Nie minął rok odkąd opowiadaliśmy Wam o stylu kolonialnym. I być może zastanawiacie się, co skłoniło nas do poruszenia tego tematu ponownie. Otóż, powód jest bardzo słuszny, mamy bowiem do przedstawienia najświeższe propozycje mebli kolonialnych, które podbiją niejedno serce miłośnika tego nurtu! Znajdzie się też kilka nowości z zakresu designerskich dodatków, więc aby nie przedłużać, zapraszamy do wpisu! Nie możemy się wprost doczekać, aby zaprezentować Wam najnowsze hity wprost z salonu w stylu kolonialnym! Będzie na co popatrzeć!
Styl kolonialny – główne założenia
O stylu kolonialnym mówi się, że jest odzwierciedleniem duszy właścicieli, którzy kochają podróże. Przypomnijmy, że pojawił się on w Europie jako efekt XIX-wiecznych ekspansji Wielkiej Brytanii i tworzenia zamorskich kolonii w takich krajach, jak Indie czy Afryka. Siłą rzeczy Brytyjczycy zaczęli się urządzać na tych terenach, a do dekoracji domów wykorzystywali lokalne materiały, meble i dekoracje. Tak oto powstał styl kolonialny, który zagościł we współczesnych mieszkaniach na dobre.
Główne założenia stylu kolonialnego można zawrzeć w kilku najistotniejszych elementach:
- meble w stylu indyjskim – masywne, drewniane, często z rzeźbionymi elementami
- pokaźne komody – meble, które nieodłącznie kojarzą się z tym nurtem
- szafy z ażurowymi drzwiami
- biblioteczne regały, zajmujące całe ściany oraz inne meble kolonialne z drewna, wspomagające ekspozycję pamiątek i bibelotów
- duża różnorodność tkanin, ukazana pod postacią orientalnych dywanów, wzorzystych zasłon, ozdobnych poduszek i narzut
- fotele skórzane w ciemnych barwach lub w duże łaty
- egzotyczne drewno na meble – palisander, teak, wenge, mahoń
- wnętrza utrzymane w ciemnych barwach, przełamywane takimi kolorami jak żółty, pomarańczowy, bordowy czy zielony
- połączenie dalekowschodniej ornamentyki z formami francuskiej regencji
- klasa i elegancja, mimo bogactwa dekoracji i nagromadzenia pamiątek z podróży
Meble indyjskie to nie wszystko
Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli chodzi o styl kolonialny, to najbardziej w cenie są meble egzotyczne, wykonane z solidnego, ciemnego drewna. Najlepiej z tym nurtem korespondują masywne i ciężkie bryły. A zatem jeśli wpadną Wam w oko mahoniowe komody czy szafy drewniane z palisandru, to gwarantujemy, że jesteście na dobrej drodze. Nie oznacza to jednak, że kategorycznie nie możecie zboczyć z tej wielkogabarytowej ścieżki. Okazuje się bowiem, że niektóre mniejsze regały i szafki pasują do naszego podróżniczego salonu doskonale. I właśnie tu zaczniemy naszą wycieczkę po nowościach. W pierwszej kolejności chcielibyśmy zwrócić uwagę na kolekcję, która wykorzystuje bardzo popularny dla stylu kolonialnego motyw ażurowych drzwiczek. Meble wykonane są z drewna mango z wstawkami w naturalnym kolorze jasnej wikliny.
Producenci zadbali także, aby do powyższych modeli można było dopasować inne elementy wyposażenia, np. stoliki kawowe. Zastosowanie ażurowych motywów w ich konstrukcji sprawia, że te części wystroju salonu wspólnie zbudują odpowiednie napięcie kompozycyjne.
Podano do stołu – meble orientalne do strefy jadalni
Meble orientalne kolonialne to także ławy kawowe, stoły oraz krzesła. Zacznijmy od ofert stolików kawowych. Są to rewelacyjne rozwiązania, które łączą elementy stylu z nowoczesnym spojrzeniem i topowym designem. Absolutnym hitem tego sezonu, który dosłownie ozłoci kolonialny salon jest stolik kawowy w kształcie okrągłej szkatułki z przykrywką. Wykonany jest ze stopu aluminium i metalu, który pomalowany został na złoto. Doskonale sprawdzi się w towarzystwie mebli hinduskich oraz różnokolorowych, orientalnych poduszek i materiałów. Kolejna propozycja to także stosunkowo świeża sprawa – stolik kawowy Gauri. Jego kształt po prostu zachwyca pomysłem i oryginalnością. Marmurowy blat dodaje elegancji. Jednak to, co nas najbardziej interesuje to ażurowa konstrukcja, na której ów blat spoczywa. Dzięki niej ten stolik jest nie tylko kolonialny, ale także ekskluzywny i lekki wizualnie, co pozwala zrównoważyć np. ciężkość mebli drewnianych z palisandru.
Bardzo często w salonie funkcjonuje także kącik jadalny. Naturalnie stół i krzesła powinny być kompatybilne ze stylem pozostałej salonowej kompozycji. Z grona nowości wybraliśmy elegancki stół, którego blat jest wyjątkowy i zachwycający. Utrzymany jest w intensywnej, brązowej kolorystyce, a tworzą go układane w jodełkę elementy. Do takiego stołu najlepiej pasowały będą krzesła o nieskomplikowanej formie, obite eleganckim aksamitem. W zależności od dominujących we wnętrzu kolorów możemy wybrać tapicerkę w tonach zgniłej zieleni, musztardowej żółci lub nawet przygaszonej czerwieni.
A jeśli nie przekonują nas krzesła tapicerowane, możemy śmiało zdecydować się na te drewniane, z elementami skóry, eko-skóry bądź skaju.
Spójrz w górę – lampy do wnętrz kolonialnych
Indyjskie meble kolonialne to nie wszystko, o odpowiednie oświetlenie również należy zadbać. Spieszymy zatem z propozycjami, które robią furorę na rynku wnętrzarskim.
Po pierwsze, uwadze nie mogą umknąć lampy z naturalnych materiałów, takich jak rattan, trzcina, bambus czy wiklina. W cenie są szczególnie lampy wiszące i kinkiety naścienne, które swoim kształtem przywołują na myśl odległe kraje, orientalne namioty, czy komnaty zamorskich wielmożów. Propozycji tego typu jest aż nadto. Mamy np. rewelacyjne lampy wiszące, których klosze przypominają tykwy lub lampiony:
Nasze serca skradły także okrągłe kinkiety, które przymocowane do ściany, wyglądają jak słońce, wiszące na horyzoncie egzotycznej krainy, a także lampy ścienne na wysięgnikach, które są po prostu totalnym, designerskim hitem. Idealne do salonu!
Wyłamując się z konwencji materiałów naturalnych, chcielibyśmy zaproponować także ciekawe modele lamp, które rewelacyjnie rozświetlą (nie tylko dzięki żarówkom!) salon kolonialny. Egzotyczne ptaki wpasują się w założenia równie dobrze, jak lampy bambusowe. Kolekcja Loro oparta jest na ptasim motywie, który projektanci zręcznie połączyli z motywem złota. Nie należy się bać tego koloru w naszym podróżniczym lokum. Symbolizuje on bowiem bogactwo i mądrość, czyli to, co w obcych kulturach fascynuje najbardziej. Meble z Indii wejdą w piękny, rozumny dialog także z innymi złotymi lampami, jak choćby ta z kolekcji Veneziana.
Z typowej klasyki warto rozważyć lampy o prostym kształcie, które są esencją elegancji. One również dobrze wpisują się w ideę stylu kolonialnego.
Meble kolonialne dla odważnych
Na koniec mamy propozycję, która wprawdzie nie pochodzi z Afryki ani Indii, jednak jest bardzo mocno zakorzeniona w pewnej odległej kulturze, którą bez wątpienia można nazwać egzotyczną. Dla miłośników Meksyku mamy stolik, który nawiązuje do hucznie świętowanego meksykańskiego Día de Muertos, czyli Święta Zmarłych. Zaskoczeni? Tak, to opcja dla osób wyjątkowo odważnych, które chcą wprowadzić do swojego salonu nie tylko element zaskoczenia, ale także intensywny, głęboki kolor, który konkretnie ożywi pomieszczenie.
Jeśli chcecie zapoznać się z naszym poprzednim wpisem o stylu i meblach kolonialnych, znajdziecie go tutaj.