#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Ikony designu: krzesła

Praktyczne do szpiku kości krzesła mogą również przybierać wyjątkowe szaty. Przed Wami pięć dowodów na to, że pragmatyzm może iść w parze z nietuzinkowym wyglądem.

Pora na kolejną odsłonę cyklu o najsłynniejszych projektach w branży meblarskiej. Po wpisie o fotelach i tekście o oświetleniu, przyszedł czas na wzięcie pod lupę najciekawszych krzeseł, dzięki którym ich autorzy zapewnili sobie na trwałe miejsce (siedzące) w historii designu. Poniższe przykłady pokazują, że krzesło, choć większość z nas wydaje się być zupełnie trywialnym przedmiotem codziennego użytku, może być także bardzo praktycznym dziełem sztuki. Poznajcie najważniejsze projekty wyjątkowych siedzisk, w stosunku do których pojęcie "krzesło" brzmi nieco pejoratywnie. Przygotujcie się na to, że możecie usiąść z wrażenia.

1. Hans Wegner Y-Chair

Zacznijmy od mistrza w swoim fachu. Urodzony w Danii w 1914 r. Hans J. Wegner jest uważany za jednego z ojców założycieli projektowania mebli. W szczególności upodobał sobie krzesła właśnie, których zaprojektował ok. 500, z czego ponad 100 trafiło do masowej produkcji. W jego twórczości dominują lekkie, drewniane konstrukcje, które doskonale reprezentuje Y-Chair. Model znany także jako Wishbone z racji na specyficzny kształt oparcia w swojej formie przypominający jedną z kości szkieletu ptaka. Jego fenomenem jest prosta i zgrabna konstrukcja oraz oparcie płynnie przechodzące w podłokietniki. Zaprojektowane cztery lata po zakończeniu drugiej wojny światowej krzesło w swojej pierwotnej wersji było tworzone z drewna orzechu i wiśni pochodzącego z duńskich i północnoamerykańskich tartaków.

Y-Chair

Czytaj także: Jak kupić nowoczesne krzesła do kuchni?

2. TOLIX A

O miłośników meblarskiej alternatywny zadbał Xavier Pauchard, jeden z europejskich pionierów galwanizacji. Francuz żyjący na przełomie XIX i XX w. w 1934 r. sprezentował ludzkości krzesło o wyjątkowej fizjonomii. Industrialna stylistyka oraz lekka bryła metalowej konstrukcji zapewniają dużą wygodę użytkownikowi, a właścicielowi trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Dzięki swoim atrybutom krzesło zyskało sobie wielu sympatyków szczególnie wśród paryskich restauratorów. Większą popularność Tolix A zdobył sobie po wojnie, kiedy to był dostarczany przez browary do lokali serwujące ich złoty trunek. Wiatry historii przywiały je pod strzechy wielu domostw i obecnie Tolix Model A jest często spotykany w domach i mieszkaniach osób, które cenią sobie oryginalne dodatki.

Toxil

3. Panton Chair

Z płynącej winem Burgundii wracamy do ... jakże mogłoby być inaczej, Danii. Trudno sobie wyobrazić jakby wyglądał nasz meblowy świat bez projektów autorów z tego niewielkiego bałtyckiego państwa. Zostawmy jednak gdybanie, a zajmijmy się krzesłem Vernera Pantona. Duńczyk był jedną z najbardziej wpływowych postaci w dziedzinie designu wnętrz w latach 60' i 70' ubiegłego stulecia. Jego eksperymenty z plastikiem i niekonwencjonalne spojrzenie na bryłę mebla zaowocowały stworzeniem Panton Chair w 1967 r. Późniejsze lata przyniosły nieznaczne zmiany w konstrukcji krzesła designu. Krzesło zwraca uwagę swoim niestandardowym, nieco futurystycznym kształtem, ale również wytrzymałością, lekkością i łatwością w utrzymaniu. Dzięki tym walorom oraz jaskrawym kolorom model zyskał sobie przychylność właścicieli różnego rodzaju lokali i awangardowych przestrzeni publicznych. W oryginalnej wersji mebel został wykonany z poliuretanu.

Panton Chair

 

4. Ghost Chair

Kolejny model na naszej liście nieśmiertelnych krzeseł to Ghost Chair zaprojektowany przez Philippe Starcka. Paryżanin dorastał podglądając w pracy swojego ojca - konstruktora aeroplanów. Nic dziwnego, że Filip zdecydował się pójść poniekąd w jego ślady i swoją przyszłość zawodową związał z architekturą. Słynące z wysublimowanego smaku prace Francuza zapewniły mu sławę i popyt na projekty z różnych obszarów (Starck jr. ma w swoim portfolio meble, pojazdy, opakowania, urządzenia AGD, wnętrza, budynki). Tak szeroko utalentowany artysta mógł rzucić rękawicę projektowi krzesła w stylu Ludwika XV. Barokowy przepych, do którego nawiązuje bryła krzesła został zestawiony z dostępnymi w XXI technologiami. Wykonane z poliwęglanu, półprzezroczyste, eleganckie i wytrzymałe siedzisko zdobi nowoczesne salony począwszy od 2002 r.

 
Krzesło DUCH - inspiracja proj. Louis Ghost

5. P016 inspirowane DSW

Ostatni przystanek w dzisiejszym odcinku to model P016 powstały w oparciu o krzesło DSW, którego autorami jest małżeństwo Ray i Charles Eames. Oryginał powstał w 1950 r. i jak na tamte czasy miał rewolucyjną formę. Prostota wykonanego z polipropylenu siedziska kontrastuje z drewnianymi lub chromowanymi nogami, które połączone są charakterystycznym stelażem przypominającym nieco pajęczynę. P016 szybko podbiło serca kupujących i z powodzeniem zadomowiło się w jadalniach, salonach, jak i przestrzeniach publicznych. Skromna konstrukcja siedziska - brak podłokietników, obszyć, wypełnień, ozdób, pozwala na zachowanie niskiej wagi mebla i gwarantuje jego wytrzymałość.P016


Czytaj także: Jakie krzesła sprawdzą się w industrialnych wnętrzach?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl