że marmur, jako tworzywo naturalne, jest również mile widziany w salonie japandi. Dlatego warto zrobić także rekonesans wśród stolików kawowych z marmurowym blatem.

 
Stolik kawowy Moon marmur i dąb
 
Stolik marmurowy Accent prostokąt złote nogi duży

Oświetlenie

W salonie japandi niezwykle istotne jest światło naturalne, dlatego jeśli montujemy w oknach rolety lub wieszamy zasłony, to najlepiej niech będą lniane, w naturalnym wybarwieniu. Oczywiście, prędzej czy później zapadnie zmrok i będziemy musieli wspomóc się sztucznym oświetleniem. Do stylu japandi pasują rewelacyjnie lampy wiklinowe i bambusowe (pisaliśmy o nich obszerniej tutaj), z racji tego, że wykonuje się je z naturalnego tworzywa. W przypadku innych lamp i żyrandoli najlepiej sprawdzi się zasada, że im prostszy kształt, tym lepszy. Dobrze sprawdzają się najprostsze lampy-kule lub żyrandole w formie stożka.

 
Lampa wisząca Sandra
 
Lampa wisząca Triangle metalowa musztardowa M

Dodatki do salonu japandi

Jeśli chodzi o dekoracje do pokoju dziennego, to wystrój w stylu japandi narzuca dość duży rygor w kwestii ich ilości. Zdecydowanie zatem powinna nam przyświecać zasada „less is more”, a możliwie jak najwięcej dekoracji powinno mieć także konkretną rolę do odegrania. Na pewno uzasadnionym będzie zaopatrzyć się w zegar z marmurową tarczą czy designerski kwietnik. Obecność wełnianego dywanu czy lnianych zasłon również będzie w pełni uzasadnione. Jako elegancki dodatek można potraktować także wysokiej jakości wełniany pled. Na komodzie można postawić kilka zapachowych świec lub designerską figurkę, ułożyć kilka ulubionych książek czy magazynów. Nie ma zakazanych „bibelotów”, należy jedynie uważać na ich ilość. Wszystkie dekoracje powinny wzbudzać miłe emocje, ale jednocześnie być nieco dystyngowane.

 
Stojak na donice Palmus drewniany
 
Brązowy nowoczesny połyskujący dywan Laccetti Rugiada

W pokojach dziennych japandi szczególnie często pojawiają się kompozycje z gałązek, umieszczone w wazonach. Warto postawić na modele wykonane z marmuru o jasnym odcieniu.

 
Waza marmurowa Fajen biała
 
Lustro miedziane Prisma

Porada: na ścianie salonu japandi warto powiesić eleganckie lustro. Sprawdzi się ono jako element, który wizualnie powiększy zwłaszcza te mniejsze wnętrza. Światło, które odbija się od lustra będzie się ładnie rozchodziło po przestrzeni, pozwalając osiągnąć efekt głębi i przestronności.

Czytaj także: Kwietniki wiszące na ścianę

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl