#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Trendy w designie 2021 - podsumowanie

Wiemy, że podsumowania robi się na koniec roku, ale na cóż ono Wam się wówczas przyda? :) Pomyśleliśmy, że jeśli zrobimy je teraz, to będziecie mogli jeszcze z niego skorzystać! Latem, napełnieni dobrą energią lubimy wprowadzać w mieszkaniach i domach różne zmiany – może coś Was zatem zainspiruje. Przygotujcie się na zbiór trendów w designie, które wiodą prym w 2021 roku. O części z nich mogliście przeczytać dość obszerne wpisy na naszym blogu, a o niektórych zdarzyło nam się jedynie napomknąć. Stosunkowo nowe trendy mają szansę pobyć z nami jeszcze przez długi czas, także obawy o to, że wkrótce staną się niemodne możecie odłożyć na bok. Zapraszamy na naszą wycieczkę po najnowszych pomysłach na urządzanie wnętrz.

Popularne style 2021

Naszą podróż po trendach w designie 2021 rozpoczniemy od stylów. Mieliśmy okazję obserwować narodziny zupełnie autonomicznych nurtów, jak i zręcznych fuzji istniejących już stylów. W ogóle można powiedzieć, że ten rok upływa nam pod znakiem swobodnego łączenia i czerpania inspiracji z wielu źródeł i kultur. Oto, jakie ciekawe style aranżacyjne znajdują się obecnie w świetle reflektorów:

  • Japandi – mamy tu do czynienia ze spotkaniem dwóch odległych krain – Kraju Kwitnącej Wiśni oraz Skandynawii. Ten pierwszy wnosi do japandi japoński minimalizm i oszczędność. Drugi zaś wprowadza zasadność wykorzystywania naturalnych materiałów oraz sporej ilości przyjemnych w dotyku tekstyliów. W japandi łączymy zamiłowanie do porządku, prostotę i harmonię z funkcjonalnością, przytulnością i ponadczasową, skandynawską estetyką wzornictwa.
 
Sofa Layti
 
Sofa Nord
  • Cluttercore – to trend, który swoją popularność zawdzięcza Instagramowi. Jest on również efektem pandemicznego lockdownu. W skrócie cluttercore to umiłowanie maksymalizmu i kreatywności oraz feeria barw w mieszkaniu. Pisaliśmy o nim tutaj i chętnie powtórzymy, że ten nurt to radosna celebracja nadmiaru. Pełno w nim pamiątek, bibelotów, kolorowych mebli, różnorodnych tekstur i faktur. Jak się domyślacie stoi on w opozycji do japandi, ale na tym polega wspaniałość designu, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.
  • Rustic vogue – to kolejna aranżacyjna hybryda. Pod tą nazwą kryje się nic innego, jak elegancki dom na wsi, wykorzystujący i eksponujący oryginalne elementy architektonicznego stelażu domu. Podstawowym elementem jest tutaj drewno, którego szlachetność i naturalne niedoskonałości stanowią bazę aranżacyjną. Uzupełniamy ją ekskluzywnymi tkaninami, nowoczesnym oświetleniem i dziełami sztuki współczesnej. 
 
Narożnik Summer
 
Sofa 3 osobowa Meno
  • Cottagecore – wprawdzie o tym stylu nie mówiliśmy Wam wcześniej, ale to dlatego, że jest on po prostu wyższym poziomem typowo wiejskiego stylu rustykalnego. To również trend z Instagrama. Powstał z potrzeby przytulności i ciepła w dobie epidemii. Od typowego stylu rustykalnego odróżnia go duży nacisk na przedmioty i meble w stylu vintage. U jego podstaw leżą także pastelowe kolory oraz kwieciste wzory. Ten trend cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i podobnie jak japandi ma szansę przetrwać więcej niż jeden sezon.

Modne kolory 2021

Kolory podstawowe – współistnienie w jednej przestrzeni żółtego, czerwonego i niebieskiego powróciło w tym roku do łask. To bardzo przemyślany trend, nadający wnętrzom artystycznego a jednocześnie wyrafinowanego wyrazu. Żywe i nasycone barwy podstawowe nadają charakteru wnętrzom. Bazą dla nich są meble z naturalnych materiałów oraz stonowane tło. Więcej na temat zastosowania tych kolorów we wnętrzach pisaliśmy tutaj.

Beż – w opozycji do głębokich i intensywnych kolorów podstawowych mamy wszelakie odcienie beżu. Ta paleta triumfuje i jest świetną propozycją dla osób, które cenią sobie harmonijne i stonowane wnętrza. Trendy w designie 2021 mówią wyraźnie, że kolor beżowy zasługuje na maksymalne wykorzystanie go we wnętrzu.

 
Le Mar daybed sofa rozkładana
 
Mexico sofa ciemnobeżowa

Żółty i szary – z decyzjami amerykańskiego Instytutu Kolorów Pantone nie ma co się sprzeczać – tytuł koloru roku 2021 przypadł w udziale aż dwóm barwom. Są to IlluminatingYellow – energetyczny, rozbielony żółty i Ultimate Gray – stonowana, jasna szarość. Cóż, zestawienie tych dwóch kolorów we wnętrzach nie jest bynajmniej nowością, jednak z racji tego, że świetnie się wspólnie prezentują możemy zaobserwować ich powrót w glorii i chwale ;)

Kolory ziemi” – pod tą nazwą kryją się wszelkie brązy, rudości, zielenie i żółcie. Paleta oscyluje w granicach złamanych i przybrudzonych tonów. Te kolory są ciągle na topie, ze względu na szerzenie świadomości ekologicznej i dążenie do życia w bliskości z naturą.

Materiały i tkaniny

W 2021 roku z wielką przyjemnością obserwujemy fokus na naturę. Coraz częściej sięgamy do tworzyw organicznych, tak w przypadku mebli i dodatków, jak i tkanin.

Wiklina – jako materiał naturalny była wykorzystywana już od dawna, ale rok 2021 zdecydowanie należy do niej. Oprócz typowych mebli, jak fotele bujane, czy krzesła i stoliki na taras, wiklina zdecydowanym gestem zagarnęła także projekty elementów oświetleniowych. Lampy wiklinowe są w tym sezonie prawdziwym hitem.

 
Wiklinowa lampa wisząca czarna
 
Lampa wisząca wiklinowa

Sztruks – powrót sztruksu początkowo nas dziwił. Jednak kiedy zobaczyliśmy sofy i fotele, obite tym materiałem dziwić się przestaliśmy. To nowy wymiar wykorzystania tej tkaniny, która najczęściej kojarzy się z przemysłem odzieżowym. Sztruks stał się szansą na zaistnienie w blasku nowości dla tradycyjnych form i kształtów mebli tapicerowanych.

 
Narożnik w sztruksowej tkaninie Bean terazzo
 
Pufa Giulia niebieska

Juta, len, wełna dziewicza, kaszmir – szczególnie dobrze mają się materiały z włókien roślinnych lub te pochodzenia zwierzęcego – jednak kładzie się tu duży nacisk na wysoką jakość. W 2021 roku nie interesuje nas bylejakość i tanie printy. Budzi się w nas świadomość, jak wielką rolę w aranżacji wnętrza odgrywają materiały naturalne i jednocześnie ekskluzywne.

Tworzywa z recyklingu – idea dbania o środowisko i myśl eko jest coraz bliższa projektantom elementów wyposażenia wnętrz. Dlatego też nikogo nie dziwi, iż materiały z recyklingu otrzymują coraz częściej drugie życie i funkcjonują pod postacią mebli czy dekoracji do mieszkania.

 
Kwietnik Uniwersum
 
Szary dywan skórzany z recyklingu

Drewno – ten szlachetny materiał chyba nigdy nie wyjdzie z mody! Jednak trendy w designie 2021 na piedestał wynoszą drewno niedoskonałe, w surowym stanie lub tylko minimalnie obrobione i odpowiednio zabezpieczone. Korzystają z niego zarówno takie style jak rustic vogue, japandi, ale także wciąż popularny styl industrialny.

Kącik do pracy zdalnej

W designie już w ubiegłym roku (ponownie ze względu na lockdown) pojawił się trend organizowania w domu kącika lubpokoju do pracy zdalnej. Co ciekawe, mimo tego, iż powoli wychodzimy z domów, to wiele firm nadal daje swoim pracownikom możliwość pracy z domu. Dla wielu przedsiębiorców jest to duża oszczędność, dlatego również w 2021 roku moda na domowe biura rozkwita w pełni. Nie wystarcza nam już prowizorka. Szukamy wyciszenia, wydzielamy osobną przestrzeń parawanami, czy regałami. Wzrosła ilość propozycji wygodnych i designerskich biurek oraz foteli obrotowych. Dla wielu z nas stworzenie prywatnej, dobrze wyposażonej i noszącej znamiona formalności (dzięki czemu zdecydowanie łatwiej skupić się na pracy) przestrzeni stało się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono nawet analizy, które wykazały, że zamówienia profesjonalnych projektów domowego biura wzrosły w stosunku do ubiegłego roku aż o 40%. A zatem do trendów w designie 2021 roku zaliczamy również wydzielanie w domu miejsca do pracy zdalnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl