#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Styl japandi w salonie – inspiracje nowego sezonu

No to się namieszało! Japandi to hybryda stylu skandynawskiego i kultury japońskiej. To zaskakujące połączenie nurtów, które jak się okazuje, mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Ich fuzja jest zatem jak najbardziej celna. Jednak to nie wszystko – nawet mało wprawne oko dostrzeże w tym stylu także podstawowe założenia minimalizmu. Filozofia rezygnowania oraz skandynawski zen. Tyle musi starczyć jako zapowiedź. Wpis podzielimy na dwie części – dziś opowiemy o głównych założeniach i zasadach, którymi powinniśmy kierować się, urządzając salon inspirowany japandi. A już w czwartek pokażemy, jakie meble będą pomocne przy stworzeniu takiej aranżacji! Ciekawi? No to zaczynajmy!

 

Główne założenia stylu japandi

Estetyka zarówno stylu japońskiego, jak i scandi koncentruje się na prostocie, naturalnych elementach i komforcie. Nic więc dziwnego, że te dwa nurty w końcu połączyły siły. Prognozy są bardzo optymistyczne – ten nowy trend ma szansę stać się topowym stylem w 2021 roku! 

Filozoficznie rzecz ujmując japandi to połączenie hygge i wabi-sabi. Hygge to skandynawska koncepcja przytulności i domu jako azylu, ostoi bezpieczeństwa i spokoju. Według jej założeń nasze mieszkanie jest miejscem, w którym czas zwalnia, a my możemy cieszyć się z prostych rzeczy. Japońskie wabi-sabi zakłada zaś, że piękno tkwi w niedoskonałości. Dlatego miłe są mu przedmioty surowe i dotknięte rysą czasu. W tej idei ceni się rzemiosło i naturalne materiały, jak drewno czy kamień, które są autentyczne w swojej osobliwości. Nie ma np. dwóch takich samych stolików z marmuru – kamień żyje swoim życiem. Japandi łączy sztukę i naturę – to piękne podejście. Dlatego uważamy, że ten nurt jest wyjątkową inspiracją dla aranżacji salonów w tym sezonie! Ogólne zasady i założenia stylu Japandi szerzej opisywaliśmy w tym wpisie.

 
Krzesło Ocean na drewnianych nogach
 
Krzesło STAY SOFT szare

Obie te idee dobrze ze sobą współbrzmią, ponieważ są zakorzenione w prostocie i komforcie. Swoboda, wyrafinowanie, duma z natury – to właśnie japandi. Wymieńmy teraz najbardziej istotne założenia nurtu:

 

  • wysoka jakość materiałów
  • przywiązanie do natury
  • ograniczona liczba dekoracji
  • stonowane barwy
  • jasne przestrzenie
  • starannie wyselekcjonowane meble
  • czyste, proste linie
  • oszczędność i zdyscyplinowanie, przy jednoczesnej dbałości o komfort i wygodę

Modny trend na dłużej

Jeśli uważnie przyjrzeć się charakterystyce stylu to da się zauważyć, że dominujące w nim tendencje mają spore szanse stać się ponadczasową klasyką. Przewiduje się, że japandi będzie, nazwijmy to „klasyką przyjazną człowiekowi”. Ten styl kreśli przestrzenie, które pomagają osiągnąć wewnętrzną równowagę i poczuć się bezpiecznie. A że czasy, w których żyjemy nie sprzyjają spokojowi, będziemy dążyć coraz bardziej do tego, aby zapewnić sobie w mieszkaniu maksimum komfortu i wyciszenia. W przypadku tej nieco ocieplonej wersji minimalizmu mamy szansę stworzyć iluzję, że panujemy nad czymś całkowicie. Nawet jeśli ma być to tylko wnętrze naszego salonu, to i tak będzie to miało zbawienny wpływ na naszą psychikę.

Styl japandi ze swoimi wyselekcjonowanymi dodatkami i materiałami wysokiej jakości ma szansę stać się antidotum na kulturę jednorazowego użytku, z której powoli staramy się wyjść. Zamiłowanie japandi do tworzyw ekologicznych także wpisuje się w „myśl przyszłości”. Dlatego wróżymy temu stylowi długie i dostatnie życie!

 

Salon inspirowany japandi – wskazówki

Wiemy już na czym polega fuzja dwóch pozornie odległych nurtów. Przedstawimy teraz kilka punktów, które staną się szablonem dla stworzenia typowej aranżacji salonu w stylu japandi.

 

  • Porządek – aby dobrze zrozumieć, czym jest japandi, powinniśmy w pierwszej kolejności uporządkować nasz pokój dzienny. To czas na rozrachunki i szczere odpowiedzi – czy rzeczywiście potrzebujemy wszystkich dekoracji i bibelotów, które stoją na regałach i komodzie? Żyjemy w kulturze posiadania, jednak jeśli chcemy urządzić salon, w którym króluje harmonia, powinniśmy podjąć zdecydowane kroki. Pozbądźmy się zatem przedmiotów, które nic nie wnoszą – weźmy pod uwagę zarówno funkcjonalność, jak i istotę minimalnej kompozycji. Japandi to także nowy styl życia – przestawia myślenie na właściwe tory, pozwalając skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. Stwórzmy w salonie sanktuarium, w którym można celebrować życie w ciszy i spokoju.


    Uwaga! Trik na wagę złota – jeśli z jakichś powodów nie możemy rozstać się ze zbiorem pamiątek, fotografii w ramkach i innych dekoracji, zastosujmy metodę „fałszywego minimalizmu”. Chodzi w niej o to, że wszystkie zbędne przedmioty chowamy do wiklinowych koszy i pojemników. Prawdopodobnie z czasem przekonamy się, że dobrze żyje nam się w uporządkowanej, harmonijnej przestrzeni, w której energia może krążyć bez przeszkód.

  • Postawmy na jakość – wybierajmy meble z solidnych materiałów, takie, które wykonano precyzyjnie i z dbałością o każdy szczegół. Powinny być wielofunkcyjne, a obecność każdego kolejnego elementu powinna być poparta słusznymi argumentami. Niech ich kompozycja będzie przejrzysta i przemyślana, na dowód tego, że salon oparty jest na inteligentnym projekcie. Dlatego z wyborem właściwych mebli nie powinniśmy się spieszyć. W japandi nie ma miejsca na przypadki.
 
Krzesło Lincoln
 
Krzesło Wishbone natural
  • Dekoracje – oszczędność dodatków pomaga zdyscyplinować pomieszczenie. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Dodatków do salonu nie powinno być wiele, bo to właśnie dzięki temu będziemy mogli docenić kunszt i precyzję wykonania tych nielicznych elementów, które ozdobią nasze wnętrze. Co więcej, właśnie takie minimalistyczne podejście pozwoli nam stworzyć przestrzeń, która sprzyja kontemplacji.
 
Ptak Domowy - inspiracja Eames House Bird
 
Zegar Luxury Time marmurowy biały
  • Światło i przestrzeń – to one są naszymi największymi sprzymierzeńcami w salonie, dla którego inspiracją jest styl japandi. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na naturalne oświetlenie, zrezygnujmy z ciemnych zasłon na rzecz lnianych rolet, czy jasnych stor. Zadbajmy też o lampy w stylu japandi. Tutaj mamy całkiem spory wybór. Sprawdzą się zarówno proste formy, które nie przykuwają uwagi, jak i lampy wiklinowe czy bambusowe.

    Co zaś tyczy się przestrzenności to nie musimy od razu wyburzać w mieszkaniu ścian. Będziecie zaskoczeni jak doskonały efekt można uzyskać stosując niskie meble! Dzięki temu przestrzeń zyska na lekkości. Nie przesadzajmy także z ilością mebli – niezwykle ważne jest, aby po salonie można się było swobodnie poruszać.
 
Stolik z wikliny HK Living
 
Lampa wisząca Montreux piaskowa

 

  • Naturalne materiały – zarówno w przypadku mebli, jak i dodatków wybierajmy naturalne tworzywa i tkaniny. To podstawa japandi. Drewno, bambus, trzcina, rattan, marmur, skóra... Wbrew pozorom mamy bardzo szeroki wybór materiałów, które korespondują ze skandynawsko-japońską myślą aranżacyjną. W salonie doskonale zaprezentuje się także ceramika, terakota w szarym wybarwieniu, czy nawet masa muszlowa. Co zaś tyczy się tekstyliów – unikamy jak ognia wielobarwnych wzorów i wymyślnych printów. Stawiamy na len, wełnę i 100% bawełnę.
 
Pled szlachetna wełna szary
 
Stolik kawowy Moon marmur i dąb

 

  • Neutralne barwy – ostatnia bardzo istotna kwestia. Paleta barw japandi jest totalnie stonowana. Brak w niej krzykliwych kolorów i rzucających się w oczy kontrastów. Tak naprawdę jedyną słuszną barwą kontrastową dla beży, bieli, szarości, jest bardzo ciemny brąz oraz czerń. Ciemne tony należy stosować jednak w bardzo wyważonej ilości. I choć w pierwszej chwili może wydawać się, że jesteśmy mocno ograniczeni kolorystycznie, to zapewniamy, że wachlarz odcieni delikatnych, naturalnych barw jest przeogromny.
 
Beżowy dywan gładki Handmade Northern Lights Sand
 
Beżowy dywan skórzany z recyclingu LEATHER BEIGE


Mamy nadzieję, że nasz wpis zasiał w Was ziarenko ciekawości. Czy zakiełkuje i wyrośnie z niego salon w stylu japandi? Cóż, mamy nadzieję, że choć nieliczne grono się nad tym zastanowi. Ale zanim zaczniecie to ziarno podlewać, proponujemy poczekać do następnego wpisu, w którym pokażemy przykładowe modele mebli, które mogą stać się inspiracją do stworzenia aranżacji japandi. A jest z czego wybierać – gwarantujemy!

Czytaj także: Co warto wiedzieć o stylu Mid Century? 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl